​​​​​​​DOĞU MARMARA'DAKİ PROJELERE 25 MİLYONLUK KATKI

Türkiye imalat sanayisinin yüzde 13’ünü gerçekleştiren Kocaeli’nin de dahil olduğu beş ili kapsayan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, bu sene kurumlara ve girişimcilere 25 milyon lira destek sağlayacak.

​​​​​​​DOĞU MARMARA'DAKİ PROJELERE 25 MİLYONLUK KATKI

Türkiye imalat sanayisinin yüzde 13’ünü gerçekleştiren Kocaeli’nin de dahil olduğu beş ili kapsayan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, bu sene kurumlara ve girişimcilere 25 milyon lira destek sağlayacak.

12 Ocak 2018 Cuma 16:52
​​​​​​​DOĞU MARMARA'DAKİ PROJELERE 25 MİLYONLUK KATKI

Haber: Ali Şahin

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından 2018 yılı proje teklif çağrıları kapsamında bölgedeki kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşların bölgesel gelişmeye ivme kazandıracak projelerine 25 milyon lira destek sağlanacak. MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, ajansın 2018 yılında sağlayacağı destekler hakkında bilgi verdi. Gebze Ticaret Odasında düzenlenen toplantıda konuşan Çöpoğlu, MARKA'nın bölgenin kalkınmasına yönelik çalışmalarına 2010 yılından bugüne devam ettiğini belirterek, bu amaçla bir taraftan planlama, strateji geliştirme ve yatırım destek faaliyetleriyle ilgilenirken diğer yandan da nitelikli projelere mali, teknik destek sağladığını söyledi.

109 MİLYONLUK DESTEK

Bölgenin kalkınmasına ışık tutan 2014-2023 dönemini kapsayan Doğu Marmara Bölge Kalkınma Planı'nın her kesimi kucaklayan bir anlayışla hazırlandığını ifade eden Çöpoğlu, ajanslarınca hazırlanan ve hala yürürlükte olan bir diğer çalışmanın da "2014-2020 Doğu Marmara Bölgesel Yenilik Çalışması" olduğunu kaydetti. Çöpoğlu, katılımcı bir anlayışla hazırlanan bu çalışmanın bölgenin odaklanacağı alt sektörleri ve bu sektörlere yönelik desteklerin çerçevesini çizdiğini dile getirerek, "Vizyonumuz, bilgi üreten ve teknoloji geliştiren, küresel yenilikleri takip eden ve kendini şekillendiren bir bölge olmaktır. Bu hedeflere ulaşmak için, MARKA kurulduğu yıldan bu yana bölgesel ihtiyaçlara özgü tasarlanmış proje ve faaliyetlere doğrudan finansman desteği ve teknik destek sağlamıştır. Toplamda 450 proje için yaklaşık 109 milyon lira destek sağlanıp, eş finansman katkılarıyla birlikte bölgemizde yaklaşık 194 milyon lira tutarında bir yatırım gerçekleşmiştir" şeklinde konuştu. MARKA'nın 9 teknik destek programını hayata geçirdiğini anlatan Çöpoğlu, 458 proje için 3,7 milyon liranın üzerinde bir tutarı bölgenin hizmetine tahsis edildiğini bildirdi.

29 BİN KİŞİYE EĞİTİM

Çöpoğlu, teknik ve mali desteklerin yanı sıra, Sürekli Eğitim Merkezi (MARKASEM) bünyesinde de paydaşların, kurumsal kapasitesini ve insan kaynakları kapasitesini geliştirmeye yönelik eğitimler yaptıklarını aktararak, sözlerini, şöyle tamamladı:

"MARKASEM bugüne kadar bölge genelinde 27 farklı konuda düzenlediği eğitim organizasyonu ile toplamda 29 bin 32 kişiye eğitim desteği sağlamıştır. Kar amacı güden ve gütmeyen kurumlarımızın fark yaratacak, yüksek katma değerli ürünler ve hizmetler geliştirecek projeleri için 2018 yılında faydalandıracağımız desteğin toplam tutarı ise 25 milyon liradır. İnanıyorum ki Doğu Marmara Kalkınma Ajansımızın ve 5 ilimizin yerel aktörlerinin giderek artan işbirliği bölgemiz ve ülkemiz için daha güzel adımlara vesile olacaktır."

SANAYİNİN YÜZDE 13’Ü

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy da MARKA’nın bağlı olduğu illerle birlikte bölgenin gelişmesi ve kalkınması adına geçmiş yıllardan itibaren önemli çalışmalar ortaya koyulduğunu anlattı. Ajansın 109 milyon TL’lik bir kaynakla, 200 milyon TL’ye yaklaşan bir yatırımı harekete geçirdiğini belirten Aksoy, “Ajansımız, şimdi 25 milyon TL’lik bir kaynağı  yine ajansın bağlı olduğu 5 ilde kullanmak üzere bir tanıtım programını gerçekleştiriyor. Türkiye’deki imalat sanayinin yüzde 13’ü Kocaeli’de gerçekleştiriliyor. Ajansımızın çağrıya çıktığı en önemli konulardan biride imalat sanayinde yer alan insanların kendilerini yetiştirecekleri konulardır. Türkiye genelinde önemli bir konuma sahip olan Kocaeli’nin kendisini daha iyi bir noktaya taşıması adına fırsat yaratacak önemli bir çalışma” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.