banner110

250 MİLYON LİRALIK DEV YATIRIM

Türkiye’nin önemli sanayi üslerinden İvedik OSB içinde yer alan Türkiye’nin ilk uygulamalı TGB’si Teknopark Ankara faaliyete geçti. Yapımı için milyon dolarlar harcanan Teknopark Ankara, ülkenin inovasyon birikimine katkı yapacak.

250 MİLYON LİRALIK DEV YATIRIM

Türkiye’nin önemli sanayi üslerinden İvedik OSB içinde yer alan Türkiye’nin ilk uygulamalı TGB’si Teknopark Ankara faaliyete geçti. Yapımı için milyon dolarlar harcanan Teknopark Ankara, ülkenin inovasyon birikimine katkı yapacak.

05 Haziran 2017 Pazartesi 10:31
250 MİLYON LİRALIK DEV YATIRIM
 

İLK UYGULAMALI TGB

Türkiye sanayisinin ihracat odaklı ve uluslararası pazarlarda rekabet gücü yüksek bir yapıya kavuşturulabilmesi amacıyla, sanayinin üniversitelerle iş birliği yaparak ürün ve üretim yöntemlerinde yenilik geliştirebilmeleri için yola çıkan teknoparklar, sanayiye ve ekonomiye güç katıyor. Türkiye’nin ilk uygulamalı TGB’si olarak TGB’ler ailesine katılan Ankara Teknopark da tüm hazırlıklarını tamamlayarak mayıs ayı itibarıyla faaliyete geçerek, faal TGB sayısını 54’e yükseltti. 2014 yılında TGB olarak ilan edilen ve toplamda 80 bin metrekare kapalı alana sahip olan Teknopark Ankara’nın yapımı için 250 milyon lira harcandı. İvedik OSB sınırları içerisinde yer alan teknopark, firmalar tarafından iletilen tüm taleplere yanıt verecek bir altyapıyla hizmet verebilecek.

KOMPLİKE YERLEŞKE

İvedik OSB ve Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, kurucu ortakları arasında İvedik OSB ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin yer aldığı Teknopark Ankara hakkında bilgi verdi. Gültekin, “Üretilebilir uygulama atölyeleri, EMC ve LVD akredite test merkezi, tasarım merkezi, prototip merkezi, sanal gerçeklik merkezi, girişimcilik merkezi, ürün showroom merkezi, ortak seminer salonları, ortak üretim alanları ve atölyeler, fast-food ve dünya mutfağı restoran gibi sosyal donatı alanları, yeşil yürüme alanlarıyla tüm taleplere karşılık verecek yerleşke alanı haline dönüştürülmüştür” dedi.

İNOVASYONA KATKI
Bölgede üniversite sanayi iş birliğinin Ar-Ge ve inovasyon temelinde gerçekleştirilmesi için Yıldırım Beyazıt ve TOBB üniversitesiyle birlikte çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Başkan Gültekin, “Teknoloji Transfer Ofisi ile bölgedeki firmaların inovatif çalışmalar yürütmeleri ve kamu desteklerinden faydalanmaları sağlanacaktır. İhracat merkezi ile ticarileşme konusunda firmaların yeni pazarlara açılmaları konusunda destekler verilecektir. Girişimci firmalara sermaye desteği verilecek, firmaların gelişmesine katkı sağlanacak ve bu katkıyla yeni inovatif firmaların önünün açılması desteklenecektir” diye konuştu.

STRATEJİK SEKTÖRLER
Hasan Gültekin, bölgede yer alan firmaların sektörleri hakkında da bilgi verdi. Bölgenin özellikle stratejik açıdan öneme sahip olan ve kalkınma planlarında yer alan savunma-medikal-bilişim sektörlerine hitap etmesi hedefiyle oluşturulduğunu ve nihai ürün odaklı bir yapıda devam ettirilmesinin hedeflendiğini belirten Gültekin, “Mayıs ayı itibariyle 90 firmanın faaliyet gösterdiği bölgede 42 savunma sanayi firması, 18 medikal teknolojileri firması 3 nanoteknoloji firması 12 elektronik firması 15 yazılım bilişim firması yer almaktadır. Sivil ve savunma havacılık sektöründe faaliyet gösteren 6 firmasıyla bölge farklı bir hedefi içerisinde taşımaktadır. Firmalardan gelen talepler önce ön kurullar tarafından değerlendirilmekte ve bölgeye katacağı enerji ve vizyon araştırılmaktadır. Firma seçimlerinde sektörel ayrıma önem verilmekte ve firmaların birlikte iş yapabilme potansiyelleri hedeflenmektedir” değerlendirmesini yaptı.

2. ETAP SENEYE
Gültekin, 1. etabı tamamlanan bölgede 2. etap çalışmalarının 2018 yılı başında başlayacağını, firmaların talepleri doğrultusunda kendi alanlarının oluşturulma imkanı sağlanacağını kaydetti. Tüm alan tamamlandığında bölgenin 150bin metrekarelik kapalı alana sahip olan bir bölge konumuna erişeceğini ifade eden Gültekin, şöyle devam etti: “Bölge ulaşım anlamında Ankara’nın en önemli bulvarlarından olan Anadolu Bulvarı üzerine 500 metre mesafede ve çevre yoluna ise 1 kilometre uzaklıktadır. Havaalanı ise bölgeye uzaklığı 25 dakika mesafededir. İvedik OSB, içerisinde bulundurduğu teknoparkı, test merkezleri, meslek merkezleri ve meslek lisesi, araştırma merkezi ve yakında açılacak olan Fen Bilimleri Enstitüsüyle bölgeye farklı bir vizyon getirmeyi hedeflemektedir. Çeşitli sektörlerde kuvvetli alt yüklenici firmalarıyla bir ekosistemi andıran bölge 5 yıllık stratejik hedefleriyle katma değeri ileri teknoloji yoğun bölge yolunda gitmeyi hedeflemektedir. İvedik bölgesinde faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge ve inovasyon kültürüne entegre etmek adına çalışmalar devam edecektir.”Son Güncelleme: 05.06.2017 09:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.