banner110

NANOTEKNOLOJİ HAMLESİ

Üniversite-sanayi iş birliğini en üst düzeye çıkararak ileri teknoloji kullanan veya üreten şirketlerin oluşumunu destekleyen Hacettepe Teknokent, yeni fikri olan girişimcilere kucak açıyor.

NANOTEKNOLOJİ HAMLESİ

Üniversite-sanayi iş birliğini en üst düzeye çıkararak ileri teknoloji kullanan veya üreten şirketlerin oluşumunu destekleyen Hacettepe Teknokent, yeni fikri olan girişimcilere kucak açıyor.

21 Şubat 2017 Salı 07:39
NANOTEKNOLOJİ HAMLESİ


Kuruluş yılı: 2003
Firma sayısı: 300 firmaAkademik gücü ile öncü
Türkiye’nin öncü TGB’lerinden Hacettepe Teknokent, üniversitenin akademik birikimini ekonomik değere dönüştürüyor. Fikri olan genç girişimcilere kuluçka merkezlerinde çalışma ortamı sunan teknokent, girişimcilerin projelerini geliştirme ve büyütmelerine olanak tanıyor. Hacettepe Teknokent, özverili çalışmalarla Türkiye ve dünyada adından söz edilen bir TGB haline gelirken, nanoteknoloji araştırma merkezi kurmak için kolları sıvadı. Endüstri 4.0 için ilk adımı atarak, “Endüstri 4.0 Tasarım, Mühendislik ve Dönüşüm (TMD) Kümelenmesi”ni hayata geçiren teknokent ayrıca, “Oyun Animasyon Geliştirme ve Eğitim Merkezi” de kuruyor.

Fizibilite çalışması başladı
Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, bölgelerinin Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nin kurulması için harekete geçtiğini söyledi. Nanoteknolojiyi tüm sektörlerde kullanabilmek amacıyla Ankara Kalkınma Ajansı ile bir fizibilite çalışması başlattıklarını dile getiren Yılmazyıldız, “Hacettepe Teknokent, özellikle sağlık, gıda ve enerjide nitelikli insan yetiştirip, yüksek katma değerli ürünler üretmeye odaklanacak” dedi. Yılmazyıldız, fizibilite çalışmaları kapsamında, merkezin insan kaynağı ve ekipman ihtiyaçlarının belirleneceğini, akademisyenlerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirileceğini ve çalıştaylar düzenleneceğini kaydetti. Yılmazyıldız ayrıca, diğer nanoteknoloji araştırma merkezleriyle temas kurarak aynı alanlarda çalışma yürütülmesinin de önüne geçileceğini dile getirdi.

Endüstri 4.0 için kümelenme
Hacettepe Teknokent, Endüstri 4.0 için ilk adımı atarak, “Endüstri 4.0 Tasarım, Mühendislik ve Dönüşüm (TMD) Kümelenmesi” kurdu. Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, kümelenme ile ilgili bilgi vererek, başkanlığını Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç'in yürüttüğü Endüstri 4.0 TMD Kümesi’nin, çalışanların eğitimi, yatırım planlaması, makine-ekipman, üretim ve stok kontrol, veri iletişimi, depolanması, lojistik ve networkleri pazarlama-satış ve diğer alanların daha akıllı yöntemlerle yapılması gibi birçok hedef taşıdığını anlattı.

OYAGEM geliyor
Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, oyun sektöründeki büyüme ve potansiyeli de yakalayarak, “Oyun Animasyon Geliştirme ve Eğitim Merkezi (OYAGEM)” kurmak üzere çalışma başlattıklarını söyledi. Oyun sektörünün dünyadaki ekonomik karşılığının 110 milyar dolara ulaştığını ve sektörün her yıl yaklaşık yüzde 15 büyüdüğünü kaydeden Yılmazyıldız, “Türkiye'de yazılım ihracatı 1 milyar dolar civarında ve bunun da neredeyse yarısı oyun ihracatından kaynaklanıyor. Bilişim Enstitüsü’nde oyun ve animasyon konusunda her yıl yaklaşık 240 yüksek lisans ve doktora öğrencimiz öğrenim görüyor. Merkezi ilk etapta yaklaşık 500 metrekarelik bir alan üzerine kuracağız.  Merkez, aynı anda 75-100 girişimciye ev sahipliği yapacak. 2017 yılının ilk çeyreğinde, en geç ilk yarısında merkezi hızla hayata geçirip girişimcilerin başvurularını kabul etme arzusundayız” bilgisini verdi.

Teknoloji transfer merkezi
Yılmazyıldız, Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM)’nin, 2008 yılından beri üniversite-sanayi arasında bir köprü oluşturarak inovasyonu desteklediğine dikkat çekti. Yılmazyıldız, “Ar-Ge kurum ve kuruluşlarıyla teknoloji kullanıcısı sanayi şirketleri, diğer teknoloji veya Ar-Ge kuruluşları arasında bilgilendirme, koordinasyon, araştırmayı yönlendirme, yeni Ar-Ge şirketlerinin oluşturulmasını teşvik etme, iş birliği geliştirme, fikri mülkiyet haklarının korunması, pazarlanması ve satışını yöneten merkezin 100 marka ve patent tescili bulunuyor” dedi.

Önemli bir açığı kapatacak
Ürünlerinde test yaptırmak için yurt dışındaki test merkezlerine gitmek zorunda kalan firmaların, artık plastik, kauçuk ve polimer ürünlerini Ankara'da test ettirebileceğini müjdeleyen Genel Müdür Yılmazyıldız, Ankara Kalkınma Ajansı ve HT-TTM arasında 2016 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında “Hacettepe Üniversitesi Plastik ve Kauçuk Bilimi ve Teknolojileri Test ve Mükemmeliyet Merkezi İçin Fizbilite Çalışması" projesi imzalandığını söyledi. Yılmazyıldız, merkez ile Ür-Ge ve Ar-Ge'ye dayalı çalışmalarla sektörün ürettiği yüksek teknolojili ürünlerin katma değerinin artacağını kaydetti.

Projelere destek
Genel Müdür İlyas Yılmazyıldız, 2007 yılından bu yana “sağlık bilimleri ve teknolojileri” ile “fen bilimleri ve mühendislik” alanlarında proje yarışmaları düzenlediklerini de söyledi. Ar-Ge ve yazılım geliştiren girişimci, akademisyen ve öğrencilerin ticari ürüne dönüşebilecek, yenilikçi ve rekabet edebilir ürün ve projelerini desteklediklerini aktaran Yılmazyıldız, “Yarışmada dereceye girenlere çeşitli para ödülleri ve Hacettepe Teknokent’te yer alma imkanı sağlıyoruz. Ayrıca, Hacettepe Teknokent-ICT Medya ÜSİ Buluşmaları, Hacettepe Üniversitesi Teknokent Ar-Ge Proje Pazarı ve Patent Bilgi Günleri, Açık Kapı Üniversite-Sanayi İşbirliği Platformu gibi etkinlikler ile farklı ülkelerden davet edilen uzmanlar tecrübelerini Türkiye’deki KOBİ’ler, sanayici, akademisyen, üniversite öğrencileri ve teknokent firmalarıyla paylaşma imkanı buluyor” diye konuştu. 


Son Güncelleme: 21.02.2017 08:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.