EGE'NİN ÇEKİM MERKEZİ İZMİR

Şimdiye kadar özel sektörün rekabetçiliğinin geliştirilmesinden, kırsal kalkınma, tarım, girişimcilik ve mesleki eğitime kadara farklı alanlarda destek programlarını hayata geçiren İzmir Kalkınma Ajansı, bu yıl için kentin kültür varlıklarını korumayı, turizmini geliştirmeyi ve sosyal kalkınmayı hızlandırmayı hedefledi.

EGE'NİN ÇEKİM MERKEZİ İZMİR

Şimdiye kadar özel sektörün rekabetçiliğinin geliştirilmesinden, kırsal kalkınma, tarım, girişimcilik ve mesleki eğitime kadara farklı alanlarda destek programlarını hayata geçiren İzmir Kalkınma Ajansı, bu yıl için kentin kültür varlıklarını korumayı, turizmini geliştirmeyi ve sosyal kalkınmayı hızlandırmayı hedefledi.

05 Ekim 2018 Cuma 08:00
EGE'NİN ÇEKİM MERKEZİ İZMİR

Haber: Helin AYGÜN

Türkiye’de ilk kurulan kalkınma ajanslarından birisi olarak 10’uncu yılını tamamlayan İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), kentin sanayisini, temiz enerji ve temiz teknolojilerde rekabet gücünü artırıcı önlemler almaya devam ediyor. Aynı zamanda yenilik, girişimcilik ve teknoloji üretiminin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını, İzmir’in turizm potansiyelinin bir destinasyon yönetimi yaklaşımı ile bütünsel olarak ele alınmasını amaçlayan Ajans, faaliyetleriyle ulusal ve uluslararası platformlarda ödüller alıyor. İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, “Ajans olarak kuruluşumuzun ilk yıllarında verdiğimiz desteklerle uygulanan projelerden sonra, uzun süre sosyal kalkınma ve altyapı alanları mali destek programlarımızın odağında olmamıştı. Bu sebeple son mali desteklerimizde bölge planımız doğrultusunda bu alanları önceliklendirmemiz söz konusu oldu. Ancak gelecek dönemlerde özel sektör rekabet gücünün artırılmasına yönelik projeleri desteklemeye yönelik planlarımız bulunuyor” dedi.

SONUCA YÖNELİK ÇALIŞMA

İZKA’nın hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

Bugüne kadarki tecrübelerimiz, ajansların ikinci 10 yıllarına girerken daha fazla etki sağlayabilmek için belli öncelikli alanlara 3-5 yıllık sürelerle odaklanıp, sonuca yönelik çalışmalar yapması gerektiğini ortaya koyuyor. Bu çerçevede biz de Ajans olarak odaklanacağımız öncelikli stratejik alanları; İzmir’de ekonomik kalkınma için yenilik, girişimcilik ve teknoloji üretiminin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması; İzmir’in turizm potansiyelinin bir destinasyon yönetimi yaklaşımı ile bütünsel olarak ele alınması; İzmir’in sahip olduğu potansiyel doğrultusunda temiz enerji ve temiz teknolojilerde rekabet gücünün artırılması; İzmir’de kırsal kalkınma ve sürdürülebilir üretimin sağlanmasına yönelik politikalarda havza bazlı uygulama gerçekleştirilmesi ve İzmir’de sosyal içermenin güçlendirilmesi şeklinde planlıyoruz.

BOL ÖDÜLLÜ AJANS

Kalkınma ajansınızın faaliyetlerinin, ulusal ve uluslararası alanda yankıları nasıl oluyor?

Yaşayan Şehirler Platformu’nun Dokuz Eylül Üniversitesi iş birliğiyle; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığının destekleriyle hazırladığı Şehir Ödülleri Türkiye 2017 Ödül Töreni’nde, “En İyi Kalkınma Ajansı” ve “En İyi Destinasyon İletişimi” ödüllerine layık görüldük. Doğrudan yabancı yatırımlar konusunda en önemli yayınlardan biri kabul edilen Site Selection Dergisi tarafından üst üste üçüncü kez Doğu Avrupa’nın “En İyi Yatırım Tanıtım Ajansı” seçildik. 2016 yılında da Avrupa çapında işletmeleri ve girişimciliği en başarılı şekilde teşvik eden kurumların Avrupa Komisyonu tarafından belirlendiği Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri’nde Ulusal Birinci unvanını elde etmiştik.

46 PROJE DESTEKLENİYOR

Ajansınızın yürüttüğü destek programları nelerdir?

