Modeli de temeli de sağlam

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’ne göre birinciliği edinen ODTÜ TGB’nin başarısının altında iki önemli faktör yatıyor. 20 yıl önce atılan sağlam temellerin üzerinde gelişen ODTÜ TGB kendi içinden şirketler çıkartan modeliyle zirveye tırmandı.

Modeli de temeli de sağlam

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’ne göre birinciliği edinen ODTÜ TGB’nin başarısının altında iki önemli faktör yatıyor. 20 yıl önce atılan sağlam temellerin üzerinde gelişen ODTÜ TGB kendi içinden şirketler çıkartan modeliyle zirveye tırmandı.

24 Mayıs 2013 Cuma 08:52
Modeli de temeli de sağlam


  Bünyesindeki 300 şirketin yarısı savunma sanayisine yönelik faaliyet gösteren, 4 bin çalışanı ve 100 bin metrekare kapalı alanı bulunan ODTÜ TGB’nin başarısının arkasında 20 yıl önce atılan sağlam temeller ve uygulanan model yatıyor. ODTÜ TGB Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Volkan Atalay, ODTÜ TGB’nin Türkiye'deki tüm TGB’ler arasında birinci olmasında, henüz yasa hazırlanmamışken 20 yıl önce atılan temellerinin büyük katkısı olduğunu bildirdi. Atalay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Performans Endeksi'ne göre, ODTÜ TGB’nin 57,39 puanla birinci olmasından dolayı tüm ODTÜ'lülerin onur ve mutluluk duyduğunu kaydetti.

ABD ve Avrupa’da araştırma yapıldı

ODTÜ’de eskiden beri oturan akademik anlayış sürdüğüne dikkat çeken  Atalay, üniversitenin öğretim üyesi ve yöneticilerinin, ABD'deki Silikon Vadisi gibi araştırma ve girişimci bölgelerindeki gözlem ve deneyimlerini, daha sonra Türkiye'ye döndüklerinde ODTÜ'ye taşıdıklarını ifade etti.1980'lerdeki ODTÜ yöneticilerinin üniversite-sanayi işbirliği için bir seçenek ararken hem ABD'ye hem Avrupa'yı araştırdıklarını dile getiren Atalay, şöyle konuştu: “Sonunda Dünya Bankası desteğiyle bir fizibilite raporu hazırlanıyor. Raporda, Ankara'da TGB kurulması ve bunun da özellikle savunma sanayisinde olması uygulanabilir çıkıyor. İlk önce, 1991'de KOSGEB ile ODTÜ'de kuluçka merkezi (KOSGEB-ODTÜ Teknoloji Geliştirme Merkezi) kuruluyor. ODTÜ TGB’nin Türkiye'deki tüm TGB’ler arasında birinci olmasında, henüz yasa hazırlanmamışken 20 yıl önce temellerinin atılmış olmasının ve kurumsallığın büyük katkısı var. ODTÜ zaten öncü ve yenilikçi bir üniversite. İnternetin Türkiye'ye gelişi, ilk rüzgar tüneli, ilk kampus üniversitesi gibi hep ilkler var tarihinde."


Yetişmiş insan gücü avantajı

Atalay, üniversitede nitelikli insan kaynağının, ODTÜ TGB’yi cezbedici kıldığını söyleyerek, "ODTÜ, yılda 2 bin 500 lisans mezunu, bin civarında yüksek lisans ve 200'den fazla doktora mezunu veriyor" ifadesini kullandı. Şirketlerin yetişmiş insan gücüne ODTÜ TGB sayesinde birinci elden erişebildiğine işaret eden Atalay, "İstanbul'da örneğin mezun olan bir anlamda buharlaşıyor, bir daha bulmak zor. Ankara'da, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi yan yana ve üçünün de TGB’si var. Öğrenciler buraları da seviyorlar ve uzaklaşmak istemiyorlar" dedi. Atalay, şöyle devam etti: "ODTÜ TGB modelinde devamlı kendi içimizden şirketler çıkıyor. Ya gençler çalıştıkları şirketten ayrılıp şirket kuruyorlar ya kendileri bir araya gelip şirket kuruyor. İçinden şirket çıkaran Matruşka gibi. Yaklaşık yüzde 50'si savunma sanayisine yönelik çalışan 300 şirket, 4 bin çalışan ve 100 bin metrekare kapalı alan ile ODTÜ TGB faaliyetlerini sürdürüyor."


Dünya ile rekabet etmek için

Türkiye'nin dünya ile rekabet etmesi için Ar-Ge'ye ciddi bütçeler ayırması gerektiğini ifade eden Atalay, "Şirketler uluslararası pazarlarda rekabete etmeye başladığı zaman üniversite ile işbirliği olmayınca yapamıyor; çünkü kritik teknolojileri rakibi olan şirketten alamıyor ve kendisinin geliştirmesi gerekiyor. İşte bu noktada, kritik teknoloji için bileşen, materyal veya süreç için uzmanlık ve birikim gerekli. Bu da ancak üniversitede var" diye konuştu.

Son Güncelleme: 24.05.2013 09:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.