Boş OSB kalmayacak

OSB’leri yatırım cennetine dönüştürecek olan bedelsiz arsa tahsisinin ayrıntıları belli oldu. Yönetmeliğe göre, OSB yöneticileri yatırımcılara arsa tahsis edip bedelini Sanayi Bakanlığı’ndan talep edebilecek.

Boş OSB kalmayacak

OSB’leri yatırım cennetine dönüştürecek olan bedelsiz arsa tahsisinin ayrıntıları belli oldu. Yönetmeliğe göre, OSB yöneticileri yatırımcılara arsa tahsis edip bedelini Sanayi Bakanlığı’ndan talep edebilecek.

12 Eylül 2011 Pazartesi 17:43
Boş OSB kalmayacak
OSB’leri çekim merkezine dönüştüren ve yıllardır boş olan OSB’lere yatırımcı akını sağlayan “bedelsiz veya kısmen bedelsiz arsa tahsisinin” detayları belli oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanıp Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle yatırımcılara tahsislerin hangi şartlarda ne şekilde yapılacağı ayrıntılı bir şekilde belirlendi.
 
TAHSİSE OSB’LER KARAR VERECEK
 
            19 maddeden oluşan yönetmeliğe göre; bakanlık kredisi kullanan OSB’lerin mülkiyetindeki tahsis edilmemiş parseller, OSB müteşebbis heyeti veya genel kurulunca karar alınması halinde, en az on kişilik istihdam öngören yatırımcılara bedeli bakanlık tarafından OSB’ye verilen kredilerden mahsup edilmek üzere, tamamen veya kısmen bedelsiz olarak tahsis edilebilecek. Bakanlık kredisi kullanmamış OSB’ler ile altyapı inşaatları tamamlanan ve kredi borcunu ödemiş olan OSB’lerde ise müteşebbis heyeti veya genel kurulun karar alması durumunda tahsis edilmemiş parseller yatırımcılara verilebilecek. Bakanlığa kredi borcu olan OSB’den 12 Nisan tarihinden önce arsa alan yatırımcılar, müteşebbis heyet veya genel kurulun uygun görmesi durumunda 10 kişilik istihdam şartıyla tamamen veya kısmen bedelsiz parsel tahsisinden yararlanabilir.
 
YATIRIMA GÖRE ÖNCELİK VERİLECEK
 
Yönetmelikte parsel tahsisleri ile ilgili detaylara da yer verildi. Yönetmeliğe göre; aynı parsele birden fazla talep olması durumunda; yapılacak yatırımın büyüklüğü, istihdam sayısı ve ihracat ile ileri teknoloji gibi faktörlerin göz önünde bulundurulacağı kaydedildi. Yönetmelikte, 1 yıl içinde yapı ruhsatı almayan ve iki yıl içinde de üretime geçemeyen yatırımcıya tahsis edilen parselin iptal edileceği belirtilirken, yatırımının yüzde seksenini tamamlamasına karşın üretime geçemeyen katılımcıların talebi üzerine OSB tarafından proje bazında en fazla bir yıla kadar ek süre verilebileceği belirtildi.
 
BEDEL EN DÜŞÜK TUTARDAN ÖDENECEK
 
            Beldesiz veya kısmen bedelsiz yatırımcılara tahsis edilecek parsellerin bedel tespiti Hazine Müsteşarlığı’nın uygun görüşü alınmak suretiyle OSB’nin muhasebe kayıtlarındaki toplam yatırım harcamaları ile bakanlıkça benzer işlerdeki kredi maliyetleri mukayese edilmek suretiyle tespit edilen en düşük tutarın toplam sanayi alanına bölünmesi ile elde edilecek. Hesaplanan parsel bedeli OSB’lere Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı arasında yapılacak protokol hükümlerine göre ödenecek.
 
TAPU KAYDINA ŞERH KONULACAK
Teşvik kapsamında yatırımcılara tahsis edilen parsellerin tabularına şerh konulacak. Konulacak şerhe göre; bedelsiz veya kısmen bedelsiz tahsis edilen parsel haczedilemeyecek, ipotek edilemeyecek ve teminat verilemeyecek. Tahsis edilen parsel üzerine taahhüt edilen zaman dilim içinde gerekli yatırımları yapan hak sahibi tabudaki şerhin kaldırılmasını talep edebilecek. OSB yönetimi uygun görürse şerhi kaldırabilecek. 
 
YATIRIM YAPMAYANIN PARSELİ İPTAL
 
Tahsis edilen parsel üzerine gerekli yatırımları yapmayan yatırımcının parseli iptal edilecek. Yönetmeliğe göre; iptal edilen taşınmazın üzerindeki tüm yapı ve tesisler sağlam ve işler durumda tazminat veya bedel ödenmeksizin OSB’ye intikal eder, bundan dolayı adına tahsis yapılan kişilere herhangi bir hak ve talepte bulunulamaz. Ancak, öngörülen sürede yatırımın en az yüzde ellisinin gerçekleştirilmesi halinde yatırımın bedeli, yeni katılımcı tarafından önceki katılımcıya ödenir. Bu ödeme, OSB’ce sağlanır. Öte yandan iptal edilen parsel 30 gün içinde bir başka yatırımcıya tahsis edilebilir. Ayrıca bedelsiz veya kısmen bedelsiz arsa tahsislerindeki 10 kişilik istihdam şartı tarıma dayalı ihtisas OSB’lerde aranmayacak.
Son Güncelleme: 22.06.2013 09:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78