BİLGİNİN SİHİRBAZI: ETTO

Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi (ETTO) girişimci yetiştiriyor. Yurt dışına kuluçka modeli ihraç etmek üzere kolları sıvayan merkez, bilginin ticari değere dönüşmesi kapsamında sektöre güçlü çözümler sunuyor. ETTO imzalı başarı öyküleri, yüzünü girişimciliğe dönen akademisyenlerin de desteğiyle yakın zamanda inovasyon camiasının en değerli çıktıları arasında yer alacak.

BİLGİNİN SİHİRBAZI: ETTO

Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi (ETTO) girişimci yetiştiriyor. Yurt dışına kuluçka modeli ihraç etmek üzere kolları sıvayan merkez, bilginin ticari değere dönüşmesi kapsamında sektöre güçlü çözümler sunuyor. ETTO imzalı başarı öyküleri, yüzünü girişimciliğe dönen akademisyenlerin de desteğiyle yakın zamanda inovasyon camiasının en değerli çıktıları arasında yer alacak.

09 Eylül 2015 Çarşamba 08:32
BİLGİNİN SİHİRBAZI: ETTO
 


   Altyapısından doğan başarı öykülerinin niteliğini geliştirmek, akademisyenleri girişimciye dönüştürerek bilginin üretim sahasında aktif olarak yer alışına fırsat oluşturmak ve yurt dışına kuluçka modelini ihraç etmek üzere faaliyetlerine hız veren Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi (ETTO), ‘katma değerli teknolojik kalkınmanın’ mücadelesini veriyor. Erciyes TTO’nun faaliyetleriyle ilgili Sanayi Gazetesi’ne kapsamlı bilgiler veren ETTO Genel Müdürü Bilgin Yazlık, TTO olarak patent sayılarını artırdıklarını, akademisyenleri girişim havuzuna dâhil ettiklerini ve sektörel daralmaya karşı önlemler aldıklarını belirterek; “ Bilgiyi ekonomik değere dönüştürmek asıl hedefimiz. Yatırımcılarına destek olan ve sektörel çeşitliliği güçlendirmek adına düşünce üreten bir yapıyız” açıklamalarında bulundu. Yazlık, ETTO’nun ihtisaslaşmasını düşündüklerini de sözlerine ekledi.


Yurt dışının kapısı SERA’yla aralanıyor


ETTO bünyesinde yürütülmekte olan çalışmalara örnek verebilir misiniz?
Yürütmekte olduğumuz Start-up Erciyes Atölye (SERA)programı var, bir kuluçka modeli paket programı. KOBİ’leri ve girişimcileri besleyici ön kuluçka programlarını ve hızlandırıcı programları kapsıyor. Safhaları var kendi içerisinde; pre sera, sera, after sera ve prosera şeklinde.  Hedefimiz yurt içi ve yurt dışına kuluçka modelimizi ihraç etmek. Bakü’yle görüşüyoruz konuyla ilgili. SERA’yı bir karakutu gibi düşünün, girişinde girişimciler var, fikir var; çıkışında ise teknolojik alanlarda faaliyet gösteren ve para kazanan şirketler var. SERA 6 yıllık bir süreç, şu an 2.dönemimize devam etmekteyiz. Biz SERA sürecinde girişimcimizi yetiştiriyoruz, sonra da destekliyoruz. After sera aşamamız bir yıl sürüyor. Bu evrede de yatırımcı bularak desteklerimizi sürdürüyoruz. Kurumsallaşmaya yönelik çalışmalarımız ise prosera aşamasında gerçekleştiriliyor.   

2016’da SERA’nın ihraç edilmesi hedefimizi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. ETTO olarak patent alıyoruz, hocalarımızı girişimci yapmaya çalışıyoruz.  Tüm TTO’lar gibi bizlerin de amacı bilginin ticari bir değer olarak sahneye çıkması ve paraya dönüşmesi. Konuyla ilgili başarı öyküleri oluşturmak için akademisyenlerimizin bilgi altyapısından girişim çerçevesinde faydalanıyoruz.

Hamleler ihtisaslaşma yolunda


Erciyes Teknopark’ın nihai hedefleri nelerdir? Teknoparkınız daha çok hangi eksiği kapatmakta ve hangi alanda değer üretmektedir? 


Teknopark olarak bizlerin birincil amacı; girişimcilerimizi SERA programının avantajlarından yararlandırmak ve TTO’muzun etkinliğini artırarak başarı öykülerinin altına imzamızı atmaktır. Erciyes Üniversitesi içerisinde GENOM  mevcut, GENKÖK Kök Hücre Araştırma Merkezi olarak faaliyette. 150 civarında uluslararası proje yürütüyor ve bu çalışmalara ev sahipliği yapıyor. İlaç araştırma merkezimiz var. İlaçları nihai piyasaya sunmak ve teknoparkımızı tıbbi alanda ihtisaslaştırmak amacımız. Erciyes Teknopark ve ETTO olarak, ilgili sektörleri bünyemize çekmeye çalışıyoruz.

ETTOSOFT’la sürdürülebilir ihracat


Teknoparkınızın yazılım kümesi ETTOSOFT ile ilgili bilgi verebilir misiniz?


ETTOSOFT Türkiye’nin 2’nci bilişim kümesi, aktif bilişim kümeleri arasında ise oldukça hareketli. Sürdürülebilir ihracatı hedefliyoruz bu kümemizle. Teknoparkta firmalarımız var ama pazar kısıtlı. Biz de bunu genişletmek için danışmanlık hizmeti veriyoruz. Firmalarımızın kurumsallaşmasına ve ağlarını genişletmelerine yardımcı oluyoruz. Yabancı öğrencileri firmalarımızda staja göndererek öğrencilerimizin ülkeleriyle Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliklerini artırmaya çalışıyoruz.

“Ar-Ge takviyesi için çalışıyoruz”


Kayseri’de ağırlıklı olan sektörler hangileridir? Teknopark ve ETTO olarak sektörlerde bir iyileştirme çalışmasının yapılmasını gerekli buluyor musunuz?


Kayseri mobilya sektöründe marka bir şehir ama sektörel bir daralma da mevcut.  Mobilya konusunda elde edilen bu başarıyı ileriye taşımak gerekiyor. Fakat mobilya üretimimizde katma değer ve Ar-Ge Avrupa’ya kıyasla yeterli seviyeye ulaşamamıştır. Zihinlerde yer edinmiş ‘İtalyan mobilyası Kayseri mobilyasından değerlidir’ algısı da bunun neticesinde oluşmuştur. Bizlerin amacı, sektörel daralmayı çözüme kavuşturmak. Tasarım, inovasyon ve ar-ge katkısı ile mobilya sektörünü geliştirmeyi amaçlıyoruz. Farklı sektörlere de bu noktada ışık yaktık. Savunma sanayi gibi hayati sektörleri de besleyeceğiz. Kayseri böylece bir cazibe merkezi haline gelecek ve potansiyeli olan alanlarda layık olduğu beğeniyi ve değeri görecek.
Son Güncelleme: 09.09.2015 08:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.