13 KOLLU KOSGEB KALKANI

KOBİ’lerin rekabet güçlerinin arttırılması, KOSGEB desteklerinden daha etkin bir şekilde faydalanabilmeleri amacı ile firmalar için daha nitelikli destek programlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. KOSGEB, 13 destek programı birden yürütüyor.

13 KOLLU KOSGEB KALKANI

KOBİ’lerin rekabet güçlerinin arttırılması, KOSGEB desteklerinden daha etkin bir şekilde faydalanabilmeleri amacı ile firmalar için daha nitelikli destek programlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. KOSGEB, 13 destek programı birden yürütüyor.

31 Ocak 2018 Çarşamba 09:48
13 KOLLU  KOSGEB KALKANI

MASAYA YATIRILDI

KOBİ’ler için 13 farklı destek programı yürüten KOSGEB, yeni projeler için de kolları sıvadı. KOBİ’lerin ekonomik destekçisi KOSGEB’in sunduğu desteklerin çeşitliliği her geçen gün artarken, düzenlenen bir çalıştayda destek programları enine boyuna ele alındı. “KOSGEB Desteklerinin Mevcut Durumu, Vizyon ve Yeni Projeler” konu başlığı ile düzenlenen çalıştayda, KOSGEB’in mevcut yapısı ve destek programlarında yapılması planlanan yeni düzenlemeler görüşüldü. Toplantıya, Kalkınma eski Bakanı ve 63. hükümette Başbakan Yardımcısı görevlerinde bulunan, AK Parti Ekonomi İşleri'nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da katıldı. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, KOSGEB’in gelecek dönemde uygulamaya koymayı planladığı yeni destekler, KOSGEB’in vizyonu ve yol haritasına ilişkin bilgileri paylaştı.

BAŞARI YOLUNDA SÜRÜKLEYİCİ

Çalıştayda konuşan Kalkınma Eski Bakanı Cevdet Yılmaz, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisini ayaklandıracak en büyük güç olduğunu ve KOSGEB’in de KOBİ’leri başarı yolunda sürükleyici bir kurum olduğunu söyledi. KOBİ’lerin ihtiyacına göre doğru desteğin verilmesinin, KOBİ’ye fayda sağlayacağına dikkat çeken Yılmaz, “Bunun için hangi sektörün neye ihtiyacı olduğunu bilmek gerekir. Bu çalışma ile KOBİ’lerin sektörel ve bölgesel ihtiyaçlarının belirlenerek daha olumlu sonuçlar doğuracak desteklerin verileceğine inanıyorum” dedi.

FAYDA-SONUÇ ANALİZİ

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt da yürüttükleri programlar hakkında bilgi verdi. KOBİ’lere verilen desteğin fayda-sonuç analiz sistemini de geliştirdiklerini anlatan Uzkurt, KOSGEB’de yeni vizyon ile yeni destek modellerinin oluşturulması konusunda yapılan çalışmalara değindi. Uzkurt, “KOBİ’lere verilen desteklerin KOBİ’ye ne derecede fayda sağladığını görmek lazım, bunun için de verilen desteklerin geri dönüşümünde KOBİ’lere sağlanan desteklere ilişkin fayda-sonuç analizlerinin yapıldığı yeni modeller geliştiriyoruz. Böylece hangi destek programı KOBİ’ler için faydalı olacaksa o modeller üzerinde yoğunlaşarak KOSGEB’le birlikte KOBİ’lerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

BÜYÜK HAMLELER

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Haziran 2017’de başkanlık görevine başlaması ile birlikte KOSGEB Destek Programları’nda köklü değişikliklerin yapılacağının sinyalini vermişti. Geçtiğimiz aylarda KOBİ’lerin orta yüksek ve ileri teknoloji alanlarında üretime dayalı projelerinin desteklenmesi amacı ile “KOBİ-TENOYATIRIM Destek Programı” ve yurt dışından ithal edilen ara malların Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretilmesine yönelik olarak “Stratejik Ürün Destek Programı” olmak üzere iki yeni destek programı uygulanmaya başlanmıştı. KOSGEB’in kurumsal web sayfasında yayınlanan mevcutta 13 destek programı bulunurken, bu destek programlarından KOBİ Proje Destek Programı’nın içeriği daha da zenginleştirilerek KOBİ-GEL “KOBİ Gelişim Destek Programı” adı altında uygulanmaya başladı.

İŞTE KOSGEB DESTEKLERİ

Hali hazırda KOSGEB’in,  Girişimcilik Destek Programı, Genel Destek Programı, İş Birliği Güç Birliği Destek Programı, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı, Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, KOBİ TEKNOYATIRIM-KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı, Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı, TEKNOPAZAR-Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı, Stratejik Ürün Destek Programı olmak üzere 10 adet destek programı ve Kredi Faiz Desteği ile Laboratuvar Hizmetleri destekleri bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.