MESLEK EĞİTİMİNE 187 MİLYONLUK FON

Kalkınma Bakanlığına bağlı 14 kalkınma ajansının kapsadığı 43 ilde açıklanan destek çağrıları, mesleki eğitime basamak atlatacak. Ajanslar, bu kapsamda toplam 187 milyon liralık kaynağı, simülasyon merkezleri gibi yenilikçi mesleki eğitim projelerinin hizmetine sunuyor.

MESLEK EĞİTİMİNE 187 MİLYONLUK FON

Kalkınma Bakanlığına bağlı 14 kalkınma ajansının kapsadığı 43 ilde açıklanan destek çağrıları, mesleki eğitime basamak atlatacak. Ajanslar, bu kapsamda toplam 187 milyon liralık kaynağı, simülasyon merkezleri gibi yenilikçi mesleki eğitim projelerinin hizmetine sunuyor.

06 Mart 2018 Salı 08:29
MESLEK EĞİTİMİNE 187 MİLYONLUK FON

SANAYİYE AJANS KATKISI

Kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları arasında bağı güçlendirerek, bünyelerindeki illeri geliştirme stratejileri hazırlayan kalkınma ajansları, mesleki ve teknik eğitim altyapısını güçlendirmeye yönelik mali destek programlarını devreye sokuyor. Ajansların açıkladığı destek çağrılarıyla; “bekoloder, forklift, kaynak ve CNC simülatörü” gibi yenilikçi eğitim teknolojilerinin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Türkiye’deki 26 kalkınma ajansının 14’ü, istihdamı artırmak ve nitelikli işgücüne katkı sağlamak için, yenilikçi eğitim teknolojilerine hibe desteği sunuyor. Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), bir adım daha önce çıkarak doğrudan “meslek eğitimi” başlıklı çağrılar yayınladı.

YÜZDE 90 HİBE

Mesleki eğitime doğrudan ya da dolaylı olarak katkı sunan 14 kalkınma ajansı, 43 ili kapsıyor. Kalkınma ajanslarının sunduğu destekler için, 12 Nisan 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Kalkınma ajansları tarafından mesleki eğitimin geliştirilmesi için kurumlara sağlanan hibe desteği, 187 milyon lirayı buluyor. Meslek eğitimine yönelik yapılacak projelerde, proje bütçesine yüzde 90 oranında hibe desteği sağlanıyor.

EĞİTİM KALİTESİ ARTACAK

Kalkınma ajanslarının açıkladığı destek çağrılarında, mesleki eğitimi geliştirmeye yönelik atılacak adımların önemine dikkat çekiliyor. Programların temel amaçları; imalat sanayi ile mesleki eğitim kurumları arasında iş birliğinin geliştirilmesi, imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik mesleki eğitimde eğitici personel ve öğrencilerden oluşan nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi, yenilikçi üretim metotlarına uygun sınıf, laboratuvar, atölye, makine-teçhizat ve eğitim materyalleri ve mesleki eğitim modellerinin geliştirilmesi olarak tanımlanıyor. Kurulan altyapıdan sadece öğrencilerin değil aynı zamanda kadın, engelli, genç, çocuk, kırsal kesimde yaşayanlar gibi dezavantajlı ve kırılgan grupların faydalanması kalkınma ajanslarının öncelikleri arasında değerlendiriliyor.

MESLEK LİSELERİNE ÖZEL DESTEK

Kalkınma ajanslarının doğrudan ya da dolaylı olarak sunduğu eğitim desteği ile Türkiye genelindeki 4 bine yakın meslek lisesi ile bine yakın meslek yüksekokulunda yenilikçi eğitim teknolojileri örneği “simülasyon merkezleri” kurulabilecek. Mesleki eğitimin geliştirilmesi destek programları için; çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri, halk eğitim merkezleri, meslek eğitim merkezleri, özel eğitim mesleki eğitim merkezleri, Milli Eğitim Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri, Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlükleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, üniversite rektörlükleri, meslek yüksekokulları, OSB’ler, KSS’ler, oda-borsa ve birlik gibi kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları başvuruda bulunabiliyor.

SİMÜLASYON MERKEZİ PROJESİ

Ajansların sunduğu destekten yararlanabilmek için, okul, OSB, meslek kuruluşu ve ceza infaz kuruluşlarının; simülasyon merkezleri gibi “yenilikçi teknolojilerle” modernize edilmiş projeler sunması gerekiyor. Buna göre, Mesleki eğitimde kalitenin yenilikçi model ve yöntemler kullanımıyla artırılmasına yönelik desteklenen bazı projeler şöyle:

Meslek eğitimi simülasyon merkezi projeleri, kaynak simülasyon merkezi kurmaya yönelik projeler, CNC simülasyon merkezi kurmaya yönelik projeler, forklift simülasyon merkezi kurmaya yönelik projeler, iş makinaları simülasyon merkezi kurmaya yönelik projeler, yenilikçi üretim metotlarına uygun mesleki eğitim altyapısının (sınıf, laboratuvar, atölye, makine-teçhizat ve eğitim materyalleri) ve mesleki eğitim modellerinin geliştirilmesi, mesleki eğitimde niteliğin artırılması ve yeni yöntemlerin etkin kullanımı amacıyla eğiticilerin eğitilmesini içeren projeler, simülasyon, sanal gerçeklik gibi yenilikçi mesleki eğitim konularında eğitici eğitimi projeleri.

YAKLAŞIK 200 MİLYON LİRA

Sağlanan destek oranı, bazı ajanslarda projenin yüzde 75’i, bazılarında ise yüzde 90’ı kadar oluyor. MARKA, “İmalat Sanayinde Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” ile 7 milyon lira; GMKA, “Mesleki Eğitimi Geliştirme Mali Destek Programı” ile 15 milyon lira; Karacadağ Kalkınma Ajansı, “Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı” ile 5 milyon lira; Ahiler Kalkınma Ajansı, “Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı” ile 3 milyon lira; Fırat Kalkınma Ajansı, “Turizm ve Endüstriyel Gelişme Programı” ile 19 milyon lira; Dicle Kalkınma Ajansı, “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Programı” ile 28 milyon lira; Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, “Sosyal Kalkınma Programı” ile 8 milyon lira; Çukurova Kalkınma Ajansı, “Kırılgan Grupların Güçlendirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Programı” ile 5 milyon lira; ORAN Kalkınma Ajansı, “Kentsel ve Sosyal Altyapının İyileştirilmesi Programı” ile 8 milyon lira; İstanbul Kalkınma Ajansı, “Çocuklar ve Gençler Programı” ile 60 milyon lira; İzmir Kalkınma Ajansı, “Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Programı” ile 10 milyon lira; Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, “Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) Ortak Üretim Altyapısının İyileştirilmesi Programı” ile 3 milyon lira; Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, “Çocuk ve Gençlerin Kalkınmaya Entegrasyonu” ile 6 milyon lira; Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı da “Küçük Ölçekli Altyapı Programı” ile 10 milyon liralık destek sunuyor.

Son Güncelleme: 06.03.2018 08:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.