banner89

10 YILI GERİDE BIRAKTI

2007 yılında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’na tabii olarak faaliyetine başlayan Erciyes Teknopark, bu sene 10. yaşını kutluyor.

10 YILI GERİDE BIRAKTI

2007 yılında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’na tabii olarak faaliyetine başlayan Erciyes Teknopark, bu sene 10. yaşını kutluyor.

13 Mart 2017 Pazartesi 08:44
 10 YILI GERİDE BIRAKTI


Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) yönetici şirketi olarak görev yapan Erciyes Teknopark A.Ş, 10 yılı geride bıraktı.
Erciyes Teknopark Başkan Vekili Prof. Dr. Mahmut Doğan, teknoparkların Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Türkiye'nin 2023 vizyonu doğrultusunda önemli bir kriter olan Ar-Ge çalışmaları, büyük ölçüde teknoparklar sayesinde hayata geçiyor olacak. Teknoparklarda bugün yapılan çalışmalar Türkiye’deki geleceğin teknolojisini hazırlaması açısından önemli bir zemin oluşturmaktadır. Bu amaçlarla tam 10 yıl önce kurulan Erciyes Teknopark’ta bugün itibariyle, faaliyet gösteren 195 Ar-Ge firmasının bünyesinde 700’den fazla nitelikli personel çalışırken, 300 kadar Ar-Ge projesi aktif olarak yürütülmektedir. Bölge kurulduğu günden bugüne kadar toplamda 759 Ar-Ge Projesi ve 350 milyon TL’yi aşan Ar-Ge cirosuna ulaşmıştır” dedi.

İvme kazandı
Teknolojik gelişmenin kalkınma ve büyümeyi destekleyici rolünün yadsınamayacak derecede önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mahmut Doğan,  özellikle de bu kapsamda teknoparkların son yıllarda Türkiye’de de faaliyetlerinin ivme kazandığını söyledi. Doğan, teknoparklarda yapılan çalışmalar ile ülke sanayinin uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulmasının sağlanmaya çalışıldığını dile getirdi. Teknolojik katma değeri yüksek ürün üretmenin, ürün ve üretim yöntemlerinde inovasyon çalışmaları yapmanın, ürün kalitesini veya standardını yükseltmenin, teknolojik bilgiyi ticarileştirmenin, teknoloji yoğun üretim ve girişimciliği desteklemek için yapılan çalışmaların ileri teknoloji alanlarında yatırım olanakları yarattığını anlatan Doğan, “10.yılımızda Türkiye’deki önemli teknoparklar arasında yerimizi almışken bizim de bölgemizdeki hedefimiz tüm çalışmalarımızda girişimciliği destekleyici projelerle geleneksel sanayi anlayışının teknoloji tabanlı sanayiye dönüşümünü sağlayabilmektir” diye konuştu.

Türkiye’nin en iyi 5. teknoparkı
Erciyes Teknopark Başkan Vekili Prof. Dr. Mahmut Doğan, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde son iki yıldır Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre Erciyes Teknopark’ın Türkiye genelinde 5’inci sırada yer aldığını, 5-9 yaş aralığında Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde de 1’inci olarak önemli bir başarıya imza attığını vurguladı.
Doğan, “Erciyes Teknopark olarak 10. yaşımızı kutladığımız 2017 senesinde de büyüyen Türkiye’nin teknoloji üssü olma yolunda yenilikleri bölgemize kazandırmaya devam edeceğiz. Özellikle Teknopark bünyesinde faaliyet göstermekte olan firmalarımızın daha fazla büyümesi ve gelişmesine katkı yönünde bölgemizde yeni pilot üretim parkları oluşturarak bu alanlarımızı organize sanayi bölgelerine taşıyarak firmalarımızın güçlenmesini sağlayacağız. Diğer taraftan ilimizde kurulan 3 adet Ar-Ge merkezi bünyesindeki projelerin üretilmesi, izlenmesi, üniversite sanayi işbirliklerinin daha üst düzeye ulaştırılması ve yeni Ar-Ge merkezlerinin kurulumuna yardımcı olunması adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

 


Son Güncelleme: 13.03.2017 09:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.