CAZİBE’YE, ASGARİ SABİT YATIRIM ŞARTI

Cazibe Merkezleri Programı’ndaki 23 kentte yapılacak yatırımlar için asgari tutarlar belli oldu. Programdan yararlanabilmek için bu kentlerde 2, 4 veya 5 milyon liralık asgari yatırım yapılması şartı getirildi.

CAZİBE’YE, ASGARİ SABİT YATIRIM ŞARTI

Cazibe Merkezleri Programı’ndaki 23 kentte yapılacak yatırımlar için asgari tutarlar belli oldu. Programdan yararlanabilmek için bu kentlerde 2, 4 veya 5 milyon liralık asgari yatırım yapılması şartı getirildi.

26 Ocak 2018 Cuma 10:10
CAZİBE’YE, ASGARİ SABİT YATIRIM ŞARTI

Doğu ve Batı Anadolu arasındaki gelişmişlik farkını en aza indirmeyi ve Doğu Anadolu’daki 23 kente yapılacak yatırım olanaklarını iyileştirmeyi hedefleyen Cazibe Merkezleri Programı’nda koşullar netleşiyor. Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 23 ilde, özel sektör tarafından gerçekleştirilecek imalat sanayi, çağrı merkezi ve veri merkezi yatırımlarının desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Altı şehir için 2 milyon lira, yedi şehir için 4 milyon lira, on il için de 5 milyon liralık asgari yatırım şartı getirildi.

HANGİ ŞEHİRDE KAÇ LİRA?

Bakanlar Kurulunun, “Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, imalat sanayi yatırımları için Tunceli, Bayburt, Ardahan, Gümüşhane, Iğdır ve Erzincan'da 2 milyon lira, Hakkari, Bingöl, Kars, Siirt, Bitlis, Muş ve Şırnak'ta 4 milyon lira, Ağrı, Batman, Elazığ, Adıyaman, Erzurum, Malatya, Mardin, Van, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da 5 milyon lira tutarında asgari sabit yatırım şartı aranacak. Program kapsamındaki illerde, özel sektör tarafından gerçekleştirilecek imalat sanayi yatırımları, çağrı merkezi ve veri merkezi yatırım projeleri için sağlanacak destekleri kapsayan karar çerçevesinde, 31 Aralık 2020'ye kadar yapılacak teşvik belgesi müracaatları değerlendirilecek.

6. BÖLGE İMKANI

Desteklenmesine karar verilen yatırımlar, Ekonomi Bakanının koordinasyonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Kalkınma ve Maliye bakanlarından oluşan Cazibe Merkezleri Programı Değerlendirme Komitesince uygun bulunması halinde, enerji desteği ile 6. bölge imkanlarından yararlanacak. Program ile 6. bölgede 15 olan il sayısı 23’e çıkarıldı. Çağrı merkezi yatırımlarında destek unsurlarından yararlanabilmek için ise yatırımın asgari 200 kişilik istihdam sağlaması gerekecek. Belirlenen uluslararası standartları sağlayan veri merkezi yatırımlarında da merkezin asgari 5 bin metrekare beyaz alan (standartlara uygun veri merkezi alanı) ihtiva etmesi zorunlu olacak.

ENERJİ GİDERLERİNE 10 MİLYON LİRA

Desteklenmesi uygun görülen yeni yatırımlardan enerji desteği ihtiva edenlerin, işletmeye geçilmesinin ardından gerçekleşen sabit yatırım tutarının yüzde 25'ini aşmamak üzere aylık elektrik enerjisi giderlerinin azami yüzde 30'u, 3 yıl süreyle işletme bazında 10 milyon liraya kadar Ekonomi Bakanlığı bütçesinden karşılanabilecek.  Enerji desteği ödemeleri illerde valilik bünyesinde oluşturulacak komisyonun değerlendirmesi sonucunda hazırlanan bilgi ve belgelere istinaden 3'er aylık dönemler halinde yapılacak.

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ DÜZENLENECEK

Cazibe Merkezleri Programı Değerlendirme Komitesi, desteğin oran, süre ve miktarını il, sektör veya ürün bazında belirlemeye yetkili olacak. Komite tarafından karar kapsamında desteklenmesi uygun görülen projeler için yatırım teşvik belgesi düzenlenecek. Kamudan kaynaklanan nedenler hariç olmak üzere, yatırımın belirlenen sürede gerçekleştirilmesinden yatırımcı sorumlu olacak. Yatırımcının öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde destekler geri alınacak. Vergi indirimi ile gelir vergisi stopajı desteği nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmemiş vergiler gecikme faiziyle tahsil edilecek. Karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanılan yatırımlarda diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden faydalanılamayacak.

Son Güncelleme: 26.01.2018 10:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.