TRAKYAKA’DAN 15 MİLYON LİRA

Trakya Kalkınma Ajansı, bu sene üç farklı başlıkta toplam 15 milyon liralık kaynak kullandıracak. Mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla çıkılan çağrıyla, proje başına en az 50 bin lira, en fazla 400 bin liralık hibe verilecek.

TRAKYAKA’DAN 15 MİLYON LİRA

Trakya Kalkınma Ajansı, bu sene üç farklı başlıkta toplam 15 milyon liralık kaynak kullandıracak. Mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla çıkılan çağrıyla, proje başına en az 50 bin lira, en fazla 400 bin liralık hibe verilecek.

19 Nisan 2019 Cuma 12:18
TRAKYAKA’DAN 15 MİLYON LİRA

Haber: Helin AYGÜN

ÜÇ BAŞLIKTA ÇAĞRI

Tekirdağ merkez olmak üzere Edirne ve Kırklareli’nin kalkınması için hazırlanan projeleri desteklemek üzere faaliyet gösteren Trakya Kalkınma Ajansı, 2019 Yılı Proje Teklif Çağrısı’nı yayınladı. Üç başlıkta ilan edilen programlar için başvuru kabulü başladı. “İmalat Sanayinde Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı”, “Süt Ürünleri Sektörünün Geliştirilmesi Mali Destek Programı” ve “Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı” başlıkları altında duyurulan programlar aracılığıyla bölge paydaşlarına hibe desteği sağlanması planlanıyor. Destekler kapsamında toplam 15 milyon liralık kaynak kullandırılacak.

YENİLİKÇİ EĞİTİM İÇİN 5 MİLYON TL

Trakya Bölgesi’nde imalat sanayi sektörlerinin talep ettiği mesleklere yönelik mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla ilan edilen İmalat Sanayinde Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında 5 milyon liralık destek sağlanacak. İmalat sanayi firmalarının talep ettiği mesleki iş gücü ihtiyacının yenilikçi modeller tasarlanarak karşılanması ve mesleki eğitim kurumlarının imalat sanayine yönelik bölüm ve alanlarında makine, ekipman ve bilgi altyapısının geliştirilmesini önceliğine alan programda, proje başına en az 50 bin lira, en fazla 400 bin liralık hibe verilecek. Destek miktarı, projenin toplum uygun maliyetinin yüzde 25’inden az ve yüzde 90’ından fazla olamayacak. Destek Programı çerçevesinde başvuracak kuruluşlar, proje bütçesinin yüzde 10’unu karşılamak zorunda olacak.

MODERNİZE EDİLECEK

Program kapsamında; mesleki eğitim kurumlarında imalat sanayine yönelik alanlarda makine ve ekipmanların teknolojik açıdan yeterli düzeye getirilmesi, mesleki eğitim kurumlarında hali hazırda bulunan imalat sanayi makinelerinin modernizasyonuna yönelik ekipmanların temin edilmesi, alınacak ve kullanılan mevcut makine ve ekipmanların kullanımına yönelik eğitimcilerin eğitiminin proje kapsamında sağlanması gibi projeler hazırlanabilecek. Bunların yanı sıra eğiticilerin dijitalleşmeye yönelik eğitim almasına, sanayideki uzmanlar tarafından koçluk ve ustalık eğitimi verilmesine yönelik projeler de kabul edilecek.

SANAYİYLE ORTAKLIK

İmalat Sanayinde Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı için meslek yüksekokulları, mesleki eğitim merkezleri, çok programlı Anadolu liseleri, Milli Eğitim Müdürlükleri; OSB’ler ticaret ve sanayi odaları veya küçük sanayi siteleriyle ortaklık kuracak. Ayrıca projede, konusu veya alanıyla ilgili imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren en az üç işletme olması gerekecek. Böylece eğitim kurumları tarafından yapılacak proje başvurularının imalat sanayi sektörünün ihtiyaçlarıyla uyuşması sağlanacak. En az proje uygulama süresi 9 ay, en fazla 12 ay olacak.

SÜT ÜRÜNLERİNE 4 MİLYON LİRA

Ajans, mali destek programlarıyla başta kooperatifler, birlikler ve dernekler olmak üzere kurum ve kuruluşların üretim ve pazarlama altyapılarını geliştirmek için de 4 milyon liralık bir program hazırladı. Teklif çağrısına çıkılan Süt Ürünleri Sektörünün Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nda belirlenen iki önceliğe göre, verilecek hibenin alt limiti 100 bin liradan 500 bin liraya ya da 1 milyon liraya kadar çıkabilecek. Programın uygun başvuru sahipleri olarak birinci öncelikte süt ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösteren kooperatifler ve birlikler ile dernekler olurken, ikinci öncelikte süt ve süt ürünleri imalatı sektöründe faaliyet gösteren en az yedi işletmenin ortak olduğu kooperatifler olacak.

