BORSA İSTANBUL’A KOSGEB BİLETİ

Gelişme ve güçlenme potansiyeline sahip KOBİ’ler, Borsa İstanbulda (BIST) işlem görmelerinin gerçekleştirilmesi ve sermaye piyasalarından sağlamasına olanak sağlanması amacıyla KOSGEB tarafından destekleniyor.

BORSA İSTANBUL’A KOSGEB BİLETİ

Gelişme ve güçlenme potansiyeline sahip KOBİ’ler, Borsa İstanbulda (BIST) işlem görmelerinin gerçekleştirilmesi ve sermaye piyasalarından sağlamasına olanak sağlanması amacıyla KOSGEB tarafından destekleniyor.

17 Kasım 2017 Cuma 10:03
BORSA İSTANBUL’A KOSGEB BİLETİ

KOBİ’LERE CESARET AŞISI

KOSGEB’in “Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) KOBİ Destek Programı” ile gelişme ve büyüme potansiyeline sahip küçük ve orta ölçekli işletmelerin; Borsa İstanbul (BIST) Gelişen İşletmeler Piyasasında işlem görmesinin önü açılıyor ve KOBİ’ler sermaye piyasalarından fon temin edebiliyor. KOBİ’ler, sermaye piyasasında faaliyet gösteren Türk ve yabancı kaynaklı bankalara, aracı kurumlara saklama ile takas hizmeti veren BIST aracılığı ile halka açılma fırsatı yakalıyor.

BİRÇOK DESTEK KALEMİ

GİP KOBİ Destek Programı kapsamında, KOBİ’lerin paylarının GİP’te işlem görmek üzere halka açılma sürecinde, piyasa danışmanı danışmanlık hizmet bedeli, bağımsız denetim hizmeti bedeli, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kurul kaydına alma ücreti, BIST listesine kabul ücreti, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) masrafı ve aracı kuruluşa ödenecek aracılık komisyonu KOSGEB tarafından geri ödemesiz destek olarak karşılanıyor. Program kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmelere toplam 100 bin lira üst limitli destek sağlanıyor.

TOPLAM 100 BİN TL

Sağlanan 100 bin liralık desteğin 60 bin lirası, piyasa danışmanı danışmanlık hizmet bedeli” olarak azami 2 yıl uygulanıyor. Bu desteğin yüzde 75’i KOSGEB tarafından karşılanıyor. Bağımsız denetim hizmeti bedeli olarak 20 bin liraya kadar yüzde 75 oranında destek verilirken; SPK kurul kaydına alma ücreti, BIST listesine kabul ücreti ve merkezi kayıt kuruluşu masrafı içinde hibe şeklinde 10 bin liralık destek sağlanıyor. Ayrıca KOSGEB, işletmelere aracı kuruluşa ödenecek aracılık komisyonu bedelinin 10 bin liraya kadar olan kısmını da yüzde 75 oranında destekliyor.

GİP NEDİR?

GİP, yeni kurulmuş veya erken aşama olarak adlandırılan ve henüz hayat eğrisinin başlarında olan, ancak hızlı büyüme potansiyeline sahip şirketlerin, paylarını halka arz etmek suretiyle sermaye piyasalarından uzun vadeli ve geri ödemesiz kaynak temin edebilmelerini mümkün kılmak amacıyla Borsa İstanbul tarafından oluşturulmuş bir piyasa olarak tanımlanıyor. GİP’te işlem görecek şirketlerin anonim şirket statüsünde olması gerekiyor. Şirketlerin GİP’te işlem görebilmesi için, Pay Piyasasında gerekli olan nitelik ve niceliğe ilişkin birçok şart aranmıyor. Diğer bir ifade ile GİP ölçeğine uygun şirketler, paylarını Sermaye Piyasası Kurulu kaydına aldırmalarını müteakiben, Borsa İstanbul tarafından kârlılık, asgari faaliyet süresi, minimum sermaye veya minimum piyasa değeri gibi herhangi bir sayısal koşul aranmadan GİP’e kabul ediliyor. Borsa İstanbul’un ana piyasası olan Pay Piyasasına göre GİP’te işlem görmeye başlama süreci daha kısa ve şirketlerin yerine getirmeleri gereken gereklilikler çok daha sade oluyor.

