BAKKA’DAN FİLYOS VİZYONU

Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün bütüncül kalkınması için projeler yürüten Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Filyos Projesi’ne yapılacak yatırımların doğru yönlendirilmesi için kolları sıvadı.

BAKKA’DAN FİLYOS VİZYONU

Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün bütüncül kalkınması için projeler yürüten Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Filyos Projesi’ne yapılacak yatırımların doğru yönlendirilmesi için kolları sıvadı.

14 Aralık 2018 Cuma 12:26
BAKKA’DAN FİLYOS VİZYONU

Yürüttüğü proje, analiz, araştırma ve raporlarla bölge sanayisinin gelişmesi için çeşitli destek mekanizmalarını hayata geçiren Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün sanayi potansiyelini canlandırıyor. 2014-2023 Batı Karadeniz Bölge Planı’nın vizyonunu “Bağımlı Ekonomik Yapısını Kırmış ve Yaşam Kalitesini Yükseltmiş Bir Bölge” olarak belirleyen BAKKA, bölgenin madencilik ve demir-çelik sektörüne bağımlı ekonomik yapısını kırma stratejisi doğrultusunda, içerisinde liman, endüstri bölgesi, serbest bölge ve serbest bölge gelişme alanını barındıran bu yatırım havzası “Filyos Vadisi Projesi”ne ağırlık vermeye başladı. Sanayi Gazetesine bilgi veren BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Ajansın 2018-2020 yılları arasında çalışmalarını odaklayacağı alanlardan birinin de Filyos Projesi olduğunu söyledi.

HEDEF BİRLİĞİ

Ajansınızın kısa ve orta vadede çalışma programı, hedefleri, bölgesel misyonu ve projeleri nelerdir?

BAKKA tarafından hazırlanan “2014-2023 Batı Karadeniz Bölge Planı”, TR81 Düzey 2 Bölgesi dâhilinde Zonguldak, Karabük ve Bartın illerini bütüncül olarak değerlendirerek bölgenin mevcut durumunu ve ihtiyaçlarını ortaya koyan, katılımcılık esasını benimseyerek ekonomik ve sosyokültürel alanlarda gerçekleştirilmesi hedeflenen kalkınmanın stratejilerini ve hedeflerini belirleyen temel bir dokümandır. Batı Karadeniz Bölge Planı, özel sektör, kamu ve toplum arasında katılımcılık odaklı iş birliği kültürünü arttırmaya hizmet edecek, yerel dinamikleri harekete geçirecek, tüm kesimler tarafından benimsenecek olan bir bakış açısı ve hedef birliğini amaç ediniyor.

İKİ STRATEJİK ALAN

BAKKA önümüzdeki dönemde hangi sektörleri destekleyecek?

Ajans 2018 yılından başlayarak üç senelik stratejik tercihi belirlenirken bölge planı amaç ve hedeflerine de doğrudan hizmet etme ilkesini benimsedi. Bu doğrultuda Ajans, bölgenin madencilik ve demir-çelik sektörüne bağımlı ekonomik yapısını kırma stratejisine yöneldi. Söz konusu strateji doğrultusunda bölgede gelişme potansiyeline sahip ve rekabetçi sektörler gözden geçirildi. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda bölgenin bağımlı ekonomik yapısını kırmak için iki stratejik alan belirlendi. Bunlardan biri “turizm” sektörünün geliştirilmesi bir diğeri de “Filyos Vadisi Projesi” yatırımlarının yönlendirilmesidir. Seçilen Sonuç Odaklı Programlamaların (SOP) başlıkları “Filyos SOP-Filyos Vadisine Yönelik Yatırımların Doğru ve Etkili Bir Şekilde Yönlendirilmesi” ve “Turizm SOP-Turizmin Çeşitlendirilmesi, Markalaşma ve Bütüncül Turizmin Geliştirilmesi”dir. Bu doğrultuda Ajans 2018-2020 yılları arasında çalışmalarını bu alanlara odaklayacaktır.

YATIRIMLARIN DESTEKÇİSİ

Ajansınızın yürüttüğü destek programları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak kuruluşumuzdan bu yana ilan ettiğimiz programlar aracılığıyla, kâr amacı güden ve gütmeyen kurumların sundukları projeleri destekledik. Kâr amacı güden işletmelere yönelik desteklerimiz kapsamında 2010 yılından bu yana ilan ettiğimiz 5 KOBİ Mali Destek Programı’nda TR81 Düzey 2 Bölgesi’nde gerçekleştirilecek imalat ve turizm sektörlerindeki yatırımlarını destekledik. Bu programlar kapsamında gelen projelere 500 bin liraya kadar proje bedelinin yüzde 50’si oranında geri ödemesiz hibe sağladık. Kâr amacı gütmeyen paydaşlarımıza yönelik desteklerimiz kapsamında 2011 yılından bu yana 3 sosyal kalkınma 2 küçük ölçekli altyapı programında bölge kültürünü ve kimliğini geliştirecek çalışmalar, yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması, turizm sektöründe iş gücünün yetiştirilmesine yönelik eğitimler, turizm altyapısının geliştirilmesine yönelik projeler ile tanıtım çalışmalarını önceliklendirdik.

