YERLİ ÜRETİM SEFERBERLİĞİ

Yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretecek firmalara, 5 milyon liraya kadar destek verilecek. Stratejik Ürün Destek Programı ile Türkiye’nin cari açık problemi azaltılacak.

YERLİ ÜRETİM SEFERBERLİĞİ

Yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretecek firmalara, 5 milyon liraya kadar destek verilecek. Stratejik Ürün Destek Programı ile Türkiye’nin cari açık problemi azaltılacak.

30 Kasım 2017 Perşembe 14:04
YERLİ ÜRETİM SEFERBERLİĞİ

Haber: Helin Aygün

Türkiye’nin cari açığında önemli rol oynayan ithal sanayi mallarının yurt içinde üretilmesi için önemli bir adım atıldı. KOSGEB, ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi amacıyla “Stratejik Ürün Destek Programı” başlattı. İthal edilen ürünleri Türkiye’de üretecek KOBİ’lere 5 milyon liraya kadar destek sağlanacak. Özellikle otomotiv, savunma, havacılık, enerji, telekomünikasyon gibi kilit sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lere, makine-teçhizat, yazılım, personel gideri, bilgi transferi, test-analiz, kalibrasyon ve hizmet alımı desteği verilecek.

İMZALAR ATILDI

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ev sahipliğinde yapılan Stratejik Ürün Destek Programı’nın tanıtım toplantısına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, sanayiciler ve bürokratlar katıldı. Toplantıda, stratejik ürünleri üretecek Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, ASELSAN, Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) ve PTT ile iş birliği protokolü imzalandı.

İTHALATA DARBE

Toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, program ile ülke ekonomisine katma değer sağlanacağını, imalat sanayinde yerli girdi oranı artırılacağını ve yerli imalat sanayinin gelişeceğini söyledi. Özlü, “İthalata karşı yerli ürün seferberliği başlatıyoruz. Kendi işletmelerimizle, kendi KOBİ’lerimizle, kendi finansmanımızla, kendi insan kaynağımızla, kendi damgamızla; kendi ürünlerimizi üreteceğiz. Bu amaçla ithal ettiğimiz bin ürünü, bunu yapabilecek bin KOBİ ile eşleştirmek için çalışıyoruz. Bunların bir defaya mahsus; tasarlama, geliştirme ve piyasaya sürme masraflarını biz destekleyeceğiz” dedi.

BİLİŞİM ALTYAPISINA DOPİNG

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da açıkladıkları program ile KOBİ'lerin özellikle bilişim altyapısına yönelik yerli ürün üretiminin artırılacağını kaydetti. KOBİ'lere sağlanacak destekle özellikle siber güvenlik, akıllı ulaşım altyapıları, haberleşme ağları ve uydulara kadar birçok kritik altyapının ara ürünlerinin Türkiye'de üretebilir hale geleceğini dile getiren Arslan, firmaların Ar-Ge'ye daha fazla kaynak aktarması gerektiğini vurguladı. Arslan, “Türkiye'yi geleceğe taşımak istiyorsak bu altyapıyı kendimiz üretmeliyiz” diye konuştu.

BABAYİĞİT KOBİ’LER

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ise KOBİ'lerin elinden tutacak Stratejik Ürün Destek Programı ile bir taraftan KOBİ’lerin teknolojik altyapılarını güçlendireceklerini, diğer taraftan da KOBİ’ler vasıtasıyla teknoloji üretimini tabana yayacaklarını ifade etti. Öncelikli ve stratejik alanlarda uluslararası oyuncular çıkartacak adımlar atmaya devam ettiklerini belirterek, “Sloganımız, teknoloji odaklı yerli ve milli üretim olacak. Bu desteklerle bir taraftan ülkemizin yerli ve milli teknoloji şirketlerini büyütürken, diğer taraftan da stratejik ve öncelikli teknoloji alanlarında dışa bağımlılığımızı, babayiğit KOBİ'lerimizle azaltacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

