Kaynak yaratma kapasitesini arttırmalıyız

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, “Daha güçlü bir sanayi, daha çok yatırım, daha sağlam bir ekonomik yapı için kuruluşlarımızın kaynak yaratma kapasitesini artırmamız gerekiyor” dedi.

Kaynak yaratma kapasitesini arttırmalıyız

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, “Daha güçlü bir sanayi, daha çok yatırım, daha sağlam bir ekonomik yapı için kuruluşlarımızın kaynak yaratma kapasitesini artırmamız gerekiyor” dedi.

03 Kasım 2011 Perşembe 14:18
Kaynak yaratma kapasitesini arttırmalıyız
İSO Başkanı Tanıl Küçük, İSO'nun ‘İstanbul Sanayi Forumu’ adıyla düzenlediği 2011 yılı II. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nın açılışındaki konuşmasına, Türkiye'nin, küresel krizden pek çok ülkeye kıyasla daha çabuk ve daha az tahribatla çıkmayı başarmış göründüğünü belirten Küçük, Türkiye'nin sağlam mali yapısı ve yüksek büyüme performansı ile yanı başındaki, neredeyse iflasın eşiğine gelen Avrupa ülkelerinden çok farklı bir profil çizdiğini, büyümede elde edilen başarıda sanayinin önemli rol oynadığını ifade etti.
 
TÜRKİYE CARİ AÇIĞI TAŞINABİLİR SEVİYELERE ÇEKMELİ
 
Üretimdeki artışın 2009 Aralık ayından bu yana, 21 aydır kesintisiz devam ettiğini hatırlatan Küçük, “Bütün iyi giden tarafların yanında, yüksek cari açık yine karnemizdeki en kırık not oldu. 2010 yılında 735 milyar dolarlık GSYH'ımızın 47,7 milyar doları, yani yüzde 6,5'i kadar cari açığımız vardı. 2011'in ilk yarısında ise bu oran yüzde 11,7'ye yükseldi. 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye'nin bu kronik sorunu çözmesi, cari açığını taşınabilir seviyelere çekmesi gerektiği açıktır” dedi.
 
HÜKÜMETİN SÖYLEMLERİ BEKLENTİLERİMİZİ DESTEKLEDİ
 
Küçük, rakamların ekonominin lokomotifi konumundaki sanayinin son yıllarda güç kaybettiğine işaret ettiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İmalat sanayi sektörümüzün 1998 yılında GSYH içinde cari fiyatlarla yüzde 23,9 olan payı 2010'da yüzde 15,5'e gerilemiştir. Bize benzer diğer ülkelerde böyle bir durum söz konusu değildir. Hükümetimizin de söylemlerinde ve nihai olarak da programında, üretimin, sanayinin önemine daha çok vurgu yapması, özellikle cari açığa çözüm arayışında sanayide yapısal dönüşümü ve daha güçlü sanayi seçeneğini öne çıkarması beklentilerimizi destekledi, morallerimizi yükseltti.”
 
SANAYİ KURULUŞLARI KAYNAK SIKINTISI ÇEKİYOR
 
Başkan Küçük, sanayi kuruluşlarının kaynak yaratmakta sıkıntı çektiğini, kaynak yaratmakta zorlanmaları nedeniyle borçlanma yoluna gittiğini ve borçlanmaya bağımlı bir yapı sergilediğini ifade ederek, “Bu da hem sanayimiz hem de ekonomimiz için kırılganlık yaratan bir husustur. İşletmelerimiz kaynak yaratmakta zorlanınca yeterince tasarruf ortaya çıkmamakta ve Türkiye, büyümek için dış kaynağa başvurmak, deyim yerindeyse tasarruf ithal etmek zorunda kalmaktadır ki cari açığın ana nedenlerinden biri budur. Dolayısıyla daha güçlü bir sanayi, daha çok yatırım, daha sağlam bir ekonomik yapı için kuruluşlarımızın kaynak yaratma kapasitesini artırmamız gerekiyor” diye konuştu.
 
Son Güncelleme: 19.06.2013 15:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.