STRATEJİK DESTEKTE “BÜYÜK” DEĞİŞİM

KOSGEB’in Stratejik Ürün Destek Programı ve Gelişen İşletmeler Pazarı Destek Programı yeniden düzenlendi. Yapılan değişikliklerle, KOBİ’lerin desteklerden yararlanma koşulları iyileştirildi.

STRATEJİK DESTEKTE “BÜYÜK” DEĞİŞİM

KOSGEB’in Stratejik Ürün Destek Programı ve Gelişen İşletmeler Pazarı Destek Programı yeniden düzenlendi. Yapılan değişikliklerle, KOBİ’lerin desteklerden yararlanma koşulları iyileştirildi.

09 Şubat 2018 Cuma 08:25
STRATEJİK DESTEKTE “BÜYÜK” DEĞİŞİM

YENİDEN DÜZENLENDİ

KOBİ’lerin en büyük destekçisi KOSGEB, iki önemli programında revizyona gitti. İthal sanayi mallarının yurt içinde üretilmesi amacıyla devreye sokulan “Stratejik Ürün Destek Programı” ile Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasasında işlem görmek isteyen işletmelere verilen “Gelişen İşletmeler Pazarı Destek Programı”nda yeni düzenlemeler yapıldı. Yapılan değişikliklerle, KOBİ’lerin desteklere ulaşmaları kolaylaştırıldı. Böylece yerli üretim için sağlanan destekten yararlanabilmek için, KOBİ’lerin sadece “büyük” işletmelerle iş birliği yapılabileceği şartı kaldırıldı. Bunun yanı sıra, Borsa İstanbul’da işlem görebilmeleri için verilecek destek unsurları, destek üst limitleri ve destek oranları değiştirildi.

5 MİLYON LİRALIK LİMİT

İthalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi ana hedefiyle hazırlanan ve yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretecek olan KOBİ’lere 5 milyon liraya kadar destek verecek olan “Stratejik Ürün Destek Programı”nda önemli bir değişiklik yapıldı. Daha önce KOBİ’ler yalnızca büyük işletmeler ile iş birliği yapabiliyorken, yeni düzenleme ile KOBİ’lerin kamu kurum/kuruluşu, meslek kuruluşu ile çalışan sayısı ya da mali bilanço/net satış hasılatı başvuru sahibi işletmeden büyük işletmeler gibi paydaşlarla da iş birliği yapılabilmesinin önü açıldı.

“PAYDAŞ” EKLEMESİ

Stratejik Ürün Destek Programı uygulama esaslarında, daha önce “İşletme, bu programa münferiden ya da büyük işletme ile işbirliği yaparak başvurabilir. Büyük işletme ile iş birliği yapıldığı durumlarda birden fazla işletme projeye ortak olabilir” şeklindeki madde; “İşletme, bu programa münferiden, paydaş (kamu kurum/kuruluşu, meslek kuruluşu ile çalışan sayısı ya da mali bilanço / net satış hasılatı başvuru sahibi işletmeden büyük işletmeler) ya da büyük işletme ile iş birliği yaparak başvurabilir. Paydaş ya da büyük işletme ile iş birliği yapıldığı durumlarda birden fazla işletme projeye ortak olabilir” eklinde yeniden düzenlendi. Programa başvuracak projelere, işletme başına 5 milyon liraya kadar yüzde 70'i geri ödemesiz, yüzde 30’u geri ödemeli olmak üzere yüzde 100 destek sağlanacak.

BORSA İSTANBUL’A GİRMEK KOLAYLAŞTI

KOSGEB tarafından, Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasasında işlem görmek isteyen işletmelere verilen Gelişen İşletmeler Pazarı Destek Programı’nda yapılan düzenlemeyle, üst limit artırıldı. Gelişme ve büyüme potansiyeline sahip küçük ve orta ölçekli işletmelerin, finansmana erişim imkânlarının arttırılabilmesine yönelik olarak Borsa İstanbul A.Ş. Gelişen İşletmeler Pazarında işlem görmelerinin desteklenmesi amacı ile KOSGEB tarafından verilen “Gelişen İşletmeler Pazarı Destek Programı” kapsamında destek unsurları, destek üst limitleri ve destek oranları değiştirildi. Yeni düzenlemeye göre, program kapsamında sağlanan desteğin toplam üst limiti beş kat artırılarak, 500 bin liraya çıkarıldı.

HANGİ HİZMETLER VAR?

Program kapsamında işletmelerin; piyasa danışmanı danışmanlık hizmet bedeli, bağımsız denetim hizmeti bedeli, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kurul kaydına alma ücreti, merkezi kayıt kuruluşu (MKK) masrafı, hukukçu raporu masrafı, aracı kuruma ödenecek aracılık komisyonu giderlerine bütçe imkanları dahilinde geri ödemesiz destek veriliyor.

KOSGEB’in vereceği desteğin unsurları şöyle:

                                                                                  Üst limit (TL)   Oranı (yüzde)

Piyasa danışmanı danışmanlık hizmet bedeli           100 bin            75

Aracı kuruluşa ödenecek aracılık komisyonu           300 bin            75

Bağımsız Denetim Hizmeti Bedeli                            80 bin              75

Hukukçu Raporu Masrafı                                          10 bin              75

SPK Kurul Kaydına Alma Ücreti ve

Merkezi Kayıt Kuruluşu masrafı                                10 bin              100

Son Güncelleme: 09.02.2018 08:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.