TÜBİTAK YÖNÜNÜ SANAYİYE ÇEVİRDİ

Ar-Ge odaklı ve yenilik kapasitesi yüksek firmaların oluşmasında desteğini esirgemeyen TÜBİTAK, teknolojik yeterliliğin ve bilgi birikiminin artması için desteklerini sadeleştirerek revize etti.

TÜBİTAK YÖNÜNÜ SANAYİYE ÇEVİRDİ

Ar-Ge odaklı ve yenilik kapasitesi yüksek firmaların oluşmasında desteğini esirgemeyen TÜBİTAK, teknolojik yeterliliğin ve bilgi birikiminin artması için desteklerini sadeleştirerek revize etti.

31 Ekim 2017 Salı 16:58
TÜBİTAK YÖNÜNÜ SANAYİYE ÇEVİRDİ

Haber: Ali ŞAHİN

PROGRAMDA YENİLİK

Endüstriyel araştırma ve teknoloji geliştirmeyi; yenilikleri desteklemeyi ve üniversite-sanayi ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan TÜBİTAK, destek programlarında revizyon yaptı. Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığının (TEYDEB) yürüttüğü programlar sadeleştirildi. Süreç yönetiminde az sayıda programla, yeni ve yalın yöntemlerle, pazara başarıyla ulaşan, katma değeri yüksek ürünler yaratmak için TEYDEB bünyesinde mevcut destek programlarının yerine geçecek yeni bir sistem kurgulandı. Buna göre yeni destek sistemi, “Genel”, “Tematik” ve “Arayüz” Destekleri şeklinde işleyecek.

TELEKONFERANSLA KATILDI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin’in de telekonferans yöntemi ile katıldığı “TÜBİTAK TEYDEB Yeni Destek Sistemi Tanıtımı” toplantısına ev sahipliği yaptı. MÜSİAD Genel Merkezde gerçekleşen programa; TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Şahin Gök, TÜBİTAK TEYDEB Başkanı Mehmet Aslan, MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu Başkanı Fahrettin Oylum, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, MÜSİAD Proje Yatırım ve Destekler Çalışma Grubu Başkanı Yunus Aksu, MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı Ömer Bolat ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

DETAYLI BİLGİ VERİLDİ

Moderatörlüğünü Anadolu Ajansı (AA) Finans Haberleri Editörü Yılmaz Yıldız'ın yaptığı panel oturumunda, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin Gök, TEYDEB Başkanı Mehmet Aslan ve MÜSİAD Proje Yatırım ve Destekler Çalışma Grubu Başkanı Yunus Aksu, yeni destek sistemine ilişkin sunum yaptı. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. M. Şahin Gök, TEYDEB’in yeni destek sistemi hakkında genel bilgiler verirken, proje hazırlığının nasıl yürütüleceği konusuna da açıklık getirdi. Yeni TEYDEB sisteminin, hedef odaklı ve iş birliği sağlayan bir özellikte olduğunu vurgulayan Gök, “Pazara ve ticarileşmeye daha büyük önem veren, katma değeri yüksek ürün gelişimi odaklı, çağrıyı yöneten ve etkisini ölçen bir sistem getiriyoruz. Ayrıca yalın, yönetilebilir ve açık bir sistem olarak hayata geçecek” dedi. TEYDEB Başkanı Mehmet Aslan ise yeni sistemde süreçlerin işleyiş mekanizmasını anlattı.

3 ANA GRUP

TEYDEB bünyesindeki mevcut destek programlarının yerine geçecek yeni sistemde, San-Tez (Sanayi Tezleri), 1501, 1505, 1507, 1509-Eureka destek programları “Genel Sanayi Destekleri” olarak adlandırılıyor. Bu destekler “Sürekli Açık Çağrılar” olarak kategorize ediliyor. 1511, 1512, 1509-Çağrılı programları “Tematik Sanayi Destekleri”; 1503, 1513, 1601 destekleri ise “Arayüz Destekleri” olarak anılıyor. Tematik Sanayi ve Arayüz Destekleri de “Programlı Çağrılar” başlığı altında sunuluyor. Yeni TEYDEB sürecinde, talep analizi ve TEYDEB iş planından oluşan “Plan Program Süreci”, çağrı tasarım, çağrı uygulamadan oluşan “Destek Uygulama”, çağrı sonuç raporu, çağrı sonrası etki değerlemeden oluşan “Değerleme” aşamaları yer alıyor. Yeni destek sistemi mevzuat yapısı da birleştirilerek, başvuruda bulunacak girişimcilerin tek mevzuattan faydalanmasının önü açılıyor.

