DİKA’DAN 65 MİLYON LİRA

Güneydoğu Anadolu’da özel sektörün geliştirilmesinde ve bölgesel kalkınmada öncü rol oynayan Dicle Kalkınma Ajansı, 2018 yılında sunduğu 65 milyon liralık destekle, girişimciler için umut ışığı oldu.

DİKA’DAN 65 MİLYON LİRA

Güneydoğu Anadolu’da özel sektörün geliştirilmesinde ve bölgesel kalkınmada öncü rol oynayan Dicle Kalkınma Ajansı, 2018 yılında sunduğu 65 milyon liralık destekle, girişimciler için umut ışığı oldu.

24 Mayıs 2018 Perşembe 09:02
DİKA’DAN 65 MİLYON LİRA

Haber: Helin Aygün

Bölgenin sahip olduğu kırsal kalkınma potansiyelinin açığa çıkarılarak güçlendirilmesi hedefiyle, bölgede istihdam ve yatırım yaratmayı hedefleyen Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), 2018 yılında vereceği hibe tutarını 65 milyon liraya çıkardı. DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, “Ekonomik Altyapının Güçlendirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında desteklenecek projeler için tahsis edilecek tutarın 250 bin lira ila 2 milyon lira olarak uygulandığını belirterek, “Ajansın sağladığı Mali Destek Programları Desteği, Güdümlü Proje Desteği, Doğrudan Faaliyet Desteği ve Teknik Desteklerin 2018 yılı için tahsis edilen bütçesi yaklaşık 65 milyon lira” dedi.

KURUMSAL DÖNÜŞÜM

Ajansınızın kısa ve orta vadede hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ajansın görevlerini daha etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için Kalkınma Bakanlığı tarafından, geçmiş uygulama tecrübeleri de dikkate alınarak, yeni bir vizyonla gerek işlevsel gerekse kurumsal dönüşüm süreci başlatıldı. Bu dönüşümde bölge planının işlevsel hale getirilmesi ve paydaşlarla birlikte hayata geçirilmesi önem taşıyor. İlk adım olarak bölge planı ve sektörel stratejiler ile uyumlu “stratejik tercihler” belirlendi ve bu stratejileri destekleyecek “Sonuç Odaklı Programlar (SOP)” oluşturuldu. Bu stratejik tercihler ve SOP’lar ajans çalışma programının temelini oluşturuyor. Bu amaçla, çalışma programının hazırlanma yöntemi ve kapsamı da stratejik tercihleri ve SOP’ları içerecek şekilde dönüştürüldü. Yeni yaklaşımla hazırlanan 2018 yılı Çalışma Programı'nda; bölgemizde kırsaldan kente göç eden eğitimsiz ve işsiz genç nüfusun oluşturduğu problemlerin çözümü için "Genç İstihdamının Artırılması" ve bu göçün kırsal alanda oluşturduğu sorunların bertaraf edilmesi için "Kırsal Kalkınmanın Güçlendirilmesi" konulu iki adet SOP'un uygulanması öngörüldü.

YENİLİKÇİLİK TEMELLİ DESTEK

Bu sene hangi alanlar için destek çağrılarında bulundunuz?

Yerel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak stratejik nitelikli veya aciliyet içeren faaliyetlere yenilikçilik ve sürdürülebilirlik temelinde uygulamaya yönelik olarak destek sağlamak amacıyla, ajansımız 2010-2016 yıllarında Doğrudan Faaliyet Destek programı ilanlarına çıktı. Yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden fakat hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarına, ajans teknik destek de sağlıyor. Ajansımız 2018 yılında “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi” ile “Kentsel Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi Mali Destek Programı” başvurularını almaya başladı. Ajansımızın bir diğer desteği de Güdümlü Projeler’dir.

PROJE BAŞINA 2 MİLYON

Destek programları için belirlediğiniz limitler nelerdir?

Ajansımız bu yıl, 28 milyon lira bütçeli Ekonomik Altyapının Güçlendirilmesi Mali Destek Programı ile 12 milyon lira bütçeli Kentsel Yaşam Kalitesinin Arttırılması Mali Destek Programı için çağrıya çıktı. Ekonomik Altyapının Güçlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenecek projeler için tahsis edilecek asgari tutar 250 bin lira, azami tutar da 2 milyon lira olarak uygulanıyor. Ajans tarafından 2018 yılı Teknik Destek Programı için 500 bin lira, Fizibilite Desteği için 800 bin lira bütçe ayrıldı. Ajansın sağladığı Mali Destek Programları Desteği, Güdümlü Proje Desteği, Doğrudan Faaliyet Desteği ve Teknik Desteklerin 2018 yılı için tahsis edilen bütçesi yaklaşık 65 milyon lira. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında başarılı bulunan 2 adet proje için Kalkınma Bakanlığından tahsis edilen 13 milyon lira da bütçe dahilinde yer alıyor.

