banner110

MARKALAŞMAYA  TRANSİT GEÇİŞ

KOBİ’lerde proje kültürünün oluşturulması, işletmelerin proje yapabilme kapasitelerinin geliştirilmesi suretiyle rekabet güçlerinin artırılması amacıyla, KOSGEB tarafından 150 bin liraya kadar hibe desteği sağlanıyor.

MARKALAŞMAYA  TRANSİT GEÇİŞ

KOBİ’lerde proje kültürünün oluşturulması, işletmelerin proje yapabilme kapasitelerinin geliştirilmesi suretiyle rekabet güçlerinin artırılması amacıyla, KOSGEB tarafından 150 bin liraya kadar hibe desteği sağlanıyor.

08 Eylül 2017 Cuma 09:01
MARKALAŞMAYA  TRANSİT GEÇİŞ


150 BİN TL’LİK KATKI

KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirecek destek ve hizmetler sunarak ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmayı hedefleyen KOSGEB, “KOBİ Proje Destek Programı” ile sorunlarını projelendiren firmalara geri ödemesiz destek sağlıyor. KOBİ’lerde proje kültürü ve bilincinin oluşturulması, işletmelerin proje yapabilme kapasitelerinin geliştirilmesi ve esnek destekleme sistemine ihtiyaç duyulması nedeniyle ortaya çıkan destek programı, işletmelerin üretim, yönetim-organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda sunacakları projeleri destekliyor. Program süresinin 3 yıl, proje süresinin 6-24 ay olduğu program, KOBİ’lere üst limit olan 150 bin liraya kadar hibe desteği veriyor. Proje destek oranları, 1’inci ve 2’nci bölgelerde yüzde 50; 3, 4, 5 ve 6’ncı bölgelerde ise yüzde 60 olarak uygulanıyor.

DIŞ TİCARETE DESTEK

Bu program kapsamında desteklenecek proje giderlerine, KOBİ projelerini değerlendirerek karar alan Değerlendirme ve Karar Kurulu veriyor. İşletmelerin; üretim, yönetim-organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda KOSGEB tarafından belirlenen dönem ve konularda sunacakları projeler destekleniyor. Ancak, arsa, bina, inşaat, tadilat, tefrişat ve benzeri, taşıt aracı, vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri, haberleşme giderleri, proje ile ilgili olmayan personel giderleri, enerji ve su giderleri, kira giderleri, finansman giderleri, proje ile ilişkilendirilmemiş diğer maliyetler desteklenmiyor.

HANGİ GİDERLER VAR?

Program kapsamında desteklenecek proje giderlerine Kurul karar veriyor. Proje kapsamında desteklenmesi uygun görülen gider gruplarının toplamı Kurul tarafından belirleniyor ve sabitleniyor. Her bir proje gider grubunun desteklemeye esas tutarı; makine teçhizat, ham madde, malzeme için, sabitlenen toplam tutarın yüzde 10’unu ve personel, yazılım ve hizmet/diğer gider gruplarının her biri için yüzde 40’ını geçmeyecek şekilde belirleniyor. Proje bütçe gerçekleşmesindeki değişiklikler bu tutarları değiştirmiyor.

BELGELER SUNULUYOR

Proje faaliyet aşamalarına ilişkin olarak işletme tarafından hazırlanan raporların uygunluğu ve proje sonucunun değerlendirilmesi, KOSGEB personeli tarafından veya hizmet alımı yolu ile yapılıyor. İşletme, proje dokümanında yer alan faaliyetlere ilişkin raporlar ile bu faaliyetler için yapılan giderlere ilişkin belgeleri ilgili KOSGEB birimine sunuyor. KOSGEB birimi tarafından faaliyet raporu ile harcama belgeleri değerlendiriliyor. Faaliyet raporu ile harcama belgelerinin uygun bulunması halinde, işletmenin banka hesabına destek ödemesi yapılıyor.

3 YILDAN SONRA TEKRAR

Herhangi bir KOSGEB birimi tarafından başvurusu reddedilen işletme, aynı proje için başka KOSGEB Birimine başvuramıyor. Program kapsamında, bir işletmenin aynı anda birden fazla projesi desteklenmiyor, ancak bir projenin sonuçlanmasını müteakip, üst limit dahilinde bir başka proje ile başvuru yapılabiliyor. 3 yıllık destek programı süresi tamamlandıktan sonra, işletmenin talebi halinde bu destek programı yeniden başlatılabiliyor. Başlatılan yeni destek programında, önceki destek programı kapsamında işletmeye kullandırılan destek miktarı dikkate alınmıyor. Projesi tamamlanmış olan işletme tarafından hazırlanacak sonuç raporu, Kurul tarafından değerlendirilerek, projenin başarı ile tamamlanıp tamamlanmadığına karar veriliyor. Projenin başarılı/başarısız tamamlanmasına karar verilmesi durumunda yapılan desteklerin iadesi istenmiyor.

DÖVİZ DEĞİL TL

Yurt dışından satın alınan mal ve hizmetlerde bedelin faturada döviz cinsinden belirtilmesi durumunda, Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden ve faturanın düzenlendiği tarih esas alınarak Türk Lirası olarak ödeme yapılıyor. İşletme; sahip ve ortakları ile bunların eşinden, annesinden, babasından, kardeşinden, çocuğundan ve bunların sahibi/ortağı olduğu işletmelerden destek kapsamında mal/hizmet satın alamıyor. Böyle bir durumun tespit edilmesi durumunda destek ödemesi yapılmıyor. Proje kapsamında desteklenerek satın alınan makine, teçhizat, donanım, yazılım ve benzeri taşınırların mülkiyeti, işletme tüzel kişiliğine ait sayılıyor. Taahhütnamenin evrak kaydına alındığı tarihten 3 yıl süresince başka şahıs, kurum/kuruluşlara hiçbir şekilde kiralanamıyor veya devredilemiyor. Ancak kapanan işletmeler için bu madde hükümleri uygulanmıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.