6 MİLYON GURBETÇİ HEDEFTE

Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşların ekonomiye katkılarının artırılması için önerilerin yer aldığı bir dosya hazırlayan KUDAKA, bunun için gurbetçilere bazı avantajlar sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

6 MİLYON GURBETÇİ HEDEFTE

Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşların ekonomiye katkılarının artırılması için önerilerin yer aldığı bir dosya hazırlayan KUDAKA, bunun için gurbetçilere bazı avantajlar sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

02 Kasım 2018 Cuma 12:52
6 MİLYON GURBETÇİ HEDEFTE

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı, yurt dışında yaşayan bu gurbetçilerin ülke ekonomisine katkılarını artırmak için kolları sıvadı. Bunun için araştırma yapan Ajans, yurt dışında yaşayan 6 milyonu aşkın Türk’ün Türkiye ekonomisine ne kadar katkı yaptığı ve katkının daha da artırılması için neler yapılabileceğine ilişkin dosya hazırladı. Dosyada, vergi indirimlerinden KOSGEB-İŞKUR desteklerine, emlaktan üniversiteye, düğün alışverişinden yapı malzemelerine, devlet desteklerine kadar birçok alanda teşvikler hakkında detaylı bilgi verildi. Yurt dışında yaşayan vatandaşların belli bir sermaye ve bilgi birikimine ulaştığı belirtilen dosyada, “Ülkemizin kalkınması açısından bu birikimin uygun stratejilerle değerlendirilmesi önem arz etmektedir” denildi. Türkiye’nin, Avrupa ve Asya arasındaki stratejik konumu, dinamik nüfusu, nitelikli istihdam varlığı, başta iş gücü olmak üzere üretim maliyetlerinin düşük olması gibi unsurlar dikkate alındığında yabancı yatırımcılar için cazip bir liman konumunda olduğu vurgulandı.

İKNASI DAHA KOLAY

Hazırlanan dosyada, yurt dışında 6 milyonu aşkın Türk vatandaşının yaşadığı ve bunların yaklaşık 5,5 milyonunun Batı Avrupa ülkelerinde, geri kalanı ise Kuzey Amerika, Asya, Orta Doğu ve Avustralya’da yerleşik olduğu dile getirildi. Türkiye ile gönül bağları devam eden bu insanların ülkeye yatırım yapma veya sağlanan ürün ve hizmetlerden daha fazla yararlanma konusunda ikna edilmesinin yabancılara göre çok daha kolay olacağı kaydedildi. Dosyaya göre 1960’ların ilk yıllarında işçi olarak yurt dışına çıkan Türkler günümüzde sadece işçi değil akademisyen, bilim adamı, doktor, mühendis, avukat, gazeteci, iş adamı gibi çeşitli alanlarda meslek sahibi olarak belli bir sermaye ve bilgi birikimine ulaştığına dikkat çekildi.

18 MİLYAR EURO’LUK YATIRIM

Dosyaya göre, Türkiye kökenli göçmenlerin AB sınırları içinde kurduğu 150 bine yakın firma bulunuyor. Bu firmaların 50 milyar Euro’ya yakın yıllık ciroları olurken, 18 milyar Euro düzeyinde yatırımları olduğu ve işçi sayılarının 750 bin civarında olduğu belirtiliyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşların ülkeye katkısının arttırılmasına yönelik; emlak satışlarında, üniversiteye girişte kolaylık, gurbetçilerin düğün alışverişlerinin Türkiye’den yapılması, gurbetçilerin yapı malzemelerinin Türkiye’den karşılanması, gurbetçi vatandaşların Türkiye’de yatırım yapmaya özendirilmesi gibi önlemler alınabileceği vurgulandı.

“6. BÖLGE” ÖNERİSİ

Dosyada, “Gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemize yatırım yapmasının özendirilmesi hayati önem taşımaktadır. Avrupa’da yaşadıkları ülkeleriyle sıkı ticari bağlantıları olan gurbetçilerimizin ülkemizdeki yapacakları yatırımlar kendi ülkeleriyle kolaylıkla ihracat yapabilmelerinin önünü açacak ve ülkemizin cari açığının kapatılmasına doğrudan katkı sunacaktır. Diğer taraftan gurbetçi vatandaşlarımız Avrupa’da uygulanan yüksek teknoloji, Ar-Ge ve iyi uygulama örneklerini de ülkemizde yapacakları yatırımlarına taşımak suretiyle ülkemizin inovasyon kapasitesine katkı sunacaklardır. Gurbetçi vatandaşlarımızın yatırımları için bürokratik süreçlerin kolaylaştırılması ve teşvik ve destekler konusunda pozitif ayrımcılık yapılması ülkemiz ekonomisi adına son derece faydalı sonuçlar oluşturacaktır. Bu noktada örneğin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı teşvikleri çerçevesinde gurbetçiler tarafından yapılacak yatırımlarda bölge ayrımı olmaksızın 6. Bölge teşviklerinin sağlanması veya hali hazırdaki teşvik uygulamasında gurbetçilere ilave vergi indirimi, SGK primi desteği verilmesi başarılı sonuçlar doğurabilecektir” denildi. 2017 yılı verilerine göre Türkiye’de toplam 58 bin 418 adet yabancı yatırımcı bulunurken, yabancı yatırım tutarı 10,9 milyar dolar olarak gerçekleştiği bildirildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.