banner110

“DANIŞMAN TEKNOPARK” DÖNEMİ

Türkiye’deki teknoparklar arasında bilgi paylaşımı sağlayan ve teknoparkların performansını arttırma hedefiyle faaliyet yürüten Teknoloji Bölgeleri Geliştirme Derneği, Gökçe Tabak Başkanlığındaki yeni döneminde “danışman teknopark” projesini hayata geçirecek.

“DANIŞMAN TEKNOPARK” DÖNEMİ

Türkiye’deki teknoparklar arasında bilgi paylaşımı sağlayan ve teknoparkların performansını arttırma hedefiyle faaliyet yürüten Teknoloji Bölgeleri Geliştirme Derneği, Gökçe Tabak Başkanlığındaki yeni döneminde “danışman teknopark” projesini hayata geçirecek.

18 Nisan 2017 Salı 08:59
“DANIŞMAN TEKNOPARK” DÖNEMİKuruluş yılı:
2010
Üye sayısı: 42 TGB
Yetkili: Gökçe Tabak


TECRÜBE PAYLAŞIMI
Türkiye’de teknoparkların üst çatı örgütü olarak faaliyet gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD), yeni yönetimiyle teknoparklar arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımını hızlandıracak. TGBD’nin çiçeği burnunda Başkanı Gökçe Tabak, Türkiye’deki teknoparklarla ilgili durum değerlendirmesi yaparak, TGBD’nin önümüzdeki dönem planlarını anlattı. Yeni dönemde “danışman teknopark” projesi uygulayacaklarını dile getiren Tabak, “Her teknoparkın bir şeyleri tekrar keşfetmesi yerine, daha önce o yollardan geçen teknoparkların tecrübelerinden faydalanarak gelişmelerini sağlayacağız. İlk Yönetim Kurulu toplantımızda çeşitli fikirleri değerlendirdik. Bunları da bir an önce gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi. Gökçe Tabak, önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin odağının teknoloji olduğuna inandıklarını belirterek, “Biz tüm sanayi kuruluşlarını öncelikle teknoparklarda firmalara daha fazla ilgi göstermelerini arzu ediyoruz. Gençlerin de kariyerini teknoloji endüstrisinde görmelerinin hayatları için en doğru seçimlerden biri olacağı mesajını onlara vermek istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

EŞLEŞTİRME & BİLGİ AKTARIMI YAPILACAK
Gökçe Tabak, öncelikle teknoparkları eşleştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Olgun teknoparkları, gelişmekte olan ve erken aşama teknoparklarla eşleştirerek “danışman teknopark” kimliğiyle bilgilerin aktarılmasını sağlayacaklarını dile getiren Tabak, “Bu proje gönüllülük esasına bağlı olarak yürütülecek. Bölgesel olarak teknoparklar içerisinde ekosistem oluşturulmasına da yarar sağlanacak. Böylece olgun teknoparkların imkanlarından diğer teknoparklar da faydalanmış olacaklar. 
Tabak, her teknoparkın kendi gelişim sürecinde bir noktada olduğunu, gelişme hızlarını etkileyen dış faktörleri de mutlaka dikkate almamız gerektiğini kaydetti. Teknoparkların bulundukları ilin demografik ve ekonomik koşullarına bağlı gelişim kaydedebileceğini dile getiren Gökçe Tabak, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı her sene yaptığı değerlendirmelerde teknoparklara dönük performans sonuçları açıklıyor. Gelişmekte olan ve erken aşama teknoparklara eleştirel gözle bakılmasını çok haksız buluyoruz. Bizim ülke olarak hedefimiz teknoparkların gelişimi için bizler ne yapabiliriz olmalı. TGBD olarak biz öncelikle bu konuyla ilgileniyoruz. ” dedi.

