29 Haziran 2017 Perşembe

EKONOMİDEKİ SİMBİYOTİZM: ENDÜSTRİ 4.0

Her biri ileri teknoloji üretme gayesiyle ekonomiye atılmış bir düğüm…

09 Haziran 2017 Cuma 10:40
EKONOMİDEKİ SİMBİYOTİZM: ENDÜSTRİ 4.0


Endüstriyel üretimin inovasyon harcıyla karıldığı bilgi tabanlı üsler olan teknoparklar, geleceğin teknolojisini ticarileştirdiği ürünlerle doruğa çıkaracak.  
Sanayileşmiş, hatta bunu birkaç adım ileri götürerek kendi Ar-Ge ve inovasyon politikasını inşa ederek üretim ekosistemini kurmuş gelişmiş her ülke gibi, Türkiye de teknoparklarından azami güç alıyor. Özellikle üniversite-sanayi işbirliği politikaları ve devamlı zikredilen katma değerli üretim idealleri ekseninde teknoparklara biçilen rol büyük.  
Nitelikli ve vasıflı insan gücünü verimli bir şekilde istihdam eden ve dünyaya çekirdeği güçlendirilmiş teknolojiler sunan teknoparklar, bilginin uluslararası platformda pazarlanabilir hale gelmesi yönünde büyük emekler sarf ediyor. 
Dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu olgulardan kabul edilen girişimcilik ise, teknoparklar vasıtasıyla ekonomiye göz kırpıyor. Yeni yapılanmalara kapı açan, yeni sektörlere hayat veren ve daha önce üretilmemiş teknolojinin piyasaya sürülmesine kapı aralayan girişimcilerin koordine yuvası bilindiği gibi teknoparklar... Teknoparklar içerisindeki işletmeler, girişimci ruhun beslediği yapılar olarak her daim dinamizme ihtiyaç duyan yapıda. 
İşletmelerin büyüme temposunu emekleme yerine uzun atlama yöntemiyle artırmasının yolunu açacak birinci etken; Endüstri 4.0….
Fırsat buldukça söyledik; üretimde dijitalleşme çağını başlatan; üretim altyapısını akıllı fabrikalara, konuşabilen ve hatta inisiyatif alabilen robotlara emanet eden geleceğin sistemi “Endüstri 4.0”, ekonominin sürdürülebilirliğinde büyük bir role sahip olacak. 
Büyük işletmeler farkındalık dalgasının birinci ayağında; KOBİ’ler ise büyük bir dönüşüm aşamasında: Türkiye, Endüstri 4.0’a entegre oluyor.
Endüstri 4.0 tabanlı üretim yapan, işletmelere Endüstri 4.0 segmentinde değer yaratan, kullanıcılara bulut bilişim ve nesnelerin internetine erişebilme kolaylığı sunan ve üretimi gerçekleştirecek olan robotların kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunmasını olanaklı kılan Endüstri 4.0, bu sebeple bizlerin de birincil gündemi…
İş, üretim ve ekonomi çevreleri 4.0’ın ışığına kapıldı. Geriye, Endüstri 4.0’ı benimsetecek ve uygulamaya dökülmesine yardımcı olacak birkaç düzenleme kaldı. 
Hafızamızı inovasyon camiasının büyük bir heyecan ve merakla beklediği Ar-Ge Reform Paketi üzerinde bir gezintiye çıkarırsak; il il, OSB OSB, üniversite üniversite gezilerek tanıtılan bu reform buketinin paydaşlar arasında nasıl bir sabırsızlık oluşturduğunu anımsamış oluruz. Bu noktada dememiz odur ki; Endüstri 4.0 da, kamudan aldığı güçle tüm yatırım bölgelerinde ve illerde tanıtılmalıdır. Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ve STK’lar Endüstri 4.0 ile ilgili eğitim seferberliği başlatmalı. 
Paydaşların ekonomiye tutunmasını sağlayacak simbiyotik bağ Endüstri 4.0’dır. 4.0, ekonomiye kan pompalayacak bir görevdeşlik altyapısıdır. 
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  banner74
  banner75
  E-GAZETE
  • Sanayi Haberleri, Organize Sanayi Haberı, OSB, TGB, teknopark, Serbest BÖlge - 20 Haziran 2017 Manşeti
  • Sanayi Gazetesi, Haberleri, OSB, teknopark, ar-ge, portali, rehberi - 12 Haziran 2017 Manşeti
  ARŞİV
  banner82