REKABETÇİLİK ESAS

Ajansınızdan destek almak isteyen firmalar ne tür projelere ağırlık veriyor?

2010-2015 yılları arasında KOBİ’lere yönelik olmak üzere bölgede rekabetçiliği destekleyecek şekilde sektörel gelişmeyi hedefleyen projelere destek verildi. Ayrıca bölge ihtiyaçlarını dikkate alacak şekilde istihdam odaklı projelere de öncelik tanındı. Ajansımız 2015 yılı itibariyle yeni teşvik yasasının sunduğu avantajları dikkate alarak yararlanıcı lehine olacağı düşüncesiyle, KOBİ’lere doğrudan hibe desteği uygulamasını durdurdu. Ancak GAP Bölge Kalkınma İdaresi iş birliğiyle geliştirilen Sanayide Enerji Verimliliği ve Organik Tarım Pilot Uygulamalarına yönelik programlarda, KOBİ’lere yüzde 50 oranından hibe imkanı sağlandı. Bu tematik programlar sayesinde, bölgede rekabetçiliği esas alan model projeler hayata geçiriliyor.

HİBE YERİNE TEKNİK DESTEK

KOBİ’lere sunduğunuz desteklerde nasıl bir değişim yaşandı?

Ajansın bölge deneyimi, KOBİ’lerin aslında hibe desteğinden ziyade ciddi anlamda teknik danışmanlık desteğine ihtiyaçlarının olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, Yeni Teşvik Yasası yatırımcılara ciddi anlamda mali destekler sağlıyor. Teşvikten yararlanabilmek için başka bir hibe sağlayıcıdan destek almama koşulu olduğundan ve teşvik belgesinin görece daha iyi olanaklar sağlamasından dolayı, birçok ajans gibi DİKA olarak biz de KOBİ’lere teknik destek sağlama ve ortak altyapı ihtiyaçlarını gidermeye yönelik kamu projelerine mali destek sağlama eğilimine girdik. Ekonomik altyapıya yönelik bu projelerin yanı sıra bölgenin sosyal sorunlarına çözüm getirecek kamu projelerini öncelikli olarak gündemimize aldık.

KADRO SİRKÜLASYONU

Ajansınızın öncelikli ihtiyaçları nelerdir?

Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’te faaliyet gösteren ajansımız, maalesef yeterli personele sahip değil. Bunun öncelikli sebebi ise sirkülasyonun çok fazla olması. Gelen personelin bölgede daha uzun süreli hizmet verebilmesi için düzenlemelerin yapılması gerekiyor.  Ayrıca plan, program, proje ve faaliyet çalışmalarından kamu kurum ve kuruluşlarının mevcut teknik kapasitelerinden etkin bir şekilde yararlanamadıklarını görüyoruz. Bu durumda kurumlar görece sınırlı personele sahip olan ajanslara yüklenme eğilimine giriyor. Bu da projeler başta olmak üzere bütün çalışmaların daha yavaş ilerlemesine yol açıyor. Bizim ajans olarak beklentimiz, bu açıdan projelerin ve diğer çalışmaların olgunlaştırılmasında eş düzeyli de olsa katkı sağlanmasıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yatırımcı Bilgi Merkezi – YABİMER 2018-05-24 17:44:27

Türk firmalarından Sertan ambalajın Avrupaya yatırım yapacak seviyelere gelmesi gurur verici. Yatırım demek istihdam demek. İstihdam ise ancak yeni yatırımlarla desteklenirse kalıcı olur. Memleketi Cazibe merkezi yapacak projelerle yatırımlara destek olmalı üretimi artırmalıyız. Türkiye gibi güzel bir memlekete yatırım yapmak istihdama katkı sağlamak istiyorsanız aşağıdaki linki inceleyin derim. Tüm kurumlardan hazineden ve sahibinden satılık daire işyeri ve arsaları, en ucuz yatırım fırsatlarını göreceksiniz çok fazla ödemeden yatırımlarınıza başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca yabancı yatırımcılar içinde haritadan bulma özelliği çok etkin.

https://www.kralilan.com