banner110

ULUSLARARASI AR-GE’YE TÜBİTAK ARKA ÇIKIYOR

Ar-Ge odaklı faaliyetler yürüten KOBİ’ler, uluslararası ortaklı projeleri için TÜBİTAK tarafından destekleniyor. Alanında lider kuruluşlarla ortak araştırma ve teknoloji geliştirme fırsatı yakalayan firmalar, yeni pazara açılma fırsatı yakalıyor.

ULUSLARARASI AR-GE’YE TÜBİTAK ARKA ÇIKIYOR

Ar-Ge odaklı faaliyetler yürüten KOBİ’ler, uluslararası ortaklı projeleri için TÜBİTAK tarafından destekleniyor. Alanında lider kuruluşlarla ortak araştırma ve teknoloji geliştirme fırsatı yakalayan firmalar, yeni pazara açılma fırsatı yakalıyor.

17 Ağustos 2017 Perşembe 08:40
ULUSLARARASI AR-GE’YE TÜBİTAK ARKA ÇIKIYOR

YENİLİKÇİ ÜRÜNE YELKEN AÇILIYOR

Türk KOBİ’lerin global arenada varlık gösterebilmek için yürüttükleri uluslararası ortaklı projeler, hedefi “bilimi ve teknoloji teşvik etmek” olan TÜBİTAK tarafından destekleniyor. Türkiye’de yerleşik tüm KOBİ’ler, yeni teknolojilere kolay ve hızlı erişimin sağlamak, know-how transferi gerçekleştirmek, uluslararası alanda lider firmalarla çalışma olanağı bulmak ve yeni pazarlara açılmak için, “1509 TÜBİTAK Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı”ndan yararlanabiliyor. Firmalar böylece, ileri teknolojiye erişim ve daha yenilikçi ürün/süreç geliştirme kabiliyeti kazanıyor. TÜBİTAK, Eureka, Eurostars ve Era-Net kapsamında oluşturulan uluslararası ortaklı projelerde yer alan firmalara, Ar- Ge ve yenilikçi nitelikli proje harcamaları için hibe veriliyor.

KOBİ’LERE YÜZDE 75

Desteğe başvurabilmek için, projede en az bir yabancı ortak ile çalışıyor olunması ve tüm ortak firmaların, eş zamanlı olarak Eureka, Eurostars ve Era-Net uluslararası programlarından birine başvurmuş olması gerekiyor. Proje bütçesi üst sınırı bulunmazken, büyük firmalarda proje giderlerinin yüzde 60’ı, KOBİ’lerde proje giderlerinin yüzde 75’i hibe olarak destekleniyor. Bir kuruluşa veya bir projeye bir takvim yılı içinde sağlanacak maksimum destek miktarı sınırlandırılabiliyor. Getirilen maksimum destek sınırları TÜBİTAK tarafından TEYDEB internet adresinde yayımlanıyor. Proje kapsamında ödemeleri yapılmış harcama ve giderler TÜBİTAK tarafından değerlendirildikten sonra, desteklemeye esas harcama tutarına ilgili destek oranı uygulanarak kuruluşa geri ödemesiz destek sağlanıyor. Hibe destek tutarı, projede destek kapsamına alınan tutarın destek oranı ile çarpılması ile hesaplanıyor. Kuruluşlar, başvuruda bulundukları projeler için kamunun sağladığı diğer desteklerden yararlanabiliyor.

KAPSAMI GENİŞ

Destek sağlanacak projelerin; kavram geliştirme, teknolojik/teknik ve ekonomik yapılabilirlik etüdü, geliştirilen kavramdan tasarıma geçiş sürecinde yer alan laboratuvar ve benzeri çalışmalar, tasarım, tasarım uygulama ve tasarım doğrulama çalışmaları, prototip üretimi, pilot tesisin kurulması, deneme üretimi ve tip testlerinin yapılması, satış sonrasında ürün tasarımından kaynaklanan sorunların çözümü faaliyetleri aşamalarından tamamını veya bir kısmını içermesi gerekiyor. Üretim veya üretim altyapısına yönelik yatırım ağırlıklı projeler ile Ar-Ge içeriği bulunmayan faaliyetleri içeren projeler, programın amaçlarına uygun olmadığı için desteklenmiyor.

ULAŞIM ÜCRETLERİ DE DAHİL

Program kapsamında projelerin gerektirdiği ve ödemesi yapılan harcama ve giderler kabul ediliyor. Bu gider kalemleri, program mevzuatında mal ve hizmet alımı olarak anılıyor. Personel giderleri, proje personeline ait proje kapsamındaki seyahat giderleri kapsamında; uçak, tren, otobüs, gemi ile yapılan şehirlerarası ve uluslararası ekonomi sınıfı ulaşım giderleri, alet, teçhizat, yazılım ve yayın alım giderleri, malzeme ve sarf giderleri, yurt içi ve yurt dışı danışmanlık hizmeti ve diğer hizmet alım giderleri, Türkiye’deki üniversiteler, TÜBİTAK’a bağlı Ar-Ge birimleri, özel sektör Ar-Ge kuruluşları ve benzeri Ar-Ge kurum ve kuruluşlarına yaptırılan Ar-Ge hizmet giderleri için ödeme yapılıyor.

İŞTE O PROGRAMLAR

Katılım sağlandığında program kapsamında destek alınabilecek uluslararası programlardan olan Eureka’da, pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik projelerin destekleniyor. Programda uluslararası iş birlikleri oluşturulurken, projeler ulusal kaynaklarla destekleniyor. Türkiye’den üniversiteler ve araştırma merkezleri, Eureka projelerinde yalnızca başvuru sahibi firmaların alt yüklenicisi olarak yer alabiliyor. Eurostars, Eureka programının AB KOBİ tanımına uygun KOBİ’leri teşvik eden bir versiyonu olurken, Eureka’dan farklı olarak başvurular yıl içerisinde iki dönemde alınıyor. Eurostars programına sunulacak başvurularda, projeye yapılacak katkının en az yüzde 50’sinin, projede yer alan Ar-Ge yoğun KOBİ’ler tarafından gerçekleştirilmelisi şartı aranıyor. Projenin en fazla 3 yıl içinde tamamlanması gerekiyor. Era-Net programı ise programa katılan ülke fonlama kuruluşlarınca uzun süreli iş birliklerine dayalı yürütülüyor. Era-Net projeleri genellikle belirli bir ya da birkaç alan odaklı oluyor.  Era-Net projelerinde proje süresince ortalama olarak yılda bir kez ortak proje çağrısı açılıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.