YENİLİKÇİ PROJELER ÖDÜL ALDI

Bu sene 9’uncusu düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı, girişimcilerle sanayiciler ve üniversite temsilcileri bir araya geldi. Yenilikçi projelere ödül verildi.

YENİLİKÇİ PROJELER ÖDÜL ALDI

Bu sene 9’uncusu düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı, girişimcilerle sanayiciler ve üniversite temsilcileri bir araya geldi. Yenilikçi projelere ödül verildi.

19 Kasım 2019 Salı 15:08
YENİLİKÇİ PROJELER ÖDÜL ALDI

Başarılı girişimcilerin projelerinin ödüllendirildiği 9. TechAnkara Proje Pazarı, büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Etkinlikte, başarılı bulunan projelere ödülleri takdim edildi. OSB’ler, kuluçka merkezleri ve üniversiteler başta olmak üzere paydaşları bir araya getiren TechAnkara Proje Pazarı’nda yenilikçi fikirler sergilendi.

ATO Congresium’da yapılan etkinliğe, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,  Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vasip Şahin, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin, rektörler, Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Ankara Kalkınma Ajansı  Yönetim Kurulu Üyesi MÜSİAD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Fehmi Yılmaz, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, proje sahipleri, girişimciler, yatırımcılar ile kamu kurum ve kuruluşlarından gelen üst düzey çok sayıda davetli katıldı.

356 BAŞVURU ALINDI

TechAnkara Proje Pazarı için 356 yenilikçi proje başvurusu alındı ve değerlendirmeler sonucu ilk 100 proje belirlendi. İlk 100 projenin faaliyet alanı ve hedef sektör dağılımı; 22 Bilgi ve İletişim Teknolojileri, 17 Sağlık Teknolojileri, 12 Enerji ve Çevre, 10 Savunma, Havacılık ve Uzay, 8 Elektrik & Elektronik, 6 Gıda ve Tarım, 5 Ulaştırma ve Otomotiv, 4 Malzeme ve Nano/Mikro Teknolojiler, 4 Makine ve Mekatronik, 3 Eğitim, 9 Diğer Teknolojiler şeklinde sıralandı.

TechAnkara Proje Pazarı ile teknoloji tabanlı yenilikçi projeleri olan girişimcilere Ankara Kalkınma Ajansı tarafından fuar alanı ve stant hizmetleri tahsis edildi. Etkinlikte ilk 100’e giren girişimcilerin özel şirketler, melek yatırımcılar ve yatırım fonları, ölçeklenmiş girişimciler, sosyal girişim destek mekanizmaları, kamu kurumları ile bir araya gelmesi amacıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Etkinlikte ilk 100 proje içinden seçilen 10 projenin girişimcileri, yatırımcılardan ve paydaş şirket yöneticilerinden oluşan değerlendiricilere yatırımcı sunumlarını gerçekleştirdi.

FİRMALAR DESTEKLENECEK

TechAnkara Proje Pazarı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Proje Pazarında, farklı olgunluk seviyelerinde startuplara yer veriliyor olması memnuniyet vericidir. Böylece fikir aşamasında olan startuplardan küreselleşme açılımı yapmak isteyen projelere kadar birçok farklı tasarım yatırımcıya sunulabilmektedir” dedi.

Daha güçlü bir Türkiye için katma değerli üretim ve milli teknolojinin sağlam iş birliği temelleri üzerinde yükseleceğine dikkati çeken Oktay, “Kalkınma ajanslarımızın başlatacağı 'Bölgesel Girişim Sermayesi Programı' ile finansman ihtiyacı olan firmaları yerelden destekleyeceğiz. İcat çıkaran inovatif projeler piyasada hak ettiği değere kavuştukça kazanan milletimiz, kazanan Türkiye olacaktır” diye konuştu.

TOPYEKUN KALKINMA

Ankara Valisi Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vasip Şahin de açılışta yaptığı konuşmada, TechAnkara'nın girişimcileri bir araya getirdiğini kaydederek, “Ajans, Ankara'nın nitelikli beşeri sermayesini ve teknoloji üretme kabiliyetlerini tüm faaliyetlerinde öne çıkararak üzerine düşen görevi yerine getirmek için gayret etmektedir. Ajansın, gerek ülkemizin gerekse Ankara'nın yatırım ortamının gelişmesi ve başkentin geleceğinin şekillenmesi için yapmış olduğu önemli çalışmalardan biri olan TechAnkara projesi, bu duyarlılığın çıktısı bir faaliyet olarak bu yıl 9. kez girişimcilerle, yatırımcılarla ve ziyaretçilerle buluşmaktadır” dedi. Şahin ayrıca topyekün kalkınmanın yolunun, Ankara'nın teknoloji üretme ve katma değer yaratma kabiliyetlerini artırarak, bölgesel rekabetçiliğinin güçlendirilmesinden geçtiğini söyledi.

NEUROCESS BİRİNCİ OLDU

Jüri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde; birincilik ödülünü Neurocess, ikincilik ödülünü Fazla Gıda- Dijital Atık Yönetim Platformu, üçüncülük ödülünü ise Karayel- Küçük Ölçekli Off-Grid Rüzgar Türbini aldı. Finale kalan ve çeşitli ödüllere layık görülen proje sahiplerine ödülleri takdim edilerek fotoğraf çekimi yapıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.