VİRÜS SAVAR PROJELERİ BAŞTACI EDECEK

Yunanistan’a iki, Bulgaristan’a üç sınır kapısı olan Trakya bölgesinin gelişme dinamosu olan Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), KOVİD-19 ile mücadele kapsamında dayanıklılığı, nokta atışı destek ve teşvikleriyle sağlayacak. Ajans, proje başına 400 bin TL azami destek sunacak.

VİRÜS SAVAR PROJELERİ BAŞTACI EDECEK

Yunanistan’a iki, Bulgaristan’a üç sınır kapısı olan Trakya bölgesinin gelişme dinamosu olan Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), KOVİD-19 ile mücadele kapsamında dayanıklılığı, nokta atışı destek ve teşvikleriyle sağlayacak. Ajans, proje başına 400 bin TL azami destek sunacak.

02 Nisan 2020 Perşembe 15:22
VİRÜS SAVAR PROJELERİ BAŞTACI EDECEK

Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’den sorumlu Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), dayanışma çağrılarına kulak verdi. Bugüne dek 675 projeyi destekleyen ve kuruluşlara 123 milyon TL tutarında destek veren TRAKYAKA, tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs’ü alaşağı edecek projelerin elinden tutacak. Program çerçevesinde proje hazırlayan ve başarılı bulunan yararlanıcılara 3 milyon TL toplam destek verilecek. Proje başına asgari destek tutarı 100 bin  TL, azami destek tutarı ise 400 bin TL olacak. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Çin’in Vuhan şehrinde Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (COVID-19) hızla dünya genelinde yayılarak küresel bir salgın haline geldi, 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edildi. COVID-19 yüksek bulaşıcılığı, insan vücudunda kalıcı hasar bırakması, başta yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulanan bireyler olmak üzere insan sağlığı üzerinde hayati tehlikeye sebep olacak etkileri nedeniyle toplum sağlığı için acil müdahale edilmesi gereken bir tehdit haline geldi. Trakya Bölgesinin Yunanistan’a 2 sınır kapısına, Bulgaristan’a ise 3 sınır kapısına sahip olması ve ayrıca 15 milyon nüfusa ev sahipliği yapan ve yıllık 10 milyon turist ağırlayan İstanbul’a komşu olması virüsle mücadelede riskli bir bölge olmasına yol açtı. Bununla beraber ülkemizde şimdiye kadar alınan önleyici ve koruyucu tedbirlere rağmen COVID-19 vakalarının ve can kayıplarının artması bölge açısından da risk oluşturuyor” dedi.

26 BÖLGE ARASINDAN 9’UNCU

Şahin, “Bölgemiz 2017 TÜİK verilerine göre 5 bin 536 adet toplam hastane yatağına, 2 bin 943 toplam hekim sayısına sahip ve yüz bin kişi başına toplam hastane yatak sayısına (313 yatak/100 bin kişi) göre 26 bölge içerisinde 9. sırada yer alıyor ve Türkiye ortalamasının (279 yatak/100 bin kişi) üzerinde bulunuyor” bilgilerini verdi. Mahmut Şahin, “Bölgemizin salgınla mücadelede insan kaynağını ve altyapısını, söz konusu sağlık altyapısı ve sağlık personeli, 3 üniversite ve deneyimli akademisyenleri ile bölgedeki kamu kurumları, STK’lar, özel firmalar ve yenilikçi start-up’lar oluşturuyor. Bu kaynağın salgınla mücadele için seferber edilerek harekete geçirilmesinin bölgesel, ulusal ve uluslararası anlamda fark yaratan, etkili sonuçları olacak. Trakya Kalkınma Ajansı, COVID-19 programı ile Trakya Bölgesinin ve ülkemizin salgınla mücadelesine katkı vermeyi; salgının yayılımının en aza indirilmesi ve kontrol altına alınmasını, başta risk altındaki gruplar olmak üzere toplum sağlığının korunması ve salgının olumsuz sosyo-ekonomik etkilerinin hafifletilmesini hedefliyor. Programın hayırlara vesile olmasını ve yaşadığımız sıkıntılara bir nebze olsun ilaç olmasını temenni ediyorum” açıklamalarını yaptı.

VİRÜSE SET ÇEKİLECEK

Covid-19 salgını ile mücadeleye katkı sağlayan ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik acil çözüm sunan projelerin desteklenmesini hedefleyen Programın öncelikleri arasında virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmaları, salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirilmesi yer alıyor. Program kapsamında proje hazırlayacak olan kar amacı gütmeyen kurum/kuruluşlar için destek, projenin toplam uygun maliyetinin yüzde 25’inden az olamayacak ve yüzde 100’ünü aşamayacak; kar amacı güden işletmeler için destek, projenin toplam uygun maliyetinin yüzde 25’inden az ve yüzde 50’sinden fazla olamayacak. Programın uygun başvuru sahipleri KOBİ’ler, mahalli idareler (Belediyeler, İl Özel İdareleri, Köy Muhtarlıkları ve Mahalli İdare Birlikleri), diğer kamu kurum ve kuruluşları (Valilikler, Kaymakamlıklar, Bakanlık bağlı ya da ilgili Bölge, İl ve İlçe Müdürlükleri, Bakanlıklara bağlı ya da ilgili Kurum, Kuruluş, Merkez, Enstitü ve Başkanlıklar vb.), üniversite rektörlükleri ve kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları (TOBB’a bağlı odalar ve borsalar, esnaf ve sanatkârlar odaları, meslek odaları ve bunların bir araya gelmek suretiyle oluşturdukları üst kuruluşlar) olacak. Programdan faydalanmak isteyenler başvurularını KAYS üzerinden 30 Nisan 2020 saat 18.00’e kadar yapabilecek, taahhütnamelerini ise 08 Mayıs 2020 saat 18.00’e kadar imzalı ve mühürlü/kaşeli bir şekilde taratarak e-posta ile proje@trakyaka.org.tr adresine gönderecekler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.