SAĞLIK TEKNOLOJİLERİNE DEPARK’TAN ‘İNOVATİF’ KİMLİK: BİOİZMİR İÇİN İMZALAR ATILDI

Sağlık teknolojileri alanında inovatif değer yaratacak Bioİzmir projesi imzalandı. ‘Biyoteknolojik inovasyon’ vurgusu yapılan törende konuşan DEPARK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Özgören; “Pilot üretim özel sektörü besleyecek” dedi.

SAĞLIK TEKNOLOJİLERİNE DEPARK’TAN ‘İNOVATİF’ KİMLİK: BİOİZMİR İÇİN İMZALAR ATILDI

Sağlık teknolojileri alanında inovatif değer yaratacak Bioİzmir projesi imzalandı. ‘Biyoteknolojik inovasyon’ vurgusu yapılan törende konuşan DEPARK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Özgören; “Pilot üretim özel sektörü besleyecek” dedi.

30 Mart 2015 Pazartesi 08:43
SAĞLIK TEKNOLOJİLERİNE DEPARK’TAN ‘İNOVATİF’ KİMLİK: BİOİZMİR İÇİN İMZALAR ATILDI    Tuğçe Erol-Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) Dokuz Eylül TGB A.Ş (DEPARK) ortaklığında yürüttüğü, İzmir Sağlık Teknolojileri Geliştirici ve Hızlandırıcısı (Bioİzmir) Projesi'nin sözleşmesi, DEÜ Sağlık Yerleşkesi'nde imzalandı.
DEPARK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Özgören; “Pilot üretimle yerli özel sektörün ihtiyaçlarına cevap verilecek” dedi. Törende konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, biyoteknoloji alanında katma değerli ihracat vurgusu yaparken, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün; “Ar-Ge ve buluş olmadan kalkınma hayaldir” dedi. Katılımcılar, sağlık alanında inovatif çalışmaların artışına ihtiyaç duyduklarını ortak görüş olarak belirtti.

Biyoteknoloji süreçleri ilgi bekliyor
Türkiye'nin önümüzdeki dönem hedeflerine ulaşabilmesi ve küresel pazarlarda rekabet gücünü artırabilmesi için üretim ve ihracatında yüksek teknoloji ürünlerinin payını artırması gerektiğini söyleyen Toprak, 2050 yılı itibarıyla dünya nüfusunun 9,3 milyara ulaşması ve 65 yaş üzeri nüfus payının yüzde 16 olmasının beklendiğini, yaşam süresini ve kalitesini artıran sağlık hizmetleri ile gıda, temiz su, enerji gibi kaynak taleplerinde artış olacağını kaydetti. İhtiyaçların çözümüne yönelik üretilen inovatif süreç, ürün ve hizmetlerin ekonomileri doğrudan etkilediğine dikkati çeken Toprak; "Nüfus artışı, yaşlanma, kaynakların yetersizliği gibi faktörlerin etkisiyle artan ihtiyaçlara cevap olarak kullanımı birçok alanda hızla yaygınlaşan yaşam bilimleri uygulamaları, dünyada büyüyen bir biyoekonomi oluşturmuştur. Biyoekonominin en önemli bileşenlerinden birisi sağlıktır. Biyoteknoloji süreçlerinin kullanımı ile keşfedilen, üretilen ilaçlardan elde edilen gelir her geçen gün artmaktadır. Bu gelirin yaklaşık yarısı ABD kaynaklıdır, 2010'da ABD kaynaklı kısım yaklaşık 75 milyar dolardır" diye konuştu.

Özgören: Pilot üretime destek sağlanacak

DEPARK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Özgören; “Bioİzmir projesi ile ABD’den Japonya’ya, uluslararası işbirliği ağları oluşturulmuştur ve bu girişimler sürmektedir. Akreditasyon, sertifikasyon, ilaç pilot üretimi gibi geniş bir yelpazede sunulan hizmetlerle ulusal firmaların uluslararası görünürlüklerinin artmasına destek verilecektir. Bölgesel, ulusal ve uluslararası anlamda çok geniş bir alanı kapsayan Bioİzmir projesi, Sağlık Ar-Ge ve inovasyon kapatisemizin artmasına katkı sağlayacak ve sağlık alanında yurtdışı kaynaklara bağımlılığımızın azalmasına hizmet edecektir. Ayrıca, proje kapsamında kurulacak olan Pilot Üretim Birimi ile özellikle yerli özel sektör ihtiyacına yanıt vermek üzere biyobenzer veya orijinal biyoteknolojik ilaçlara yönelik pilot ürün üretilmesine destek sağlanacaktır. Bioİzmir, hastaneye tam entegre bir teknoparkın, araştırma merkezlerinin, laboratuarların, akademik eğitim alanlarının tam ortasında yer alacaktır” ifadeleriyle projenin doğuracağı artıları anlattı.“Ar-Ge’siz kalkınma hayal”
DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Ar-Ge'ye önem veren bir üniversite olduklarına işaret ederek; "Eğer Ar-Ge yapmazsak, buluş yapmazsak kalkınmamız mümkün değil. Kalkınmanın temel yolu buluş yapmaktan geçer. Ne mutlu ki devletimiz de bunun önemini anlamış durumda" diye konuştu. 

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Ar-Ge’siz sağlanacak kalkınmanın ‘kısır kalkınma’ olacağı vurgusunda bulundu.Bioİzmir Koordinasyon Binası kurulacak


Bioİzmir'in bölgesel, ulusal ve uluslararası bağlamda İzmir'in sağlık girişimleri ve inovasyonu kavşağı haline gelmesi konusunda hizmet verecek. Başta İzmir olmak üzere ve öncelikli olarak özel sektörün ilaç, tıbbi cihaz ve malzeme gibi sağlık Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin arıtılması hedeflenen projede sağlık alanında yurt dışına bağımlılığın azaltılması amaçlanıyor. Proje kapsamında Bioİzmir Koordinasyon binası inşa edilecek, ardından kalite kontrol ve sertifikasyon laboratuarları açılacak. Hazırlık çalışmaları yaklaşık bir yıl süren projenin iki yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Projenin 9 milyon 240 bin lira olan bütçesinin yüzde 75'ine yakını İzmir Kalkınma Ajansı tarafından karşılanıyor.
Son Güncelleme: 30.03.2015 08:55
Anahtar Kelimeler:
Murat ÖzgörenDepark
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.