banner110

FİRMALARA AR-GE ROTASI

Teknolojik, yenilikçi ve rekabetçi ürün üretiminde kilit rol oynayan Ar-Ge çalışmaları, Türkiye’de bilimsel çalışmaların kalesi konumundaki TÜBİTAK tarafından destekleniyor.

FİRMALARA AR-GE ROTASI

Teknolojik, yenilikçi ve rekabetçi ürün üretiminde kilit rol oynayan Ar-Ge çalışmaları, Türkiye’de bilimsel çalışmaların kalesi konumundaki TÜBİTAK tarafından destekleniyor.

06 Ekim 2017 Cuma 09:40
FİRMALARA AR-GE ROTASI


 

ÖZGÜN TEKNOLOJİLER

Ülkedeki teknolojik bilgi birikimini yukarı taşımak isteyen TÜBİTAK, özgün teknolojilerin geliştirilmesi ve teknolojik gelişimin ivme kazanması için birçok destek mekanizmasını devreye sokuyor. Türkiye’de yerleşik katma değer oluşturan kuruluşların, hedef ve ihtiyaç odaklı, izlenebilir sonuçları olan Ar-Ge ve yenilikçi projeleri, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığınca (TEYDEB) teşvik ediliyor. TÜBİTAK TEYDEB, “1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme Politika Destek Programı” kapsamında KOBİ’lere yüzde 75’e varan oranlarda hibe desteği sunuyor. Sektör ve büyüklüğüne bakılmaksızın firma düzeyinde katma değer yaratan, Türkiye’de yerleşik tüm sermaye firmaları proje başvurusunda bulunabiliyor. Program; her yıl bir veya daha fazla sefer ilan edilen çağrılarla, çağrıya özel olarak belirlenen alanlarda Ar-Ge projelerini destekliyor.

HER ÖLÇEKTEN FİRMAYA AÇIK

Ülke ihtiyaçlarının belirlenerek teknolojik açıdan kuruluşların yönlendirilmesi, kapasitenin yeterli olmadığı alanlarda proje destekleri ile kapasite oluşumunu tetiklemesi, kısa ve orta vadede yapılacak proje bazlı desteklerle uzun vadede sürdürülebilir teknolojik gelişimi sağlanması oldukça önemli olan 1511 Programı, her ölçekten firmanın projelerine açık. Bu programa hazırlanacak projeler, bizzat Ar-Ge faaliyetleri yürütmenin yanı sıra Ar-Ge yapan kurum, kuruluş ve işletmelerle iş birliği şeklinde de tasarlanabiliyor.  Başvuru sahibi kuruluşlar bünyesinde, proje konusuyla ilgili lisans veya lisansüstü dereceye sahip, asgari bir personelin başvuru tarihi itibarıyla istihdam ediliyor olması gerekiyor.  

KONULAR ÇAĞRIDA BELİRTİLİYOR

Program kapsamında desteklenecek projelerin konu ve kapsamı, başvuruya ilişkin koşullar çağrı duyurusunda belirtiliyor. Projeler tek aşamada doğrudan proje önerisi alınarak değerlendiriliyor. Programda proje limitleri çağrı duyurusunda belirlemek üzere, destek oranı büyük ölçekli kuruluşlar için yüzde 60, KOBİ’ler için yüzde 75 olarak uygulanıyor. Kabul edilen bütçenin yüzde 10’u kadar tutar, genel gider ödemesi olarak destek kapsamına ilave edilebiliyor. Program kapsamında değerlendirilen projelerde, ürüne dönüşmesi beklenmeyen, temel bilgi edinmek amacıyla yapılan teorik veya deneysel çalışma gibi temel araştırma niteliği aranmıyor.

DESTEKLENEN GİDERLER NELER?

Programdan yararlanmaya hak kazanan firmaların personel, seyahat, alet, teçhizat, yazılım ve yayın alım, ülke içindeki üniversiteler, TÜBİTAK’a bağlı Ar-Ge birimleri, özel sektör Ar-Ge kuruluşları ve benzeri Ar-Ge kurum ve kuruluşlarına yaptırılan Ar-Ge hizmet giderleri, yurt içi ve yurt dışı danışmanlık hizmeti ve diğer hizmet alım ile malzeme ve sarf giderleri karşılanıyor. Bunun yanı sıra projenin Ar-Ge faaliyetlerini yürütmek amacıyla proje kapsamında gerçekleşen; destek personeli, elektrik, su, gaz, bakım-onarım, haberleşme gibi giderlere karşılık gelen proje genel giderlerine de destek veriliyor.

HEDEFLER BELİRTİLİYOR

Duyurulan proje çağrısına yapılacak proje öneri başvurusunun, konu ve amaçları, çağrı konu ve kapsamı ile ilişkisi, başarı ölçütleri, bilimsel ve teknolojik niteliği, iş-zaman planı, projenin gerçekleştirileceği kuruluşun altyapısı ve proje yönetimine yönelik bilgileri, katma değer, verimlilik ve rekabet gücü açısından yapması beklenen katkı, oluşacak teknik bilgi birikiminin yayınımına yönelik hedef ve stratejilerine ilişkin bilgiler ile tahmini maliyet formlarını içeren Proje Öneri Bilgileri Formu hazırlanarak TÜBİTAK'a iletiliyor. Proje öneri bilgileri formunun PRODİS üzerinden gönderildiği tarih, proje başvuru tarihi olarak kabul ediliyor. Çağrı duyurusunda aksi belirtilmedikçe, proje destek başlangıç tarihi, başvuru tarihinin bulunduğu ayın birinci günü veya başvuru tarihini takip eden herhangi bir ayın birinci günü olarak kuruluş tarafından belirleniyor.

PROJE DESTEK SÜRECİ

Desteklenen projelerde firmalar önce projeyle ilgili harcamaları yapıyor, daha sona ilgili belgeleri ve dokümanları TÜBİTAK'a sunuyor. Projenin dönemsel gerçekleşen Ar-Ge faaliyetlerini ve harcamalarını içeren Proje Öneri Bilgileri Formu üzerinde yapılan değerlendirmelerden sonra firmaya destek ödemesi yapılıyor. Bir takvim yılı, altışar aylık iki döneme bölünüyor. Birinci dönem 1 Ocak-30 Haziran, ikinci dönem 1 Temmuz-31 Aralık olarak belirlenirken, destek ödemeleri için bu dönem aralıklarını kapsayan Ar-Ge Yardımı İstek Formları en geç, gerçekleşme dönemini takip eden üçüncü ayın sonuna kadar TÜBİTAK’a sunuluyor.

Son Güncelleme: 06.10.2017 10:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.