MİLYONLARCA LİRA HİBEYLE BÖLGEYE BEBKA TOHUMU

BEBKA, 8 milyon lira bütçe ayırdığı Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Programı ile bölgede ön plana çıkan havacılık, savunma sanayi, raylı sistemler, teknik tekstil ve kompozit sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların üretim altyapılarını güçlendirecek.

MİLYONLARCA LİRA HİBEYLE BÖLGEYE BEBKA TOHUMU

BEBKA, 8 milyon lira bütçe ayırdığı Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Programı ile bölgede ön plana çıkan havacılık, savunma sanayi, raylı sistemler, teknik tekstil ve kompozit sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların üretim altyapılarını güçlendirecek.

11 Nisan 2018 Çarşamba 09:25
MİLYONLARCA LİRA HİBEYLE BÖLGEYE BEBKA TOHUMU

POTANSİYELİ HARLAYACAK

Bölgeler arası eşitsizliklerin azaltılması ve bölgesel kalkınmanın sağlanması için faaliyet gösteren Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda kurulan kalkınma ajansları; kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında iş birliğini destekleyerek yerel potansiyelin açığa çıkmasını sağlıyor. Türkiye genelindeki 26 kalkınma ajansı, her sene açıkladıkları mali destek programlarıyla, yeni yatırımların yeşermesini sağlıyor. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) da bu alanda üzerine düşen sorumluğu yerine getirmek için 2018 Yılı Mali Destek Programları’nı ilan etti. Sanayi Gazetesine konuşan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında, “Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması”, “Endüstriyel Simbiyoz”, “Kırsalda Ekonomik Kalkınma” alanlarında toplam 16 milyon TL hibe vereceklerini söyledi.

4 PROGRAM OLUŞTURULDU

Kalkınma ajansınızın kısa ve orta vadede çalışma programı ve hedefleri nelerdir?

Ajansımız, önümüzdeki yıllarda çalışacağı stratejik alanları belirlerken, ajansın odak alanları, bu alanlara yönelik kümelenme analizleri, sektörel ve tematik analizler ile bölgenin mevcut durum ve potansiyelini dikkate alıyor. Bu doğrultuda 2018-2020 yıllarını kapsayan çalışma programımızda 4 adet program oluşturuldu. “Yenilik Temelli Sektörel Dönüşüm Programı”, özellikle KOBİ ölçeğini esas alıyor ve bölgesel inovasyonun KOBİ’ler ölçeğinde gerçekleştirilebileceğini vurguluyor. “Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Programı” ise girişimcilik ekosisteminin eksik kalan unsurlarının tespit edilmesi, yatırım ve finansman modellerinin geliştirilmesi, mentor ve eğitimler yoluyla hızlı büyüme potansiyeline sahip girişimcilerin desteklenmesini hedefliyor. Ajansımız bunların yanı sıra “Sürdürülebilir Üretime Geçiş Programı” ve “Animasyon Sektörünün Geliştirilmesi Programı”nı da devreye alıyor.

ÜÇAYAKLI MODEL

Hangi destek programlarını yürütüyorsunuz?

Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda, “sürdürülebilirliğin üçayağı” modelinin temelinde; sürdürülebilirliğin ancak ekonomik, çevresel ve sosyal anlamda eş zamanlı ve eşit kalkınmayla mümkün olduğu prensibi yatıyor.  Ajansımızın bu sene belirlediği başlıklar da bu açıdan sürdürülebilir kalkınma hedefine yönelik hazırlandı. 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında, kâr amacı güden işletmelere yönelik “Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması” ve “Endüstriyel Simbiyoz”; kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik “Kırsalda Ekonomik Kalkınma” alanlarında toplam 16 milyon TL hibe verilecek.

İTHALAT BAĞIMLILIĞINA ÇARE

Destek ilanlarına kimler başvurabilir?

