KSS’DEN OSB’YE GEÇİŞ FORMÜLASYONU: TEŞVİK

Bayburt OSB Bölge Müdürü Mete Emir, teşvikten OSB’leşmeye, yatırım profilinden üniversite-sanayi iş birliğine kadar birçok alanda Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Emir, “OSB’ye geçiş aşamasında güçlü bir teşvik formu gerekmektedir” dedi.

KSS’DEN OSB’YE GEÇİŞ FORMÜLASYONU: TEŞVİK

Bayburt OSB Bölge Müdürü Mete Emir, teşvikten OSB’leşmeye, yatırım profilinden üniversite-sanayi iş birliğine kadar birçok alanda Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Emir, “OSB’ye geçiş aşamasında güçlü bir teşvik formu gerekmektedir” dedi.

18 Aralık 2018 Salı 13:42
KSS’DEN OSB’YE GEÇİŞ FORMÜLASYONU: TEŞVİK

OSB’YE GEÇİŞ MÜHİM

216 hektarlık alanında yatırıma açık 98 parseli bulunan Bayburt OSB’nin  deneyimli Bölge Müdürü Mete Emir, bölge sanayicisinin talepleriyle ilgili Sanayi Gazetesi Haber Müdürü Tuğçe Erol’a detaylı değerlendirmelerde bulundu. Küçük illerde altyapı ve nitelikli sanayici ihtiyacının yüksek olduğunu söyleyen Bölge Müdürü Mete Emir, küçük sanayi sitelerinden (KSS), OSB’lere geçişi sağlayacak bir düzenlemenin gerekli olduğunu dile getirdi. Emir, bölgelerin kendi içerisinde ayrılarak gelişmişlik düzeylerine göre desteklenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

“SÜREÇ KISALMALI”

Bayburt gibi; yeterli sermaye birikimine sahip müteşebbis sayısının az olduğu illerde, gerekeli mevzuat düzenlemeleri ve teşviklerle yeni sanayici transferinin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Emir, KSS’lerde belli bir olgunluk düzeyine ulaşan imalatçı firmaların OSB’lere geçişini kolaylaştıracak düzenlemelerin hayata geçirilmesinin de elzem olduğunu ifade etti.  Bayburt OSB özelinde KSS'de üretim yapmakta iken OSB'ye geçiş sağlayan 6 işletme olduğunu söyleyen Mete Emir, “Geçiş sürecini kısaltacak teşvik mekanizmalarını geliştirebilirsek, özellikle doğuda OSB’lerin önünü açabiliriz. Çünkü buralarda büyük yatırımcı sınıf henüz oluşmuş değil. Yönetim Kurulu Başkanımız Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan'ın da en çok üzerinde durduğu ve mesai harcadığı hususlardan biri de bu... Daha çok Bayburtlu sanayici ve daha çok iş birliği...” dedi.

“KENDİ İÇİNDE AYRILMALI”

Bayburt OSB’nin doluluk oranının yüzde 12’lerden yüzde 50’lere ulaştığını anlatan Emir, “2017’de altyapı için yaklaşık 10 milyon TL tutarında Bakanlık kredisi kullandık. Sadece geçen sene özel sektörden aldığımız yatırım yaklaşık 58 milyon TL, yani OSB'lerin temel altyapı ihtiyaçları giderildiğinde harcadığınız paranın kat be kat fazlasını yatırım olarak alıyorsunuz. Bu eksende evvela temel altyapı sorununu çözmek ve sanayi açısından yeterince gelişmemiş illerdeki OSB’ler için farklı bir strateji geliştirmek lazım” şeklinde konuştu. Toplam ihracatın yüzde 4’ünü gerçekleştiren Karadeniz’in deniz yolu taşımacılığı ekseninde önemli bir lojistik artısına sahip olduğunu söyleyen Bölge Müdürü, bölgenin kendi içerisinde de lokasyon lokasyon ayrılması ve buna göre stratejiler geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

YERLİDE IŞIK VAR

Yerli üretimle ilgili güçlü bir kamuoyu oluşturulduğunu söyleyen ve konunun her yerde tartışılabildiğini fark ettiğini belirten Emir, “Üretim için atılan adımların en yakın zamanda olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum” diye konuştu. OSB’lerin yeni pazarlarda kurduğu hâkimiyetin önemli adımlar olduğunu vurgulayan Mete Emir, sanayicilere verilen teşviklerin çok kıymetli olduğunu ifade etti. Emir, “Doğru teşvikler uygulandığı zaman doğu illerimiz de başarılı bir şekilde yatırımcı çekebiliyor” şeklinde görüş bildirdi.

KÜSİ KÂĞIT ÜSTÜNDE KALMADI

Bayburt’un üniversite-sanayi iş birliğinde başarılı bir model ortaya koyduğunu söyleyen Emir, “Bayburt KÜSİ alanında aktif bir ilimiz, nitelikli işler yapıldığını gururla görüyoruz” dedi. Bayburt OSB’nin yatırımcıya sunduğu avantajları da söyleyen OSB Müdürü Mete Emir, “OSB’mizde doğalgaz var, yatırımcılarımızı bekleriz” ifadeleriyle çağrıda da bulundu.

Son Güncelleme: 18.12.2018 17:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.