VERİ & İÇGÖRÜ ÜRETEN BİR MERKEZ
Tabak, üzerinde çalıştıkları ve henüz taslak aşamasında olan bazı projeler hakkında da bilgi verdi. Teknoparklardaki Ar-Ge üretiminin seri üretim sonucunda ekonomi üzerindeki katkısını hesaplamada kullanılacak bir “katsayı bulma” çalışması üzerinde durduklarını anlatan Tabak, “Bu katsayı teknoparklarda ki Ar-Ge ciro toplamı için olabileceği gibi bu toplamı oluşturan alt kırılımlarda, sektörlerde ve segmentlerde yani örnek olarak yüksek teknolojik ürünler toplamında, finans teknolojilerinde, savunma sanayi teknolojilerinde vb. ürünlerde de hesaplanmasını hedefliyoruz. Metodoloji seçimi sonrasında çalışmanın yapılabilmesi için dernek olarak kaynak bulmamız gerekmekte.” dedi.
“Ayrıca bu katsayı dışında TGBD’yi bir veri üreten merkez haline getirmeyi hedefliyoruz. Teknopark yönetim şirketleriyle birlikte kamuya ve kamuoyuna iç görü sağlayacak veriler sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

İHTİSASLAŞMA
Teknoparklarda ihtisaslaşmanın kritik bir konu olduğunu belirten Tabak, “Bir bölge bir endüstride gelişmişse bu endüstriye uygun bir teknoparkın olması çok doğaldır. Örneğin bir bölge tarım konusunda öne çıkıyorsa neden o bölgede tarım teknolojileri ihtisaslaşmasın. Sadece bir fark yaratalım diyerek ihtisaslaştırmak doğru değildir. Yanlış ihtisaslaşma seçimleri ileride doluluk problemleri yaşanmasına ve şirketlerin performansının düşük seyretmesine sebep olabilir. Teknopark dendiğinde öncelikle Ar-Ge’nin ticarileşmesinden bahsediyoruz. Yakın çevrelerinde satış yapabilecekleri alanların olması, o teknoparkın sağlıklı büyümesine katkı sağlayacaktır” dedi.

SANAYİ 4.0 YAKALANABİLİR
TGBD Başkanı Gökçe Tabak, dünyada Sanayi 4.0 ile ilgili büyük bir devrim yaşandığını, Türkiye’nin de ilk defa bu devrimi yakalayabilecek bilinçte olduğunu ifade etti. TGBD olarak da bu konuyu çok önemsediklerinin altını çizen Tabak, “Sanayi 4.0 tamamen teknoloji şirketleriyle ilişkili bir süreç. Tüm sanayinin halihazırdaki etraflarında oluşmuş ekosistem dışında yeni bir ekosistemle tanışmaları gerekiyor. Burada teknoloji firmalarına büyük rol düşüyor. Sanayide dönüşüm, teknoloji şirketleriyle birlikte olabilir. Bu bağlantının etkin bir şekilde kurulabilmesi için faaliyet göstermek istiyoruz. Bununla ilgili politika oluşturma konusunda kararlılık gösterdik, önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacağız” değerlendirmesini yaptı. 

KATALİZÖR GÖREVİ
Tabak, Sanayi 4.0’ın politikalarının Türkiye’de henüz planlama aşamasında olduğunu dile getirerek, Sanayi 4.0’ı temsil eden uygulamaların çok seyrek ilk fazlarının gözlemlendiğini, asıl önemli olanın şu anda faaliyette olan teknoloji şirketlerinin yetkinliklerinin Sanayi 4.0 için yeterli olup olmadığı ve bu yetkinliklerin geliştirilmesi konuları olduğunu belirtti. Sanayi 4.0’da kullanılabilecek teknolojilerin şu anda farklı amaçlarla parça parça geliştirildiğini anlatan Tabak, “TGBD, katalizör bir kurum gibi davranarak teknoloji firmaları ve sanayi kuruluşları arasında kapasite-ihtiyaç farkındalığının yaratılmasını hedefliyor” diye konuştu.

