KAYSERİ, SİVAS VE YOZGAT EMİN ELLERDE

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), son 7 yılda Kayseri, Sivas ve Yozgat’a toplamda 155 milyon lira destek verdi. Söz konusu desteklerle yaklaşık 300 milyon liralık yatırımın devreye alınmasını sağladı.

KAYSERİ, SİVAS VE YOZGAT EMİN ELLERDE

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), son 7 yılda Kayseri, Sivas ve Yozgat’a toplamda 155 milyon lira destek verdi. Söz konusu desteklerle yaklaşık 300 milyon liralık yatırımın devreye alınmasını sağladı.

01 Şubat 2019 Cuma 12:52
KAYSERİ, SİVAS VE YOZGAT EMİN ELLERDE

Anadolu’nun yükselen sanayi ve ticari üssü olma yolunda zirveye oynayan Kayseri’nin yanı sıra Sivas ve Yozgat’ı da destekleyen ORAN Kalkınma Ajansı mali destek programları ile yatırımcılara destek olmaya devam ediyor.  Yenilikçi ve girişimci kimliğiyle öne çıkan bölgede Sivas’ta 4, Kayseri ve Yozgat’ta 3 OSB bulunurken, sanayiciler ve girişimciler ORAN Kalkınma Ajansının destekleriyle yatırımlarını geliştiriyor. ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci, Sanayi Gazetesine Ajans destekleriyle ilgili bilgi verdi. Kilci, “Ajansımız tarafından 2010-2018 yılları arasında gerçekleştirilen Mali Destek Programları ile bölgeye yaklaşık 155 milyon lira destek sağlandı, yaklaşık 300 milyon lira yatırım harekete geçirildi” dedi.

REKABETÇİLİĞE DESTEK

Kalkınma ajansınızın kısa ve orta vadede çalışma programı, hedefleri, bölgesel misyonu ve projeleri nelerdir?

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı olarak 2018-2020 yıllarını kapsayan dönemler için 4 farklı stratejik alan belirledik. Katma değerli tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması programı kapsamında; bölgemizde iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması, tıbbi aromatik bitkilerin bölgemizde yaygınlaşması, tarımsal ürün deseninin katma değerli ürünlere kaydırılması hedeflendi. İmalat Sanayinde Verimliliğinin Artırılması Programı ile bölgemizde faaliyet gösteren firmaların tasarım kültürünün geliştirilmesi, süreç verimliliklerinin ve kurumsallaşma düzeylerinin artırılması yollarıyla daha rekabetçi hale getirilmeleri amaçlandı. İstihdam ve Eğitim Yoluyla Sosyal Yaşamın Desteklenmesi Programı ile özellikle kadın istihdamının artırılması, iyi uygulama örneklerinin geliştirilmesi ve genç ve çocuklara yönelik modern eğitim teknik ve uygulamalarının desteklenmesi hedeflendi. Sarıkaya İlçesinin Sosyo-Ekonomik Gelişiminin Roma Hamamı Odaklı Artırılması hedefimiz ise ilk defa bir ilçenin gelişiminin hedef alındığı bir sonuç odaklı program oldu. Bu programımız ile dünyada hâlâ sıcak suyun bulunduğu ve kullanılabilir olan iki Roma Hamamı’ndan bir tanesinin olduğu Sarıkaya’nın, gerek turizm gerek sosyal gerekse de kültürel anlamda gelişmesi için çeşitli faaliyetler yürütülüyor.

300 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Ajansınızın yürüttüğü destek programları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ajans destek programlarını, Mali Destekler, Fizibilite Desteği, Teknik Destek ve Güdümlü Proje Desteği olmak üzere sıralayabiliriz. Ajansımız tarafından 2010-2018 yılları arasında gerçekleştirilen Destek Programları ile bölgeye yaklaşık 155 milyon lira destek sağlandı, yaklaşık 300 milyon lira yatırım harekete geçirildi. 2018 yılında düzenlenen Mali Destek Programlarımızda, “Endüstriyel Gelişim ve Verimlilik Destek Programı” kâr amacı güden kurumlar; “Yeni ve Yenilenebilir Tarım Uygulamaları Mali Destek Programı” ve “Kentsel ve Sosyal Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programı” ise kâr amacı gütmeyen kurumlar için tasarlandı. Başarılı başvuru sahipleri ile sözleşmeler imzalandı ve uygulamalar devam ediyor.

HEDEFTE YALIN ÜRETİM

Önümüzdeki dönemde Ajans, sanayiye ve girişimciye yönelik ne tür faaliyetler planlıyor?

Günümüzde değişen üretim altyapısı ve dijital dönüşüm trendleri mali destek program süreçlerini de belli ölçüde değiştirdi. Endüstri 4.0 rüzgârının daha kuvvetli estiği günümüzde yalın imalat teknikleri firmaların üretim süreçlerini basitleştiriyor ve otomasyona adaptasyon sürecini artırıyor. Önümüzdeki dönemlerde üretimde doğrudan makine almanın yanında firmaların süreç verimliliklerinin artırmak maksadıyla yalın üretim tekniklerinin yaygınlaştırılması, bu kapsamda danışmanlık ve eğitimlerin verdirilmesi hedefleniyor.

Piyasanın, tasarımı bir rekabet unsuru olarak kullandığı ve daha katma değerli ürünler üretmek üzere kurumsallaşma düzeylerinin arttığı bu ortamda, bölge firmalarımızda nitelikli tasarım zihniyetinin oluşması için çeşitli imkanlar da sunuluyor. Ajans desteği ile kurulan ve Kayseri OSB tarafından geliştirilen Endüstriyel Tasarım Merkezi, bölgenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı tek tasarım merkezi hüviyetindedir. Tasarım ekosisteminin geliştirilmesine yönelik önümüzdeki dönemde de destek programları düzenlenecektir.

DİJİTAL KOBİ’LER

KOBİ’lerin dijitalleşmesi için katkıda bulunuyor musunuz?

“Arz talebi doğurur” paradigması bağlamında şekillenen günümüzün pazarlama yaklaşımları, bilgi ve iletişim teknolojilerinin baş döndürücü düzeydeki ilerleyişi neticesinde dijital dünya etrafında şekilleniyor. Geleneksel satış ve pazarlama alışkanlıkları yerini internet üzerinden gerçekleşen çevrimiçi pazarlama ve satış kanallarına bırakıyor. E-Ticaret ve Dijital Pazarlama; dijital dünyanın itici gücü olarak karşımızda duruyor. Önümüzdeki dönemde firmaların dijital pazarlama imkanlarının geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütülecek. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ve Erciyes Teknopark iş birliği ile Kayseri YDO koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Benim İşim Girişim Yarışmaları ile yeni girişimci adaylarına prototip geliştirme aşamasında destek olunuyor. 2018 yılı içerisinde yarışmanın ikincisi yapıldı. Önümüzdeki dönemde de yarışmalara devam edilmesi planlanıyor.

SİNERJİK ÇALIŞMA

Ajansınızın öncelikli ihtiyaçları nelerdir? Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kamudan beklentiniz nedir?

Ajansımızın ana görevlerinden biri olan bölgede iş birliğini artıracak faaliyetlerin yapılmasının etkinliğini artırmak adına kamu kurum ve kuruluşlarımız ile artan bir sinerji içerisinde çalışmalara devam ediyoruz. Kamu-üniversite-sanayi iş birliğini tesis etme anlamında da gerek üniversitelerimizden gerekse de kamu kurumlarımızdan biraz daha fazla özveri ve paylaşımcı yaklaşım bekliyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.