ERKEN AŞAMADA AVANTAJ

GİP’te işlem görecek şirketler, borsada işlem görmenin faydalarına, belli bir şirket büyüklüğüne ulaşmayı beklemeksizin erken aşamada kavuşabiliyor. Finansman kaynağı GİP, şirketlere öncelikle organize, şeffaf, düzenli çalışan, güvenilir bir piyasa üzerinden sermaye elde etme imkânı sunuyor. Halka açılma sonrası başarılı bir borsa performansı sergileyen şirketlerin, ileride ikincil arzlar yoluyla tekrar sermaye sağlamaları göreceli olarak daha kolay oluyor. Bu çerçevede GİP’te işlem gören şirketlerin, zamanla büyüyüp gelişerek Pay Piyası pazarlarından birine transfer olmaları, orada daha büyük halka arzlar gerçekleştirmeleri hedefleniyor.

VERİ TABANINA KAYIT ŞARTI

KOSGEB’in GİP KOBİ Destek Programdan yararlanmak isteyen ticari şirket statüsündeki işletmenin, KOSGEB Veri Tabanında yer alması koşulu aranıyor. Programdan yararlanmak isteyen işletme, destek için bu programın uygulama esaslarında belirtilen esaslar dahilinde KOSGEB birimine başvuru yapıyor. KOSGEB birimi gerekli değerlendirmeyi yapıyor ve değerlendirme sonucunu işletmeye bildiriyor. Başvurusu kabul edilen işletmeden taahhütname alınıyor. Taahhütnamenin KOSGEB biriminde kayda alındığı tarih itibariyle destek süreci başlamış kabul ediliyor.

ETKİLERİ TAKİP EDİLİYOR

İşletme, destek unsurlarına ilişkin hizmet alımlarını bu programın uygulama esasları kapsamında gerçekleştirerek ödemeye esas belgeleri KOSGEB birimine sunuyor. KOSGEB birimi, söz konusu belgeleri inceleyerek uygun bulunan giderlere ilişkin destek ödemesini işletmenin banka hesabına yapıyor. Programın işletmeye etkisi ve sonucu KOSGEB personeli tarafından veya hizmet alımı yolu ile izleniyor. İşletme; sahip ve ortakları ile bunların eşinden, annesinden, babasından, kardeşinden, çocuğundan ve bunların sahibi-ortağı olduğu işletmelerden destek kapsamında hizmet satın alamıyor. Böyle bir durumun tespit edilmesi durumunda destek ödemesi yapılmıyor.

KDV KAPSAM DIŞI

Destek sürecinde işletmenin, devri ve başka bir işletme ile birleşmesi durumunda, bu husus KOSGEB birimince değerlendirilerek; destek sürecinin devamına veya sonlandırılmasına karar veriliyor. Destek sürecinde işletmenin tasfiyesinin başlaması veya desteğin sonlandırılması halinde; destek süreci sonlandırılır. Destek süreci sonlandırılan işletmelere yapılan destek ödemeleri geri alınmıyor. Ödemeye esas belgelerde destek tutarı hesaplanırken KDV, Banka Sigorta Muameleleri Vergisi destek kapsamı dışında tutuluyor. Vergi, sosyal güvenlik primi gibi yasal yükümlülükler hariç olmak üzere aynı gider gerçekleşmesi için farklı kurum ve kuruluşlardan destek alınamıyor. İşletme, bu programdan bir kez yararlanabiliyor.

UYGUNSUZLUKTA GERİ ALINIYOR

Programın uygulanması sırasında ve sonrasında KOSGEB mevzuatına uygun olmayan durumların tespiti halinde, KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği kapsamında işletmeye verilen desteklere ilişkin tüm süreçler durduruluyor. Uygunsuzluğun giderilmemesi ve uyuşmazlık halinde, uyuşmazlığa konu olan destek tutarı, KOSGEB alacağı olarak yasal faizi ile birlikte KOSGEB tarafından tahsil ediliyor. Uyuşmazlık sona erdiğinde ve işletmenin müracaatı halinde destek süreci devam ediyor. Bu program kapsamında ortaya çıkan uygunsuzluklarda, KOSGEB Uygunsuzluk Yönergesine göre işlem yapılıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78