banner110

TEMATİK PROJEYE REKABET GÜCÜ

İşletmelerin rekabet ve üretim gücünü artırıcı desteklerler sunan KOSGEB, “Tematik Proje Destek Programı” ile personel net ücretleri ve seyahat, yeni makine-ekipman, yazılım ve donanım alımı veya kiralanması gibi gider kalemleri için katkı sunuyor.

TEMATİK PROJEYE REKABET GÜCÜ

İşletmelerin rekabet ve üretim gücünü artırıcı desteklerler sunan KOSGEB, “Tematik Proje Destek Programı” ile personel net ücretleri ve seyahat, yeni makine-ekipman, yazılım ve donanım alımı veya kiralanması gibi gider kalemleri için katkı sunuyor.

28 Eylül 2017 Perşembe 09:21
TEMATİK PROJEYE REKABET GÜCÜ

SEKTÖREL İHTİYAÇLAR

KOSGEB, işletmelerin kendilerini geliştirmelerini sağlamak için önceden belirlenen tematik alanlarda sunulan projeleri destekliyor. Yeni makine-ekipman, yazılım, hizmet almak isteyen firmalar, KOSGEB’in kendileri için en uygun programına başvuruyor. “Tematik Proje Destek Programı”, Çağrı Esaslı Tematik Programı ile Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı olmak üzere iki alt programdan oluşuyor. Program, KOBİ’lerin kendi işletmelerini geliştirmeleri ve meslek kuruluşları tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi amacıyla daha fazla proje hazırlamalarının teşvik edilmesini, tematik alanlarda bölgesel ve sektörel ihtiyaçların karşılanmasını ve uluslararası mevzuat ve önceliklere KOBİ’lerin uyumunun sağlanmasını amaçlıyor.

150 BİN LİRA

Programın “Çağrı Esaslı Tematik Programı”nda, destek üst sınırı proje teklif çağrısında belirleniyor. Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı’nda ise KOSGEB’in sağlayacağı destek miktarının üst sınırı 150 Bin TL olarak uygulanıyor. Çağrı Esaslı Tematik Program’da desteklenecek proje giderleri olarak personel net ücretleri ve seyahat giderleri, yeni makine-ekipman, yazılım ve donanım alımı veya kiralanması giderleri, sarf malzemesi giderleri, hizmet alım giderleri ve genel idari giderler kabul ediliyor. Bu giderler geri ödemesiz olarak destekleniyor. Ancak, tematik programda yer alması durumunda geri ödemeli destek de verilebiliyor. Program kapsamındaki proje destek oranı, üst limiti ve süresi, tematik alanın özelliği dikkate alınarak her bir tematik program için KOSGEB İcra Komitesi tarafından belirleniyor ve Tematik Proje Teklif Çağrısında belirtiliyor.

HER PROGRAM İÇİN AYRI

Çağrı Esaslı Tematik Program, KOSGEB Başkanlığınca belirlenen tematik alanlara uygun olarak hedef kitle, uygulama alanı, bütçe ve hedef bilgilerini içerecek şekilde hazırlanıyor ve icra komitesince onaylanıyor. Tematik alanların belirlenmesi sürecinde, icra komitesi üyelerinin görev yaptığı kurum/kuruluşların da görüşü alınabiliyor. Program kapsamındaki proje destek oranı, üst limiti ve süresi, tematik alanın özelliği dikkate alınarak her bir tematik program için KOSGEB İcra Komitesi tarafından belirleniyor ve Tematik Proje Teklif Çağrısında belirtiliyor. Geri ödemeli destekler kapsamında yapılacak geri ödemeler, proje bitiminden sonra 6 ayı ödemesiz olmak üzere, üçer aylık dönemler halinde 8 eşit taksitte yapılıyor. Geri ödemeli desteklerde faiz veya komisyon uygulanmıyor.

DESTEK SÜRESİ 3 YIL

Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı’nda, desteklenecek proje giderlerine kurul karar veriyor. Ancak bina inşaat veya tadilat, gayrimenkul alım, makine-teçhizat, tefrişat, taşıt aracı, vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri, haberleşme giderleri, finansman giderleri, proje ile ilgili olmayan personel giderleri, enerji ve su giderleri, kira giderleri, proje ortaklarından alınan danışmanlık ve hizmet alımı giderleri ve proje ile ilişkilendirilmemiş giderler destek kapsamı dışında tutuluyor. Programın destek oranı 1. ve 2. bölgelerde yüzde 50 olurken, 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı bölgelerde bu oran yüzde 60 olarak uygulanıyor. Program kapsamında meslek kuruluşu için destekleme süresi 3 yıl olurken, bu süre içinde sağlanacak geri ödemesiz destek üst limiti 150 bin lirayı geçemiyor. Program kapsamında, bir meslek kuruluşunun aynı anda birden fazla projesi desteklenmiyor.

TASFİYEDE DESTEK SONLANIYOR

Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı çerçevesinde, projesi başarısız bulunan meslek kuruluşları, destek programı süresince Meslek Kuruluşu Proje Destek Programına yeni bir proje ile başvuru yapamıyor. Projesi tamamlanmış olan meslek kuruluşu tarafından hazırlanacak olan sonuç raporu, kurul tarafından değerlendirilerek projenin başarı ile tamamlanıp tamamlanmadığına karar veriliyor. Projenin başarılı/başarısız tamamlanmasına karar verilmesi durumunda yapılan geri ödemesiz desteklerin iadesi istenemiyor, geri ödemeli destekler sürecine uygun olarak tahsil ediliyor. Proje süresinde işletmenin veya meslek kuruluşunun tasfiyesi, kapanması veya kurul tarafından projenin sonlandırılması halinde; destek süreci sonlandırılıyor.

2 AY SONRASI İÇİN

Geri ödemeli desteklerde, destek ödemesinin yapılabilmesi için; destek ödemesinden önce proje yürütücüsünden destek tutarı kadar teminat alınıyor. Banka teminat mektubu alınması durumunda; son geri ödeme tarihinden asgari 2 ay sonrasını kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Ancak proje yürütücüsünün, uzun süreli banka teminat mektubu temin edememesi halinde asgari 1 yıl süreli banka teminat mektubu kabul edilebiliyor. Geri ödemeli destek kefalet mektubu alınması durumunda; son geri ödeme tarihini takip eden 6’ncı ayın son gününü kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.