KALKINMAYA GÜDÜMLÜ

İstanbul’daki kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, STK’lar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar bu sene 5 milyon liralık İSTKA desteği alabilecek.

KALKINMAYA GÜDÜMLÜ

İstanbul’daki kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, STK’lar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar bu sene 5 milyon liralık İSTKA desteği alabilecek.

22 Mart 2019 Cuma 12:31
KALKINMAYA GÜDÜMLÜ

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), 2019 Yılı Fizibilite Desteği Programı’nı ilan etti. İSTKA tarafından ilk kez ilan edilen fizibilite desteği ile 5 tema altında toplam 5 milyon lira, projelerini sunup onay alacak proje sahibi kurum ve kuruluşların kullanımına sunulacak.  Fizibilite Desteği Programı ile girişimcilik, yenilik, yaratıcı endüstriler, çocuklar ve gençler ile dezavantajlı gruplara yönelik 5 temada geliştirilecek güdümlü projelerin fizibilite çalışmaları desteklenecek.

KÜRESEL LİGE ÇIKARACAK KATKI

İSTKA Genel Sekreter Vekili Dr. Fatih Pişkin, “Fizibilite Desteği Programı ile İstanbul’u küresel girişimcilik merkezleri ligine çıkarmayı, ekonomimizde tasarım ve yenilik odaklı dönüşümü gerçekleştirmeyi, çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğin yetkinlikleri ile donatmayı, tüm bunları dezavantajlı grupların sosyal, kültürel ve fiziksel hizmetlere erişebilirliklerinin kolay-laştıracak şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

MÜKERRER YATIRIMIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

2019 Yılı Fizibilite Desteği Programı’na; kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar 24 Aralık 2019 tarihine kadar başvurabilecek. Fizibilite çalışması ile geliştirilecek güdümlü projenin maliyet etkin olarak yapılabilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin ortaya konulması ve mükerrer yatırımların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Fizibilite desteğine hak kazanılması durumunda fizibilite raporu, proje yürütücüsü ve ortakları tarafından İSTKA’nın koordinasyonunda ve Bakanlık tarafından belirlenen esaslara uygun olarak Ajansın mali desteği ile hazırlanacak.

AZAMİ TUTAR 450 BİN LİRA

Proje başına asgari destek tutarının 100 bin lira, azami destek tutarının 450 bin lira olduğu 2019 Yılı Fizibilite Desteği Programı’nda, İSTKA projenin toplam uygun maliyetinin yüzde 100’üne kadar destekleyecek. Projelerin asgari 6 ay, azami 12 ay sürmesi ve proje faaliyetlerinin Ajansın görev bölgesi olan İstanbul’da gerçekleştirilmesi beklenecek. Başvuru sahipleri son başvuru tarihini bekle¬meden İstanbul Kalkınma Ajansı’na Fizibilite Desteği başvurusun¬da bulunabilecek. Proje başvuruları sadece online ortamda Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi üzerinden kabul edilecek, matbu başvuru alınmayacak.

809 PROJEYE 462,2 MİLYON LIRA

2010 yılından bu yana 8 defa Mali Destek Programları için ilana çıkan İSTKA, toplam 38 farklı program yürüttü. Şu ana kadar desteklenen proje sayısı 809 oldu. Desteklenen projelerin toplam bütçesi 767 milyon lira, toplam ajans desteği 462,2 milyon lira şeklinde gerçekleşti.

7 PROJE DESTEKLENDİ

İSTKA bugüne dek İstanbul’da katma değer yaratan alanlara odaklanan 7 farklı güdümlü projeyi destekledi. Türkiye sanayinin test, eğitim ve araştırma altyapılarının güçlendirilmesi, nitelikli girişimcilerimizin çoğalması, ihracat kapasitesinde artış, teknoloji transferinin sağlanması, bilgi tabanlı teknolojilerin geliştirilmesi, sağlık sektöründe küresel bir merkez olmak gibi çeşitli alanlarda birbirinden önemli hedeflere sahip olan bu projeler, İSTKA’nın Güdümlü Proje Desteği sayesinde İstanbul’a kazandırıldı. Bu Güdümlü projeler şöyle:

•          Çelik Test ve Araştırma Merkezi (ÇETAM)

•          Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM)

•          İstanbul Living Lab Deneyim Merkezi (Zemin İstanbul)

•          İstanbul Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Mekanizmalarının Kurulumu (BTM)

•          İnovatif Teknoloji Firmalarının Uluslararası Pazara Girişini Hızlandırma ve Rekabet Altyapılarını Destekleme Programı (INNOGATE)

•          Uluslararası Organ Nakli Ağı Merkezi

•          Esenler İlçesi Tekstil Atölyeleri İyileştirme Projesi

DİJİTAL DÖNÜŞÜM KOLAYLAŞACAK

Program kapsamında öncelik verilen girişimcilik başlığı altında fizibilitesi hazırlanabilecek güdümlü projelere örnek olarak; kuluçka, hızlandırma, etkinlik ve ofis alanları gibi çok çeşitli fonksiyonları bir arada sağlayan bir girişimcilik merkezi, yabancı girişimlerin İstanbul’a çekilmesi için hedef bölge bazlı bir program, büyük işletmelerin girişimcilerle teknolojik ve yenilikçi çözüm geliştirme, dijital dönüşüm, mentorluk, tedarikçi olma, müşteriye ulaşma, yatırımcı olma gibi iş birliklerinin geliştirilmesine yönelik bir program, olgun girişimcilerin küreselleşmesi ve ölçek büyütmelerine dönük uygulama modeli ve tematik kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılar sayılabiliyor.

DESTEKLENECEK ÖNCELİKLER

Fizibilite Desteği Programı kapsamında aşağıdaki öncelikleri esas alan özgün ve model güdümlü projelerin fizibilite çalışmalarının hazırlanması hedefleniyor:

•          Girişimcilik önceliği kapsamında teknoloji, yenilik ve yaratıcılık odaklı girişimciliğin geliştirilmesi,

•          Yenilik önceliği kapsamında İstanbul’da yenilik ve dijital dönüşüm kapasitesinin artırılması,

•          Yaratıcı Endüstriler önceliği kapsamında İstanbul’da üretilen ürün ve hizmetlerde tasarım ile katma değerin artırılması ve İstanbul’un tasarım kenti imajının güçlendirilmesi,

•          Çocuklar ve Gençler önceliği kapsamında İstanbul’da gelecekte ihtiyaç duyulacak alanlarda çocukların ve gençlerin yaratıcılık, yenilikçilik ve girişimcilik alanlarındaki kabiliyetlerinin artırılması,

•          Dezavantajlı Gruplar önceliği kapsamında söz konusu grupların sosyal, kültürel ve fiziksel hizmetlere erişilebilirliklerinin kolaylaştırılması.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.