Halihazırda 2017 yılı Aralık ayında ilan ettiğimiz ve 2018 yılı içinde değerlendirme süreçleri tamamlanan iki mali destek programı yürütüyoruz. Bu programlar “Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı” ve “Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” başlıklarındadır. Bu programlardan birincisinde, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına, mevcut kullanımının iyileştirilmesine, bölgedeki sosyal, kültürel ve turizme ilişkin altyapıyı geliştirecek şekilde işlev kazandırılmasına yönelik projeleri desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda toplam 20 proje başarılı bulundu. İkinci programda amacımız ise, İzmir’de sosyal uyumun geliştirilmesi amacıyla özel politika gerektiren yaşlılar, engelliler, göçle gelenler, gençler ve çocuklar vb. grupların güçlendirilmesine yönelik olarak kurum ve kuruluşların altyapılarının ve hizmet sunma kapasitelerinin geliştirilmesidir. Bu programda ise toplam 18 proje başarılı bulundu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Özel sektör projelerine yönelik destek de sunacak mısınız?

Ajansımız İzmir’in sürdürülebilir kalkınması için faaliyetlerini sürdürmektedir. Sürdürülebilir kalkınmanın temel eksenlerini ekonomik gelişme, sosyal kalkınma ve çevre oluşturmaktadır. Biz de kaynaklarımızı bu eksenler kapsamında en çok etkiyi yaratacak alanlara aktarmaya çalışıyoruz. Ajans olarak kuruluşumuzun ilk yıllarında verdiğimiz desteklerden sonra, uzun süre sosyal kalkınma ve altyapı alanlarına odaklanan mali destekler vermemiştik. Bu sebeple son mali desteklerimizde bu alanları önceliklendirmemiz söz konusu oldu. Gelecek dönemlerde özel sektörün ekonomik kalkınma odaklı projelerini de desteklemeye yönelik planlarımız bulunuyor.

25 MİLYONLUK DESTEK

Destek programları ve bunlar için belirlediğiniz limitler nelerdir?

Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı’nda 15 milyon lira, Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’nda ise 10 milyon lira olmak üzere toplam 25 milyon liralık kaynağı başarılı projelere aktaracağız. 2018 yılı içinde ilan edilmesi muhtemel programlarımızın detaylarını üzerinde ise halen çalışmaktayız.

FIRSAT DALGALARI

Ajansınızdan destek almak isteyen firmalar ne tür projelere ağırlık veriyor?

Ajansımız öncülüğünde İzmir’deki tüm paydaşların katılımıyla 2014-2023 İzmir Bölge Planı hazırlandı. Bölge planının vizyonu “Bilgi, Tasarım ve Yenilik Üreten, Akdeniz'in Çekim Merkezi İzmir”. Bugünlerde İzmir, Ar-Ge ve yenilik dendiğinde ülkemizde ilk akla gelen şehirlerden biri haline geldi. Bu kapsamda firmaların Ar-Ge ve yenilik temelli projeleri bizim için de önceliklidir. Günümüzde 3D (üç boyutlu) yazıcılar, yapay zekâ, robotik, Sanayi 4.0, blockchain (blok zinciri), biyoteknoloji, nanoteknoloji gibi dönüştürücü genel amaçlı teknolojiler daha hızlı ortaya çıkmaya ve daha hızlı gelişmeye başladı. Bunlar özel sektör için çok büyük inovasyon ve fırsat dalgaları oluşturuyor ve rekabet için bir zorunluluk haline geldiler. Bu teknolojilere ülke olarak daha hızlı uyum sağlamalıyız.

ORTAK AKIL

Ajansınızın öncelikli ihtiyaçları nelerdir?

2014-2023 İzmir Bölge Planı hazırlık sürecinde plana altlık oluşturacak bölgesel araştırma ve analiz çalışmaları gerçekleştirildi. İzmir’in sürdürülebilir kalkınmasına yönelik ortak strateji ve hedefleri, çok sayıda katılımcı yöntem kullanılarak paydaşların görüş ve katkılarıyla geliştirildi. Diğer bir ifadeyle bu plan ile İzmir’in kalkınması için ortak bir vizyon ve akıl oluşturmuş durumdayız. Bölge planı sadece İZKA değil bölgemizdeki tüm kurum ve kuruluşların yapacağı çalışmalara ışık tutuyor. Bu plandaki ortak hedeflerimize yönelik faaliyetlerin en hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirilmesi en öncelikli ihtiyacımızdır. 2014-2023 İzmir Bölge Planı’nın, İzmir’deki kamu, özel, sivil toplum kuruluşu tüm kurum ve kuruluşlar tarafından, kendi stratejik planları, çalışma programları ve projelerinde temel referans belgesi olarak dikkate alınmasını, belirlediğimiz hedeflere en hızlı şekilde ulaşabilmemiz açısından dileğimizdir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.