banner110

YENİLİKÇİ PROJEYE HİBE, REKABETE DOPİNG

Firma düzeyinde katma değer yaratan kuruluşların Ar-Ge çalışmalarını teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK, yenilikçi projelere yüzde 60’a varan oranlarda hibe desteği veriyor. Personel, seyahat, teçhizat, danışmanlık giderleri program kapsamında bulunuyor.

YENİLİKÇİ PROJEYE HİBE, REKABETE DOPİNG

Firma düzeyinde katma değer yaratan kuruluşların Ar-Ge çalışmalarını teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK, yenilikçi projelere yüzde 60’a varan oranlarda hibe desteği veriyor. Personel, seyahat, teçhizat, danışmanlık giderleri program kapsamında bulunuyor.

15 Eylül 2017 Cuma 09:41
YENİLİKÇİ PROJEYE HİBE, REKABETE DOPİNG

EN BÜYÜK DESTEKÇİ

Gelişmiş ülkelerde büyümenin yarısından fazlasının kaynağını oluşturan yenilik faaliyetleri, birçok devlet kurumu tarafından teşvik ediliyor. Akademik ve endüstriyel Ar-Ge çalışmalarını ve yenilikleri destekleyen TÜBİTAK, ülke sanayisinin rekabet gücünü artıracak birçok destek sağlıyor. Ülkenin bilim ve teknoloji politikalarının belirlenmesinde söz sahibi olan kurum, üniversitelerin, kamu kurumlarının ve firmaların çeşitli projelerine verdiği teşviklerle, sanayinin yenilikçi yüzünün gelişimine katkıda bulunuyor. TÜBİTAK, özel sektör kuruluşlarının araştırma, teknoloji geliştirme, yenilikçilik yetenekleriyle rekabet güçlerini yükseltmek için, bilimsel bilgiyi ürüne dönüştürecek Ar-Ge projelerine hibe desteği sunuyor.

KURUMSAL AR-GE KİMLİĞİ

TÜBİTAK tarafından sağlanan en önemli desteklerden olan “1501 - TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı”, sanayiye kurumsal Ar-Ge yeteneği kazandırmayı hedefliyor. Program, Türkiye’de yerleşik katma değer yaratan kuruluşların Ar-Ge nitelikli proje harcamalarını yüzde 60’a varan oranlarda geri ödemesiz olarak destekliyor. Program kapsamında desteklenen projelerin bütçesinde herhangi bir kısıtlama bulunmazken, 1501-TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı’na 18,75 milyon liranın üzerinde bütçe ile yapılan proje başvurularının değerlendirme süreçleri, TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun onay vermesi koşuluyla başlatılıyor.

HANGİ PROJELER DESTEKLENİYOR?

Program kapsamında, yenilik tanımı çerçevesinde; yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında yürütülen Ar-Ge nitelikli projeler destekleniyor. Program kapsamında desteklenen projeler, dönemsel desteklemeye esas harcama tutarına uygulanacak destek oranı ile destekleniyor. Projelerin dönemsel destek oranı, temel destek oranı ve ilave destek oranlarının toplamından oluşuyor.

DESTEK SÜRESİ 3 YIL

Başvuruda bulunan kuruluşların sektör ve ölçeğine bakılmaksızın, temel destek oranı yüzde 40 olarak uygulanıyor. Toplam destek oranı; temel destek oranı ve diğer ilave desteklerle beraber en fazla yüzde 60 oluyor. Destek süresi proje bazında en fazla 36 ayla sınırlandırılıyor. Program ile personel giderleri, proje personeline ait proje kapsamındaki seyahat giderleri kapsamında; uçak, tren, otobüs, gemi ile yapılan şehirlerarası ve uluslararası ekonomi sınıfı ulaşım giderleri, alet, teçhizat, yazılım ve yayın alım giderleri, malzeme ve sarf giderleri, yurt içi ve yurt dışı danışmanlık hizmeti ve diğer hizmet alım giderleri, Türkiye’deki üniversiteler, TÜBİTAK’a bağlı Ar-Ge birimleri, özel sektör Ar-Ge kuruluşları ve benzeri Ar-Ge kurum ve kuruluşlarına yaptırılan Ar-Ge hizmet giderleri destekleniyor.

ONLINE BAŞVURU

Programa 7/24 online olarak eteydeb.tubitak.gov.tr adresindeki PRODIS sistemi üzerinden başvuru yapılabiliyor. Ancak kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunan işletmelerin dar mükellefiyet statüsündeki Türkiye’de yerleşik temsilcilik ve şubeleri ile vakıflar, dernekler ve bunların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, birlikler, şahıs şirketleri ve adi ortaklıklar bu program kapsamında başvuru yapamıyorlar. Projenin önerilen bütçesinin 10 milyon liranın üzerinde olduğu durumlarda, projenin önerilen bütçesinin en az yüzde 5’i oranında akademik iş birlikleri ve projenin önerilen bütçesinin en az yüzde 5’i oranında KOBİ iş birliklerini içermesi gerekiyor. Katma değer yaratan, Türkiye'de yerleşik tüm sermaye şirketleri program kapsamında verilecek destek için başvuru yapabiliyorlar.

FİRMALAR ZİYARET EDİLİYOR

Proje önerileri, endüstriyel Ar-Ge içeriği, teknoloji düzeyi, yenilikçi yönü; proje planının ve kuruluş altyapısının proje için uygunluğu ve proje çıktılarının ekonomik yarara ve ulusal kazanıma dönüşebilirliği olmak üzere üç boyuta göre değerlendiriliyor. Projeler, konularında uzman hakemler tarafından firma ziyaretleri yapılarak değerlendirildikten sonra TÜBİTAK'a rapor ediliyor. Değerlendirme raporları esas alınarak, projeler ilgili teknoloji grubu yürütme komitesi tarafından değerlendirilerek nihai karar veriliyor. Projeler, altışar aylık dönemler halinde izleyiciler tarafından izlenerek destekleniyor. Projenin son döneminde, kuruluş tarafından proje sonuç raporu sunuluyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burak GÜL 2017-09-15 10:12:38

Sanayimize destek olmak adına güzel haber

Misafir Avatar
Kerim EKİCİ 2017-09-26 11:10:51 @Burak GÜL

Hayırlara vesile olsun inşAllah kardeş

Beğenmedim! (0)