TEKNİK EĞİTİME İSTKA DESTEĞİ

Sanayicinin ihtiyacını duyduğu nitelikli iş gücünü temin eden mesleki ve teknik eğitime bir katkı da İstanbul Kalkınma Ajansı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden geldi. Uygulanacak proje ile Avrupa’daki okullar yerinde incelenecek.

TEKNİK EĞİTİME İSTKA DESTEĞİ

Sanayicinin ihtiyacını duyduğu nitelikli iş gücünü temin eden mesleki ve teknik eğitime bir katkı da İstanbul Kalkınma Ajansı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden geldi. Uygulanacak proje ile Avrupa’daki okullar yerinde incelenecek.

29 Ağustos 2019 Perşembe 11:18
TEKNİK EĞİTİME İSTKA DESTEĞİ

Mesleki ve teknik eğitime verilen önem giderek artarken, İstanbul Kalkınma Ajansı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, nitelikli iş gücü için güçlerini birleştiriyor. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için belirlediği yedi ana hedef doğrultusundaki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu bağlamda, mesleki ve teknik eğitim için lokomotif şehir olan İstanbul'da yürütülen çalışmalara bir yenisi eklendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ile İstanbul'a özgü olarak “Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi Çağrısı” adını taşıyan bir projenin hazırlıklarına başladı.

İSTİHDAM VE ÜRETİM GÜCÜ

Proje ile “Erasmus+ K1 Projeleri” kapsamında “Üreten Okullar Projesi” başvurusu ile Avrupa Birliği ülkelerinde döner sermaye ile üretim yapan ve gelir elde eden eğitim kurumları yerinde incelenecek. Bu sayede onların üretim ve pazarlama stratejileri hakkında bilgi elde edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca Sarıyer Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin koordinatörlüğünde yürütülen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de proje ortağı olduğu “Erasmus+ K2 Projeleri” kapsamında oldukça önemli başka bir proje bulunuyor.  Bu projeyle  “Robotik Kodlama Eğitimine Erişimin Artırılması için Sanal Bir Platform” oluşturulmasıyla mesleki eğitimin değerinin ve rehberlik erişim imkânlarının artırılması, yeni nesil müfredatın oluşturulması, eğitim ortamlarını ve insan kaynaklarının geliştirilmesi ve eğitim-istihdam-üretim ilişkisinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

OKULLAR ÜRETECEK

Son birkaç yılda mesleki ve teknik eğitimin yükselişe geçtiğinin ve tekrar eski kudretini kazanmaya başladığının göstergelerinden olan “Üreten Okullar Projesi” kapsamında Türkiye genelindeki okullarda üretilen ürünlerin sosyal sorumluluk projesi olarak sektör desteğiyle ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılmasını hedefleyen “Üreten Gönüller Projesi”nin hayata geçirilmesi amaçlanıyor. Öte yandan “Üreten Okullar A.Ş”nin kurulmasıyla üretilen ürünlerin merkezi yerlerde oluşturulacak mağazalarda satışa sunulması da gündemde bulunuyor.

ÇARPAN ETKİSİNE DÖNÜŞECEK

Mesleki ve teknik eğitimi canlandırmak için sektörle yapılacak iş birliklerinin taşıdığı öneme paralel olarak, okul-sanayi iş birliklerinin daha da artırılması planlanıyor. Okul-sanayi iş birliği hareketliliği güçlendikçe, mesleki ve teknik eğitim de sağlam temellere oturacak. Mesleki eğitimin gelişimine çok önemli katkısı olan “Okul -Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli” kapsamında gerçekleştirilmiş olan iş birlikleri ve protokoller çerçevesinde “Büyük İstanbul Okul-Sektör Buluşması” toplu açılış töreni düzenlenmesi ile birlikte projenin daha büyük bir çarpan etkisine dönüştürülmesi hedefleniyor. Ayrıca ilçeler bazında alan/dal haritası çıkarılarak mesleki ve teknik eğitim İstanbul'da tekrar yapılandırılacak.

YARIŞMA VE FUAR DÜZENLENECEK

Nitelikli iş gücüne katkı sağlanması için yürütülecek çalışmalar kapsamında, World Skills ve Euro Skills yarışmaları ile ilgili İstanbul Ticaret Odası (İTO) ortaklığında bir yapının kurulması, ilk olarak İstanbul Skills yarışması, İstanbul Proje Tabanlı Mesleki ve Teknik Eğitim Beceri Yarışması ile “İstanbul Mesleki ve Teknik Eğitim Kariyer Günleri Fuarı”  düzenlenmesi planlanıyor. Mesleki ve teknik eğitimde çok değerli projelerin hayata geçirildiği 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı'nda uygulanan “Atölye Buluşmaları”, “MEET KAP” ve “Üreten Okullar” projelerinin çıktıları; sahadan gelen geribildirimler ile birlikte değerlendirilirken, bu projelere 2019-2020 eğitim öğretim yılında da devam edilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.