banner110

KOBİ’LERİN İŞ BİRLİĞİNE 1,5 MİLYON LİRA

Ekonominin küçük devleri KOBİ’ler, oluşturacakları güç birlikleri için KOSGEB’den destek alabiliyor. KOBİ’ler iş birliği-güç birliği anlayışıyla bir araya gelerek, ortak sorunlara ortak çözümler üretirlerse, teknoloji alanındaki projeleri için 1,5 milyon liraya kadar destek alabiliyorlar.

KOBİ’LERİN İŞ BİRLİĞİNE 1,5 MİLYON LİRA

Ekonominin küçük devleri KOBİ’ler, oluşturacakları güç birlikleri için KOSGEB’den destek alabiliyor. KOBİ’ler iş birliği-güç birliği anlayışıyla bir araya gelerek, ortak sorunlara ortak çözümler üretirlerse, teknoloji alanındaki projeleri için 1,5 milyon liraya kadar destek alabiliyorlar.

09 Ağustos 2017 Çarşamba 08:16
KOBİ’LERİN İŞ BİRLİĞİNE 1,5 MİLYON LİRA

ÜST LİMİT YÜKSELDİ

KOBİ’lerin en büyük ekonomik destekçisi KOSGEB, ortak tedarik, tasarım, pazarlama, laboratuar, imalat, hizmet sunumu gibi konularla, orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında hazırlayacakları ortak imalata yönelik projelere verdiği desteğin üst limitini 750 bin liradan 1,5 milyon liraya yükseltti. KOSGEB’in “İş Birliği Güç Birliği Destek Programı” kapsamında en az 6, en fazla 24 ay sürecek destek kapsamında, KOBİ’lere 1,5 milyon lira teşvik verilebilecek. KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı, aktif durumda olan ve Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsündeki işletmelerin bir araya gelerek proje başvurusu yapabildiği programda KOBİ’ler, ortak sorunlara ortak çözümler üretiyor.

EN AZ 3 İŞLETME

Program kapsamında proje ortağı işletmelerin, mevcudiyetlerini koruyarak kurulacak işletici kuruluşa ortak olmaları, proje ortağı işletmelerin bir kısmı ya da tamamı kendilerini feshederek kurulacak işletici kuruluşa dâhil olmaları ya da proje ortağı işletmelerin bir kısmı kendilerini feshederek ortaklardan birinin bünyesinde birleşmesi gerekiyor. Proje başvurusunda, iş birliği-güç birliği amacı ile en az 5 işletmenin bir araya gelmesi şartı aranıyor. Projenin, orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında gerçekleştirilecek olması durumunda ise en az 3 işletmenin bir araya gelmesi yeterli oluyor. Programa başvuru yapabilmek için başvuru yapacak firmaların en az 1 yıl önce kurulmuş olması ve işletmelerden en az 3’ünün aynı sektörde faaliyet göstermesi şartı bulunuyor.

HANGİ ALANLAR DESTEKLENİYOR?

Programa göre, ortak tedarik, ortak imalat ve hizmet sunumu, ortak pazarlama, ortak laboratuar, ortak tasarım gibi alanlarda ortak sorunlara ortak çözümler getiren, maliyet düşürücü ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki projeler ile orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında ortak imalata yönelik gerçekleştirilecek iş birliği-güç birliği projeleri destekleniyor. Program kapsamında, 300 bin lirası geri ödemesiz, 700 bin lirası geri ödemeli olmak üzere üst limiti 1 milyon lira destek sağlanıyor. Ancak, orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında ortak imalata yönelik projeler için 300 bin lirası geri ödemesiz, 1 milyon 200 bin lirası geri ödemeli olmak üzere, toplam 1,5 milyon liraya kadar destek verilebiliyor. Destek oranları, 1. bölgede yüzde 50, 5. ve 6. bölgelerde ise yüzde 70 olarak uygulanıyor. Satın alınacak makine-teçhizatın yerli malı belgeli ürün olması halinde destek oranı yüzde 15 artırılıyor.

BU HARCAMALAR DESTEKLENMİYOR

İşbirliği Güç Birliği Destek Programı’nda, bazı harcama kalemleri ise desteklenmiyor. Buna göre, arsa, bina satın alımı, inşaat, tadilat, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralaması, vergi, resmi harçlar, sosyal güvenlik primleri, haberleşme giderleri, enerji ve su giderleri, finansman giderleri, proje ile ilişkilendirilmemiş diğer maliyetler destek kapsamı dışında tutuluyor. Personel giderleri yeni istihdam olması şartı ile net ücret üzerinden destekleniyor. Bu destek, projenin başlangıç tarihi itibariyle işletici 10 kuruluş ve ortaklarında son 4 ay içinde istihdam edilmemiş veya proje başlangıç tarihi itibariyle son 30 gün içinde istihdam edilmiş ve tam zamanlı olarak çalışan personel için veriliyor. Proje kapsamında satın alınacak makine, teçhizat ve donanımların yeni olması gerekiyor.

8 TAKSİTTE GERİ ÖDEME

Geri ödemeli desteklerde, destek ödemesinin yapılabilmesi için; destek ödemesinden önce İşletici Kuruluştan, destek tutarı kadar teminat alınıyor. Geri ödemeli destekler kapsamında yapılacak geri ödemelerde; proje süresi dikkate alınarak belirlenen proje bitiminden itibaren 6 ayı ödemesiz olmak üzere, 3’er aylık dönemler halinde 8 eşit taksitte yapılıyor. Proje süresinin uzatılması durumunda, uzatma süresi dikkate alınarak geri ödeme takvimi yeniden belirleniyor. İşletici kuruluştan, geri ödemesi gereken destek tutarı kadar yeni belirlenen ödeme takvimine göre, banka teminat mektubu için son geri ödeme tarihinden asgari 2 ay sonrasını kapsayacak şekilde, Geri Ödemeli Destek Kefalet Mektubu için son geri ödeme tarihini takip eden 6. ayın son gününü kapsayacak şekilde teminat alınıyor. Taksitler ödenmezse teminat nakde çevriliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.