banner110

TEKNOLOJİ VE YENİLİĞE KOSGEB DESTEĞİ

KOBİ’lerin güçlenmesi için birçok destek programı uygulayan KOSGEB, yeni ürün geliştirmek, bunu ticarileştirmek isteyen işletmelere Endüstriyel Uygulama Programı ile katkı sunmaya devam ediyor.

TEKNOLOJİ VE YENİLİĞE KOSGEB DESTEĞİ

KOBİ’lerin güçlenmesi için birçok destek programı uygulayan KOSGEB, yeni ürün geliştirmek, bunu ticarileştirmek isteyen işletmelere Endüstriyel Uygulama Programı ile katkı sunmaya devam ediyor.

25 Ağustos 2017 Cuma 08:27
TEKNOLOJİ VE YENİLİĞE KOSGEB DESTEĞİ

YENİ ÜRÜNE TEŞVİK

İhracatın ve istihdamın itici gücü olan KOBİ’ler, ulusal ve uluslararası pazarlarda daha sağlam tutunmak için yeni ürünlerle farklılık yaratıyor. Yeni bir ürün veya hizmet üretmek, ürünün kalitesini veya standardının yükseltilmek isteyen girişimciler, KOBİ’lerin en büyük destekçisi KOSGEB’in yolunu tutuyor. KOSGEB’in “Endüstriyel Uygulama Programı”, hem yeni ürün geliştirecek KOBİ’lere hem üretimde maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklere hem de ürünlerin pazara uygun ticarileştirilmesine katkı sağlıyor. Program kapsamında kira, makine-teçhizat, donanım, sarf malzemesi, yazılım ve tasarım giderleri ve personel giderleri destekleniyor. Programda proje süresi en çok 18 ay oluyor ancak bu süre 12 aya kadar uzatılabiliyor.

MAKİNEYE 650 BİN LİRA

Endüstriyel Uygulama Programı kapsamında verilen kira desteğinin üst limiti proje süresince 18 bin lirayı buluyor. İşletmeye, net kira bedeli üzerinden bin lira olacak şekilde geri ödemesiz kira desteği sağlanıyor. Makine-teçhizat, donanım, sarf malzemesi, yazılım ve tasarım giderleri desteğinde, işletmeye; test, analiz ve laboratuvar ekipmanı ile bunlara yönelik sarf malzemesi giderleri, üretim hattı tasarım giderleri, üretime yönelik makine, teçhizat, donanım, kalıp ve yazılım giderleri için destek sağlanıyor. Proje başvurusunu girişimci olarak yapan işletmenin, işletme kuruluşu ve ofis donanımı giderleri azami 15 bin lira olmak üzere, geri ödemesiz desteğin limitleri dâhilinde destekleniyor. Destek kapsamında satın alınacak makine-teçhizatın yeni olması gerekiyor. Bu desteğin üst limiti; geri ödemesiz 150 bin lira, geri ödemeli 500 bin lira olmak üzere toplam 650 bin lira olarak uygulanıyor. Desteklerin oranı tüm bölgelerde yüzde 75 olarak uygulanıyor. Ancak projeye konu satın alınacak makine ve teçhizat yerli malı belgesine sahipse, destek oranları yüzde 90 olarak uygulanıyor.

PERSONEL İÇİN 150 BİN LİRA

Programın personel gideri desteği ayağında, projede tam zamanlı olarak çalışması şartı ile yeni istihdam edilecek personel için katkı sağlanıyor. Bu destek; işletmenin proje başlangıç tarihinden itibaren son 4 ay içinde istihdam edilmemiş veya proje başlangıç tarihi itibariyle son 30 gün içinde istihdam edilmiş olan personel için veriliyor. İşletmeye, yeni istihdam edilecek personelin giderleri için net ücret üzerinden aylık; meslek lisesi mezunlarına bin 200 lira, ön lisans mezunlarına bin 500 lira, lisans mezunlarına 2 bin lira, yüksek lisans mezunlarına 2 bin 750 lira ve doktora mezunlarına 3 bin 500 lira olmak üzere, toplam üst limiti 150 bin lira geri ödemesiz destek sağlanıyor. Asgari Geçim İndirimi, ikramiye, prim vs. ek ödemeler net ücrete dâhil edilmiyor.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Endüstriyel Uygulama Programına; Ar-Ge veya inovasyon projesi kamu kaynakları ile desteklenerek başarıyla tamamlanmış projelerin, doktora çalışması neticesinde ortaya çıkan projelerin, patent belgesi ile koruma altına alınmış ve prototip aşaması tamamlanmış buluş ve fikirlerin sahipleri, kullanım hakkını sözleşme ile hak sahibinden devralmış işletmeler veya Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından devri yapılmış patent sahibi işletmeler başvurabiliyor. Patent belgesi ile koruma altına alınmış ve prototip aşaması tamamlanmış buluş ve fikirlerde; patentin işletmeye devrinin TÜRKPATENT nezdinde gerçekleşmiş olması gerekiyor. Kamu kaynakları ile desteklenerek başarıyla tamamlanmış Ar-Ge ve İnovasyon Projesi sahibi işletmelerin, projenin başarı ile tamamlandığı tarihten itibaren 3 yıl içinde Endüstriyel Uygulama Programı’na proje başvurularını yapmaları şartı aranıyor.

TABAN PUAN 60

Programa başvuran KOBİ veya girişimcinin projesi için, sorumlu personel tarafından işletmenin KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği kapsamında yararlandığı program sayısı, KOBİ Bilgi Beyannamesi, mevzuata uygunluk, bilgi, belge, şekil yönünden incelenerek ön değerlendirme formu hazırlanıyor. Ön değerlendirmesinde eksiklik tespit edilen başvurular için düzeltme isteniyor. Ön değerlendirmesi olumlu bulunan başvurular Kurul toplantı gündemine alınarak Kurula sevk ediliyor. Kurul başvuruyu, belirlediği kriterlere göre değerlendiriyor. Projenin kabul edilebilmesi için 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmede; projeye en az 3 Kurul üyesi tarafından 60 ve üzeri puan verilmiş olması ve ayrıca verilen puanların ortalamasının da 60 ve üzeri olması gerekiyor. 60 ve üzeri puan alamayan projeler reddediliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.