TURİZME 6 MİLYON LİRA

Trakya Kalkınma Ajansı, son olarak da 6 milyon liralık bütçeli Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı’nı ilan etti.  Programın temel amacı Trakya’nın turizmden elde ettiği geliri arttırmak olurken, bu amaca ulaşmak için üç öncelik belirlendi. Program kapsamında her bir projeye en az 100 bin, en fazla 750 bin lira destek verilecek. Programın uygun başvuru sahipleri olarak kâr amacı gütmeyen mahalli idareler, diğer kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve üniversitelere bağlı uygulama ve araştırma merkezleri, fakülteler, yüksekokullar, enstitüler, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları olarak belirlendi.

80 MİLYONLUK KATKI

TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, 2019 Yılı Mali Destek Programlarını değerlendirdi. Ajansın Trakya Bölge Planında belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik iş birliği, farkındalık oluşturma, Ar-Ge, yatırım ortamını iyileştirme çalışmaları ile birlikte bölgede yer alan kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin kalkınma sürecine katılımlarını desteklemek üzere mali destekler sağladığını anımsatan Şahin, “Bu kapsamda geçtiğimiz yıllardan bugüne yaklaşık 80 milyon liralık bir tutarı yapılan sözleşmeler ile yararlanıcılara hibe olarak aktarmaya devam ediyoruz. Ajansın sağladığı bu hibeler ile birlikte yararlanıcıların projeler kapsamında harcadıkları eş finansman rakamları ile bölgede 140 milyon liranın üzerinde bir kaynak hayata geçirilmiş oldu. Bu mali kaynaklar somut elde edilen çıktılar olarak gözükse de bu süreçte elde edilen en önemli unsur kurum ve kuruluşlarda proje kültürünün geliştirilmesidir” dedi.

TEMATİK PROGRAMLAR

Ajansın bu yıl daha tematik başlıklarda destek programlarını açıkladığını kaydeden Şahin, mesleki eğitimin geldiği noktada ciddi uygulama eksikleri olduğunu, açtıkları programla mesleki eğitim alan ara elemanın sektör deneyimine ve gerçeklerine uygun bir şekilde yetişmesini sağlama azminde olduklarını dile getirdi.  Genel Sekreter, “Bu program kapsamında eğitim kurumlarımızın makine, ekipman eksiklerinin giderilmesine destek olacağız” dedi. Yine Trakya’nın en güçlü olduğu sektörlerden süt ve süt ürünlerinde birlik ve kooperatifleri destekleyeceklerini anımsatan Şahin, “Bölgemizdeki işletme büyüklükleri istenilen düzeyde değildir. Dolayısıyla alt yapıyı sektörün gerçeklerine uygun olarak yenilemek ve yatırım yapmak için kooperatif veya birlik olarak hareket etmek gerekiyor. Bu program ile de birlik ve kooperatiflerimizin kurumsal kapasitelerini artırmak ve pazarlama kapasitelerini artırmak temel amacımız olacak” bilgisini verdi.

TEKNİK YARDIM DESTEĞİ

Genel Sekreter Şahin, turizmde ise 2019 yılında kâr amacı gütmeyen kurumların projelerine destek olacaklarını, özellikle turizm potansiyeli taşıyan yapı ve alanların geliştirilmesi, bölge içinde turizm noktalarının çeşitlendirilmesi, alternatif turizm faaliyetlerinin ve ürünlerinin geliştirilmesinin öncelikleri arasında yer aldığını kaydetti. Potansiyel başvuru sahiplerini önümüzdeki dönemde proje fikirleri hakkında görüş almak üzere Ajansa davet edeceklerini belirten Şahin, “Bunun yanında bu yıl yine oluşturacağımız teknik yardım masası ile de projesini belirli bir düzeye getirmiş proje sahiplerine proje içeriği konusunda üç ilde teknik yardım sağlayacağız. Yine bu süreçte proje döngüsü yönetimi eğitimlerini devam ettirerek özgün projeler üretilmesini sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
Trakya Kalkınma Ajansı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.