3 YIL SÜRECEK

Stratejik Ürün Destek Programı'nda proje süresi en çok 36 ay olacak. Bu süre kurul kararı ile 6 aya kadar uzatılabilecek. Program kapsamında verilecek desteklerin toplam üst limiti 5 milyon lira olacak. KOSGEB, kalkınma planları, hükümet programları ve yıllık programlarda belirlenen hedefler ile stratejik dokümanlardaki öncelikler doğrultusunda; bölgesel, sektörel ve ölçeksel kriterler ile teknoloji düzeyi ve özel hedef gruplarını dikkate alarak, 2 katını geçmemek üzere destek üst limitini artırabilecek.

HANGİ SEKTÖRLER VAR?

Program, işletmelerin teknolojik üretim yeteneklerini geliştirerek ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve üretimde daha yüksek oranda girdi kullanımı ile cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımların desteklenmesini amaçlıyor. Bu kapsamda, yerlileşme konusundaki otomotiv, savunma, havacılık, telekomünikasyon gibi önemli sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler desteklenecek. KOBİ’ler teknolojik üretim yeteneklerini geliştirecek ve büyük işletmelerle birlikte hareket etme olanağı yakalayacak.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Cari açığı azaltmaya katkıda bulunacak ürünleri, büyük işletme ile birlikte çalışacak bir ya da birden fazla KOBİ üretebileceği gibi, tek başına KOBİ’ler de üretebilecek. Başvuru yapacak KOBİ’lerin en az 1 yıl önce kurulmuş olması gerekecek.

YILDA İKİ DÖNEM

Stratejik Ürün Destek Programı için firmalar yılda 2 kez başvuruda bulunabilecek. Birinci dönem başvuruları ocak-mart aylarında, ikinci dönem başvuruları ise temmuz-eylül aylarında yapılabilecek. Başvuru dönemi öncesi dönemsel duyuru metni yayınlanacak. Dönemsel duyuru metninde başvuru koşulları ve belirlenen sektörler gibi hususlar yer alacak.

YERLİ MALINA AVANTAJ

Destek oranları, yüzde 70 geri ödemesiz, yüzde 30 geri ödemeli olarak uygulanacak. Desteğin; makine-teçhizat ve yazılımda yerli malı belgesi kapsamında alınması durumunda geri ödemesiz destek oranına yüzde 15 ilave edilecek ve kalan destek oranı kadar geri ödemeli destek verilecek. Örneğin, alınan makine-teçhizat ve yazılım yerli malı belgesine sahipse, destek oranı yüzde 70’e yüzde 15 daha eklenerek, yüzde 85 geri ödemesiz, yüzde 15 geri ödemeli olarak uygulanacak. Geri ödemeli destek kapsamında talep edilen teminatlar için yüzde 100 Teminat Giderleri Desteği verilecek.

DESTEK KALEMLERİ

Sağlanacak destekler makine-teçhizat, yazılım giderleri, personel gideri, bilgi transferi, test-analiz, kalibrasyon ve referans numune desteği ve hizmet alımı şeklinde hayata geçirilecek. Bilgi transferi desteğinde, stratejik ürünlerin hızlı ve doğru üretilmesi, pazara hızlı sunulabilmesi amacıyla, ürünün üretimine yönelik yöntem, bilgi, know-how, lisans, teknoloji, patent gibi bilgi transferi ihtiyacını karşılamak için işletmenin satın alma bedellerine geri ödemesiz destek verilecek. Referans numune desteğinde ise üretilecek olan stratejik ürünün standartları sağlayıp sağlamadığına dair testlerin yapılması sürecinde, üretilen stratejik ürünün muadilleri ile kıyaslanmasında ve analizinde kullanılabilecek nitelikte ithal ürün numunesi alımına ilişkin giderler karşılanacak.

Son Güncelleme: 30.11.2017 14:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.