banner250

ANKARAKA’DAN GENÇ GİRİŞİMCİLERE DESTEK

İstihdamda dinamizmin ekonomiye sağlayacağı katkılar paydaşları harekete geçirdi. Ankara’da toplanan ekosistem temsilcileri, genç istihdamının düğümlerini çözecek dev çıktılı tasarı için çözüm önerilerini sıraladı. Proje, kurulacak girişimcilik merkeziyle hedefi 12’den vuracak.

ANKARAKA’DAN GENÇ GİRİŞİMCİLERE DESTEK

İstihdamda dinamizmin ekonomiye sağlayacağı katkılar paydaşları harekete geçirdi. Ankara’da toplanan ekosistem temsilcileri, genç istihdamının düğümlerini çözecek dev çıktılı tasarı için çözüm önerilerini sıraladı. Proje, kurulacak girişimcilik merkeziyle hedefi 12’den vuracak.

02 Kasım 2016 Çarşamba 08:11
ANKARAKA’DAN GENÇ GİRİŞİMCİLERE DESTEK


Türkiye’nin Avrupa Birliği ile birlikte finanse ettiği “Genç İstihdamının Artırılması İçin Ankara Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi Açılış Konferansı” Ankara’da Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA)’nın ev sahipliğindeki projenin istihdama, mesleki eğitime ve insan kaynaklarına sağlayacağı katma değerin vurgulandığı konferansa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar, TÜBİTAK temsilcileri, üniversite, teknopark, kuluçka merkezi temsilcileri ve girişimciler gibi ekosistem ortakları katılım sağladı. Yoğun ilginin gözlendiği konferansta, ANKARAKA Genel Sekreteri Arif Şayık, ODTÜ TEKNOKENT Yönetim A.Ş Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin, OSTİM Teknopark Genel Müdürü Dr. Derya Çağlar ve Gazi Teknopark Genel Müdürü Tuğrul İmer gibi önemli isimler yerini aldı.

İyi uygulama örnekleri
Melek yatırımcılık ve kadın girişimciliği gibi önemli konularda düzenlenen panellerle devam eden konferansta Ajans Genel Sekreteri Arif Şayık, projeye emek veren isimlere plaket takdim etti. AB Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı François Begeot, Proje Takım Lideri Julio Foster, İrlanda modeli YTKO şirketinden Peter White, Ryan Akademi’den Dr. Colman Farrell ve Enterprise Ireland’dan John O’Dea, girişimcilik modelleri ve geliştirme yöntemleri üzerine sunumlar gerçekleştirdi.

Girişimcinin dayanağı
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, ajansın verdiği mali desteklerde en büyük payı girişimciliğin aldığını belirtti. Genel Sekreter Şayık; “Mali desteklerimizde büyük pay ayırdığımız girişimcilikte iddialıyız. Örneğin; Ankaralı girişimcilerimize 10 milyon TL’lik destek sağlamışız. Girişimci bakış açısını erken yaşlara indirgemeye özen gösteriyoruz. Hedefimiz tüm paydaşlarla işbirliği kurarak kalkınmaktır. Girişimcilik ekosisteminin ev sahibi olacağız” diye konuştu. Girişimcilik ekosistemini paydaşlarla birlikte geliştireceklerinin vurgusunu yapan Şayık, projenin büyük çıktıları olacağını ifade etti. Şayık; “Projemizin çıktısı, Girişimcilik Merkezi olacaktır. Böylece Tech Ankara’nın ilk fiziki mekan da kurulmuş olacak. Girişimcilerimize danışmanlık ve mentorluk hizmeti verecek, yurt dışı pazarlara giriş için kendilerine teknikler sunacağız” şeklinde konuştu. Şayık, yenilikçi ekosistemi inşa ettiklerini belirterek, ‘potansiyelimizi ticari değere, kapasitemizi katma değere dönüştürüyoruz’ mesajı verdi.

400 projeye saha yolu
Projenin sözleşme makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın AB ve Mali Yardımlar Daire Başkan Vekili Burak Çağatay Doğan ise, kadın istihdamı, mesleki eğitim ve kız çocuklarının okutulması gibi konularda önemli adımlar attıklarını, bu çerçevede 400 projenin daha uygulamasına devam edeceklerini belirtti. İŞ-KUR Genel Müdürlüğü’nün işe yerleştirme hamlelerini hızla sürdürdüğünü belirten Doğan, her ilin fonlarla desteklendiğini ifade etti. Ankara’nın genç nüfusa sahip olduğunu vurgulayan Doğan; “Projeyle ekosistemi besleyeceğiz ve yetişmiş insan kaynaklarına katma değer oluşturacağız. Bu noktada ortak vizyon geliştirdiğimiz Ankara Kalkınma Ajansı’nı tebrik ediyorum. 2,2 milyon Avro’luk bütçeye sahip bu projeyle istihdam, mesleki eğitim, kalite, işçi ve işveren uyumu gibi hayati noktaları iyileştireceğiz” dedi.

“Girişimcilere kanal açılmalı”
 “Mevcut Ankara Tabanlı Tekno-Girişimcilikten, Çok Yönlü Bir Girişimcilik Ekosisteminin Oluşturulmasına Yönelik Karma Yöntemlerin Kullanılması” isimli panelde konuşma yapan Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin, girişimcilik ekseninde pazarlamanın önemine vurgu yaptı. Girişimciliğin satış ve pazarlama ayağının önemli işbirliklerine de kapı açtığını vurgulayan İnaltekin; “Pazarlama faaliyetlerimiz arka planda kalmamalı” dedi. İnaltekin’den sonra söz alan ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş ise, 300’ün üzerindeki Ar-Ge şirketi ve istihdam ettiği 5 bin 500 kişiyle ODTÜ TEKNOKENT’in nitelikli üretim merkezi konumuna geldiğini belirtti. Aselsan, Havelsan ve TAİ gibi dev firmalara ev sahipliği yaptıklarını belirten Kızıltaş, teknokent bünyesindeki firmalarının yüzde 60’ının ilk kez ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde kurulduğunu ifade etti. Kızıltaş, uluslararası ölçekte başarı göstermiş TGB firmalarını bünyeleri altında toplamak istediklerini dile getirdi ve mezun ettikleri kuluçka şirketlerinin yüzde 85 ila 90’ının hayatta kaldığını açıklayarak büyük bir başarıya imza attıklarını vurguladı. Gazi Teknopark Genel Müdürü Tuğrul İmer ise, Türkiye’de kaynak sıkıntısı yaşanmadığını, girişimcilerin güçlü bir biçimde desteklendiklerini ifade etti. İmer, aşırı desteklemenin girişimciliğin ‘doğasıyla’ ters düşebileceğini belirterek; “Girişimcilik risk, cesaret ve kendi kendine düşünme yeteneğiyle oluşur. Desteğin aşırısı, girişimcinin bilinçaltında riskin yok olduğu algısını uyandırabilir” dedi. İmer, başarı hikâyelerinin artarak devam etmesi gerektiğinin altını çizerek; “Heyecan ve motive unsurları sürmeli. Girişimcilere, dünyanın her yerinde var olan networkler, yani kanallar açılmalıdır” şeklinde konuştu. 


 

Son Güncelleme: 19.07.2017 17:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.