BAŞVURU SÜRECİ

Yeni sistemde, TEYDEB İş Planı dokümanı, yeni düzenlemelere göre, TÜBİTAK bünyesinde uzmanların dönemsel veya gerektiğinde toplanması ile hazırlanacak. Bunlar iki yıllık dönemi kapsayacak ve her yıl güncellenecek. Tüm desteklerde aynı başvuru süreci işletilecek. Sade ve azaltılmış başvuru formları hazırlanacak ve iki aşamalı başvuru süreci uygulanacak. Genel Sanayi Destekleri’nde değerlendirme süreci; inceleme, ziyaretsiz hakem değerlendirmesi, hakem raporlarının başvuru sahibine gönderimi ve açıklamalarının alınması, karar önerisi ve karar olarak gerçekleşecek. Tematik Sanayi Destekleri ve Arayüz Desteklerinde ise farklı bir yöntem izlenecek. Bu desteklerde; ön proje başvurusu, inceleme, çağrı kapsamına uygunluk, panelist sorularının başvuru sahibine gönderimi ve cevaplarının alınması, panel, karar önerisi ve karar süreçleri işletilecek.

İTİRAZ MEKANİZMASI OLACAK

Telekonferans yöntemiyle programa katılan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, çağı okumanın ticarileşme odaklı olmakla çok ilgili olduğunu vurgulayarak, sanayicinin bütün Ar-Ge ihtiyaçlarını karşılayacak bir mekanizma üzerinde çalıştıklarını söyledi. 2005-2010 yıllarında TÜBİTAK'ın destek mekanizmalarına ilişkin bir öğrenim dönemi gerçekleştirdiğini belirten Ergin, sanayicilere doğru bir mekanizmayla iyi bir destek verilmesi için çalıştıklarını kaydetti. Ergin, TÜBİTAK'a sunulan projenin değerlendirilmesi sonrası itiraz mekanizmasını da devreye soktuklarını, sunulan projenin desteklemeye uygun bulunmadığı durumda, başvuruda bulunanlara ret sebeplerini açık ve şeffaf şekilde gerekçelerle bildireceklerini ifade etti.

ULUSLARARASI HEDEF

TEYDEB'in yeni destek sisteminin geliştirilmesinin 20 ay sürdüğünü bildiren Ergin, “46 ülkeyle yaptığımız iş birliği çalışmaları var. Güney Kore ile çok daha fazla şey yapmak istiyoruz. TEYDEB'e yapılan başvurunun, aynı zamanda uluslararası düzlemde de otomatik başvuru olarak kabul edilmesi amacımız var. TÜBİTAK sadece Türkiye'nin desteklerini sanayicimize ulaştırmakla değil, dünyadaki erişebilecek bütün destek mekanizmalarına ulaştırmakla kendisini mükellef görüyor” diye konuştu.

“OYUNUN KURALLARI DEĞİŞİYOR”

MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı ise dünyada yeni bir dönem yaşandığını, bu çağda yaşayanların bir dönüşüme şahitlik ettiğini söyledi. Bu dönüşümün teknolojinin, bilginin, bilimin hâkim olduğu bir dönüşüm olduğunu dile getiren Asmalı, “Dünya artık, bütün bildiklerini unutarak değil ama o bilgileri yeni yöntemlerle, yeniden işleyerek bu dönüşüme dâhil olmaya çalışıyor. Bu demek oluyor ki, artık oyunun kuralları değişiyor ve bu kurallara ayak uydurabilen ülkeler gelecekte gücü elinde bulunduracak. Teknoloji, yenilik, dönüşüm dediğimizde, genç nüfusuyla birçok Avrupa ülkesinin gıpta ettiği Türkiyemiz, bu süreçte avantajlı bir konumda bulunuyor. Bu avantajı iyi değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 31.10.2017 18:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78