DOĞAKA’DAN 1 MİLYON 600 BİN TL

DOĞAKA 2019 Yılı Fizibilite Desteği ve Teknik Destek Programlarını ilan etti. Ajans, Fizibilite Desteği kapsamında 1 milyon lira, Teknik Destek kapsamında toplam 600 bin liralık bütçe kullanabilecek.

DOĞAKA’DAN 1 MİLYON 600 BİN TL

DOĞAKA 2019 Yılı Fizibilite Desteği ve Teknik Destek Programlarını ilan etti. Ajans, Fizibilite Desteği kapsamında 1 milyon lira, Teknik Destek kapsamında toplam 600 bin liralık bütçe kullanabilecek.

05 Nisan 2019 Cuma 13:02
DOĞAKA’DAN  1 MİLYON 600 BİN TL

Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’nin bölgesel kalkınması için işletmeler, girişimciler ve sivil toplum kuruluşlarından desteğini esirgemeyen Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 2019 yılında uygulanacak Fizibilite ve Teknik Destek Programlarını ilan etti. Rekabet gücünün geliştirilmesi açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik fizibilite çalışmaları için doğrudan mali destek sağlayacak olan Ajans, bu programla toplam 1 milyon lirayı kullanıma sunacak. Yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden projeler için sağlanacak Teknik Destek Programı ile de toplam 600 bin liralık destek sağlayacak.

REKABET GÜCÜ

DOĞAKA’nın Fizibilite Desteği Programı, bölgenin kalkınmasına ve rekabet gücünün geliştirilmesi açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik fizibilite çalışmalarına doğrudan mali destek sağlamayı amaçlıyor. Program, Öncelikli Sektörlerde İhracatın Geliştirilmesi, Kültür Turizminin Geliştirilmesi, Mesleki Eğitim Kapasitesinin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında belirlenen hedeflere katkı sağlayacak fizibilite çalışmalarının gerçekleştirilmesini amaçlıyor. Ayrıca, aciliyet taşıyan ve kritik önemi haiz yerel bir kalkınma fırsatı olarak değerlendirilebilecek konulara yönelik fizibilite çalışmalarının gerçekleştirilmesi de hedefleniyor.

HANGİ PROJELER ÖNCELİKLİ?

Ajans; gıda, tekstil, demir-çelik, filtre, ayakkabıcılık, mobilyacılık, metal- mutfak eşyası gibi öncelikli sektörlerde Ar-Ge, Ür-Ge, mükemmeliyet merkezleri kurulmasına yönelik, bu sektörlere yönelik ihtisas OSB kurulmasına yönelik fizibilite raporu hazırlanması, özgün ürün ve üretim modelleri geliştirmek üzere tasarım merkezleri kurulmasına yönelik, ithalat bağımlılığı olan ürünlerin üretilmesi ile ilgili tesis kurulmasına yönelik, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda merkezi eğitim merkezlerinin kurulmasına yönelik, mevcut mesleki eğitim birimlerinin modernize edilmesine yönelik ve mesleki eğitimde kamu-üniversite-sanayi iş birliğine dayalı yenilikçi yöntemlerin geliştirilmesine yönelik fizibilite raporu hazırlanmasını destekleyecek.

15-150 BİN TL

Fizibilite Desteği Programın toplam bütçesi 1 milyon lira olarak belirlenirken, proje başına destek tutarları asgari 15 bin lira, azami 150 bin lira olarak uygulanacak. Başarılı bulunan fizibilite teklifleri, Ajansın yıllık fizibilite desteği bütçesi sınırları dahilinde desteklenecek. Fizibilite Desteği Programı’na kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversite rektörlükleri, TOBB’a bağlı odalar ve borsalar, esnaf ve sanatkarlar odaları ve birliği, meslek odaları ve ihracatçı birlikleri, sivil toplum kuruluşları, OSB’ler, küçük sanayi siteleri, teknoparklar, endüstri bölgeleri, iş geliştirme merkezleri, kooperatifler ve birlikler başvurabilecek. Bu destekten yararlanabilmek için 24 Aralık 2019 saat 23:59’a kadar başvuru yapılabilecek.

LOBİ FAALİYETİNE 50 BİN TL

DOĞAKA 2019 Yılı Teknik Destek Programı da bölgedeki yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden, ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarına eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, geçici uzman personel görevlendirme, danışmanlık sağlama, lobi faaliyetleri ve uluslararası ilişkiler kurma gibi konularda destek sağlamayı hedefliyor. Teknik desteğin hizmet alımı yoluyla sağlanması durumunda; her bir teknik desteğin Ajansa maliyeti belirlenen limitleri aşamayacak. Buna göre eğitim verme için 20 bin lira, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlamaya 30 bin lira, geçici uzman personel görevlendirmeye 30 bin lira, danışmanlık sağlamaya 30 bin lira,  lobi faaliyetleri ve uluslararası ilişkiler kurmaya 50 bin liralık bütçe geçilemeyecek.

TEKNİK DESTEĞE 600 BİN TL

2019 Yılı Teknik Destek Programı için toplam 600 bin liralık bütçe tahsis edilirken, program kapsamında bir başvuru sahibine verilen teknik desteklerin Ajansa toplam maliyeti 90 bin lirayı aşamayacak. Teknik destek programı kapsamında sadece görevlendirilen uzman eğitim ücreti, konaklama ve seyahat masrafları karşılanabilecek. Başvuru sahibi başvuru konusu faaliyetin gerçekleştirilmesi için eğitim yeri, materyali ve ikram giderlerini karşılayacak. Teknik Destek Programı’na, yerel yönetimler ve mahalli idare birlikleri, üniversiteler, meslek okulları, araştırma enstitüleri, diğer kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, OSB’ler, küçük sanayi siteleri, teknoparklar, endüstri bölgeleri, iş geliştirme merkezleri, birlikler ve kooperatifler ile bu kurum ve kuruluşların kurduğu veya ortağı olduğu işletmeler başvuruda bulunabilecek. 2019 yılında beş dönem boyunca yapılabilecek başvuruların ilk dönemi, 30 Nisan’da son bulacak.

Anahtar Kelimeler:
DOĞAKADestekTeşvik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.