HEM ÜNİVERSİTE HEM OSB
Gökçe Tabak, üniversitenin sanayiyle, sanayinin de üniversiteyle iş yapmayı gün geçtikçe daha çok öğrendiğini söyledi. Üniversite-sanayi iş birliğini arttırmak için teknoparkların OSB içinde yer alması gerektiği görüşünü değerlendiren Tabak, “Üniversitelerin hedefinde bilgi üreterek makaleler çıkarmak, şirketlerin hedefinde ise ürün ve hizmetler geliştirerek ciro üretmek var. İki farklı hedefi olan kurumların beraber çalışma yapması birbirlerini tamamlayabilme özelliğinden dolayı çok önemli. Bu açıdan teknopark modeli çok doğru bir model. Fakat ‘teknoparklar OSB’lerde mi üniversite kampüslerinde mi olmalı’ gibi ikileme düşüren sorulara en güzel cevap; hem üniversitelerde hem OSB’lerde olmalıdır. İleri teknoloji üretebilmek için, insan kaynağına ve akademik bilgiye erişim kritiktir. Bunun için üniversitelere ve kampüs içi fiziksel alanlara ihtiyaç vardır. Teknolojinin yaygın olarak kullanılabilmesi için ise sanayiye ihtiyaç vardır. Çünkü ihtiyacın kaynağı sanayidir. Bundan dolayı OSB’lere fiziksel yakınlık çok değerlidir. Türkiye Ar-Ge’de yüzde 3’e ulaşabilme hedefinde tüm yolları denemelidir. Sanayi, üniversite ve teknoloji şirketleri arasında farkındalık ve birlikte iş yapabilme kültürü artırılmalıdır. Böylece ekonominin itici gücü olabilecek olgun bir ekosistem oluşacaktır” dedi.

AR-GE MERKEZİNE TEKNOPARK İMKANI
Tabak, Türkiye’nin ihracat rakamlarını arttırmak için Ar-Ge’nin taşıdığı öneme de değinerek, yeni yasa ile TGB’ler içinde de Ar-Ge merkezi açılabileceğini anımsattı. Tam dolu olmayan teknoparklar içinde Ar-Ge merkezi açılmasının faydalı olabileceğini dile getiren Gökçe Tabak, şöyle devam etti:
“Teknoparkın temel özelliği ve yerinde kurulan Ar-Ge merkezlerinden farkı etraflarındaki ekosistemdir. Teknoparklarda Ar-Ge merkezi açan firmalar kendi işlerini büyütebilme, insan kaynağına kolay erişebilme, kendi alanındaki diğer şirketlerle iş yapabilme imkanına kavuşur. Teknopark ismi, teknik değerlendirme sürecinden geçmiş firma demek olduğu için potansiyel müşterileri nezdinde güven oluşturur ve bu da işlerinin büyümesine de katkı sağlar. Ar-Ge harcamalarının GSMH içindeki payı yüzde 1’lerde. Bu oran yüzde 3’e gidene kadar daha nice Ar-Ge merkezlerine, teknoparka ihtiyacımız var. Bu yüzden hepimizin odak noktası birlikte çalışma ve Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon kültürüne katkı sağlamak olmalıdır. Bu birlikteliğin en güzel sağlanabilecek yerleri ise teknoparklardır.”
TGBD Başkanı Tabak, firmalara devlet tarafından birçok destek programı sunulduğunu fakat bu alanın biraz daha sadeleştirilmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti. Son Ar-Ge Reform Paketi’nin çok önemli olduğunu vurgulayan Tabak, firmaları bilgilendirmek için TGB yönetim şirketlerine büyük görev düştüğünü söyledi. 
Son Güncelleme: 18.04.2017 09:01
Anahtar Kelimeler:
TGBD Gökçe Tabak
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan Aydoğdu 2017-04-23 15:01:03

Gökçe hocam isabetli konulara değinmişsiniz, emeğinize sağlık.