ODAKTA FİLYOS VADİSİ

Destek programlarınızda değişiklik oldu mu?

2018 yılı itibariyle de Sonuç Odaklı Programlama (SOP) sistemine geçtik ve bu kapsamda 2018-2021 dönemine ilişkin “Turizmin Çeşitlendirilmesi, Markalaşma ve Bütüncül turizmin Geliştirilmesi” ve “Filyos Vadisine Yönelik Yatırımların Doğru ve Etkili Bir Şekilde Yönlendirilmesi” başlıklı odak programları belirledik. 2018 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında bölgemizde turizm altyapısını geliştirmeyi, 2018 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında ise dezavantajlı kesimi de gözeterek sosyal sermayenin ekonomik ve sosyal hayata katılımını sağlamak, toplumun tüm kesimlerinin yaşam kalitesini ve refah düzeyini yükseltmeyi amaçladık. 2 Mali Destek Programı kapsamında 20 milyon lira bütçe ayırdık. Aldığımız 104 başvurudan 45 ile 15 milyon 175 bin 128 lira hibe sunulmasına yönelik sözleşme imzaladık. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak 28 Aralık 2018 tarihine kadar başvuruları almaya devam edeceğimiz 2018 Yılı Teknik Destek Programı’nı da ilan ettik. Bu kapsamda başvuru rehberinde tanımlı kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların eğitim ve danışmanlık ağırlıklı kurumsal kapasite geliştirici destek taleplerini proje başına 30 bin liraya kadar destekliyoruz. Programın toplam bütçesini ise 2 milyon lira olarak belirledik. Şimdiye kadar aldığımız 95 proje başvurusundan 74’ünü destekledik. Tamamlanan teknik destek projelerine 853 bin 648 TL kaynak aktardık ve bu vesile ile 3 bin 11 kişinin eğitim almasını sağladık. Program ve projelerin başvuru ve uygulama süreci devam etmektedir.

OSB’LER DE YARARLANABİLİYOR

Destek programları için belirlediğiniz limitler nelerdir?

2018 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’nın toplam bütçesi 12 milyon lira, azami destek miktarı 1 milyon lira ve azami destek oranı yüzde 75’tir. Yine 2018 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’nın toplam bütçesi 8 milyon lira, azami destek miktarı 300 bin lira ve azami destek oranı yüzde 90’dır. Bu kapsamda mali destek için 20 bin liralık bir bütçe ayırdık. 2018 yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında tanımlanan uygun başvuru sahipleri arasında üniversiteler, OSB’ler, küçük sanayi sitesi yapı veya işletme kooperatifleri gibi kurum ve kuruluşlar yer alıyor. 2018 Yılı Teknik Destek Programının toplam bütçesi ise 2 milyon lira, destek oranı yüzde 100 ve proje başına destek miktarı azami 30 bin liradır. Öte yandan, personel ihtiyacımızı karşıladıktan sonra hızla bölgede planladığımız ve yürütmekte olduğumuz çalışmalara paydaşlarla da iş birliği halinde ve sahaya daha fazla çıkarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

PAYDAŞLARLA İŞ BİRLİĞİ

Ajansınızın öncelikli ihtiyaçları nelerdir?

Ajanslar dinamik ve esnek kurumlar olmakla birlikte asıl güçlerini nitelikli çalışanlarından almaktadır. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı da diğer tüm ajanslar gibi nitelikli çalışanlara sahiptir. Ancak maalesef ki farklı nedenlerle kuruluşundan itibaren BAKKA en az personel sayısına sahip ajanslar arasında yer almıştır. Öncelikle bu ihtiyacımızı karşıladıktan sonra hızla bölgede planladığımız ve yürütmekte olduğumuz çalışmalara paydaşlarla da iş birliği halinde ve sahaya daha fazla çıkarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmaların başarıya ulaşmasında bir diğer önemli unsur da paydaşlarla etkin iş birliği ve koordinasyon çalışmalarıdır. Burada bölgedeki tüm paydaşlarımızın eksiksiz katkısı ve uyumu bizim için son derece önemlidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.