SEKTÖR, DESTEĞE AÇ

Sektörde kurulu gücün 5 gigavata yaklaştığını söyleyen Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, güneş enerjisi yatırımlarının yeni kapasitelere ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Yatırımcının desteğe ihtiyacı var” dedi.

SEKTÖR, DESTEĞE AÇ

Sektörde kurulu gücün 5 gigavata yaklaştığını söyleyen Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, güneş enerjisi yatırımlarının yeni kapasitelere ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Yatırımcının desteğe ihtiyacı var” dedi.

06 Kasım 2018 Salı 09:27
SEKTÖR, DESTEĞE AÇ

KAPASİTE YETERSİZ
Güneş enerjisi santrali (GES) için yerli paneller üreten mühendislik firması Smart Energy’nin Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, sektörün büyümesinin ülke ekonomisi açısından taşıdığı öneme dikkat çekti. Sektörün kısa sürede kurulu gücünü 4 bin 700 megavata çıkardığını belirten Demirdağ, “Bu başarının sürmesi için kapasite artışı gerekli, bunun için de yatırımcı desteklenmeli” dedi. Bu yıl 11’incisi gerçekleşecek olan Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF 2018) öncesinde güneş enerjisi sektörü hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan aynı zamanda Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı olan Halil Demirdağ, sektörün şu andaki en önemli gündeminin kapasite yetersizliği olduğuna dikkat çekti.

GES’LERİN ÖNÜ AÇILACAK
Türkiye’nin güneş enerjisinde çok kısa sürede, çok büyük bir yol kat ettiğini ve önünün açık olduğunu dile getiren Demirdağ, “Türkiye küçük, orta ve büyük yatırımcıları sayesinde güneş enerjisinde 4 bin 700 megavatlık kurulu güce ulaştı. Güneş enerjisi sektörü çok kısa sürede önemli işler başardı, bunu görmek ve takdir etmek lazım. Bu başarının devam etmesi için de yatırımların sürmesi, yatırımcının da desteklenmesi gerekiyor. Gerek firmaların gerekse bireysel yatırımcıların sektöre olan ilgisinin devam etmesi, küçükten büyüğe yeni projelere imza atılabilmesi için güneş enerjisinin önü açılmalı. Yatırımların sürmesi ve ülkemize daha fazla GES kurulabilmesi için yeni kapasiteler yaratılarak üretici desteklenmeli” dedi.

ARZ GÜVENLİĞİ ATLANMAMALI
Enerji arz güvenliği konusuna da değinen Demirdağ, “Arz güvenliğinden söz edebilmemiz için kaynağımızın kendimize ait olması, milli ve yerli olması gerekir. Bunu da güneş ile sağlayabiliriz. Güneş enerjisinde Türkiye şu anda panel bazında yüzde 50’den, GES bazında ise yüzde 75’den fazla yerlilik oranına ulaştı. Bu yerlilik oranı elbette yeterli değil. Bu oranı ne kadar büyütebilirsek o kadar milli ve yerli oluruz. Arz güvenliğimiz de o kadar artar” diye konuştu.


YERLİ ÜRETİMLE YAKIT İTHALATINA ENGEL

Sektörün enerji bağımsızlığından cari açığın kapanmasına kadar ülke ekonomisine olan katkılarına dikkat çeken Demirdağ, “Smart Energy olarak Türkiye’de ürettiğimiz güneş panelleri sayesinde 10 yılda 5 milyar dolarlık elektrik üretecek yakıt ithalatını biz engellemiş olacağız. Böylece ülkemizin en önemli ekonomik problemi olan cari açığın kapanmasına yönelik üzerimize düşen görevi yapacağız. Üstelik ülkemizin doğal kaynakları da korunmuş olacak. Türk güneş sektörünün bu büyük potansiyelini görmek ve değerlendirmek gerek” şeklinde konuştu. Hedeflerinin “Türk Malı” güneş panellerini dünyanın çok daha fazla noktasına ihraç etmek olduğunu vurgulayan Demirdağ, açıklamasını şöyle tamamladı: “Güneş enerjisi sektörü yeni pazarlar açarak yeni istihdam imkanlarının oluşmasını da olanak sağlayacaktır. Smart Energy olarak bu doğrultuda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ağustos 2017’de üretime başladığımız fabrikamızın kapasitesini büyüterek 420 MW’tan 800 MW’a çıkardık. Hedefimiz; yüksek teknolojiye sahip güneş panellerimizi Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ülkelerine ihraç etmek ve 2020 yılında faaliyet gösterdiğimiz ülke sayısını 20’ye çıkarmak. İhracata yönelik yerli üretim güneş panellerimiz ile ülke ekonomisine yönelik katkımızı artıracağız.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.