Bu yıl mali destekler için ayrılan bütçenin 8 milyonluk bölümü, “Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması” Mali Destek Programına ayrıldı. Program ile bölgede ön planda yer alan ve büyük gelişme potansiyeline sahip olan havacılık, savunma sanayi, raylı sistemler, teknik tekstil, kompozit sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin üretim altyapılarının ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi yoluyla verimliliğin ve katma değerin artırılması, ithalat bağımlılığının azaltılması amaçlandı. 3 milyon lira bütçeli “Endüstriyel Simbiyoz” programının amacı, bağımsız işletmeleri daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak kullanımı çerçevesinde bir araya getirmek, endüstriyel kaynaklı çevresel problemlerin önüne geçerek ekonomik getiri de sağlamak olarak belirlendi. Son olarak da toplam 5 milyon lira bütçeye sahip “Kırsalda Ekonomik Kalkınma” programının amacı ise bölgemizde kırsal alanlarda tarım ve sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve tarım dışı faaliyetler ile ekonomik çeşitliliğin sağlanarak gelir artışına katkı sağlanması olarak saptandı.

AR-GE ALTYAPISI SAĞLAMLAŞIYOR

Ar-Ge ve inovasyon temelli projelerden beklentileriniz nedir?

BEBKA olarak bölgedeki Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin gelişmesi için öncelikle mali destek programları ile destek veriyoruz. Mali desteklerin yanı sıra güdümlü projelerle de Ar-Ge ve inovasyona destek sağlıyoruz. Bölgede teknik tekstil Ar-Ge altyapısını kurmak ve güçlendirmeye yönelik olarak Bursa TSO tarafından ajansımızın desteği ile kurulan “Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi”, iş birliği ağları ve değer zinciri oluşturulması ile kümelenmelerin desteklenmesine olanak sağlayacağını düşünüyoruz. BEBKA’nın bu konuda verdiği diğer bir destek ise TechUP-Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programı. Programın ilk ayağı Eskişehir’de tamamlandı. Programa alınan 10 firmaya 4 aylık programın sonunda 24 saat eğitim ve 157 saat mentorluk hizmeti verildi. Benzer bir program bu sene içerisinde Bursa’da da başladı. Programda amaç, teknoloji odaklı çalışan, büyüme potansiyeli yüksek girişimcilerin mentorlar eşliğinde bire bir seanslar ve eğitimlerle desteklenerek ürünlerini geliştirme ve yatırımcı önüne çıkma fırsatı verilmesi olarak özetlenebilir. Bu programda da son derece başarılı sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim.

PROJELERİ SANAYİCİYLE BULUŞTURAN ZİRVE

Bölgenin öne çıkan sektörlerine yönelik başka destekleriniz var mı?

Ayrıca ajansımız tarafından, 2012 yılından itibaren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (Bursa TSO) ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği iş birliğinde Bursa’da Ar-Ge Proje Pazarı düzenleniyor. Tekstil ve konfeksiyon sektöründe uluslararası düzeyde organize edilen “Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi” aracılığıyla sektörün ihtiyaç duyduğu Ar-Ge projelerinin sanayicilerle buluşmalarına imkân sağlanarak dünya piyasası ile rekabetçi koşulların yaratılması destekleniyor. Ar-Ge Proje Pazarı, uluslararası platformda önemli gelişmelerin ve yeniliklerin paylaşıldığı, sektör için önemli adımların atıldığı, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin geleceğine ışık tutan bir etkinlik niteliğindedir.

“TECRÜBE PAYLAŞIMI ÖNEMLİ”

Ajansınızın öncelikli ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda kamudan beklentiniz nedir?

Türkiye’de bulunan 26 kalkınma ajansı arasında iş birliği sağlanarak, iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması ve bilgi, tecrübe paylaşımı ile görüş alış verişi yapılarak çalışmaların daha etkin bir şekilde yürütülmesinin sağlanması konusunda daha fazla çaba göstermeliyiz.  Bunun dışında, önümüzdeki dönemde ajansımızın odak alanları olarak belirlediği konularda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.  Bu konularla ilgili bölgemizde ve ulusalda birçok kurumla iş birliği içinde olmamız ve onların katkıları önem arz ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.