100 BİN KİŞİLİK İŞGÜCÜ ORDUSU

Firmaların arkasındaki en büyük destekçi KOSGEB, verdiği desteklerle firmaları büyütürken, işsizlik rakamlarını da azaltıyor. 2010 yılından bu yana istihdama yönelik sağlanan desteklerle 100 bine yakın kişiye istihdam sağlandı.

100 BİN KİŞİLİK İŞGÜCÜ ORDUSU

Firmaların arkasındaki en büyük destekçi KOSGEB, verdiği desteklerle firmaları büyütürken, işsizlik rakamlarını da azaltıyor. 2010 yılından bu yana istihdama yönelik sağlanan desteklerle 100 bine yakın kişiye istihdam sağlandı.

12 Ocak 2018 Cuma 16:30
100 BİN KİŞİLİK İŞGÜCÜ ORDUSU

YÜZDE 11 BİNLİK ARTIŞ

KOBİ’lerin rekabet güçlerini katlayan, istihdam rakamların yükselten, üretimlerini arttıran KOSGEB, son yıllarda verdiği desteklerle hem firmaların hem de Türkiye ekonomisinin gelişmesini sağlıyor. KOSGEB’in 2010 yılından bu yana KOBİ’lere sunduğu çeşitli desteklere ait istatistikler, kurumun faaliyetlerini ne kadar artırdığını gözler önüne seriyor. 2010 yılından beri sağlanan destekler ile istihdam edilen personel sayısı büyük oranda arttı. İstihdama yönelik, Nitelikli Eleman İstihdam Desteği’nden faydalanma oranı yüzde 3 bin 205; Endüstriyel Uygulama Destek Programı’ndan faydalanan firma oranı yüzde 11 bin 100; Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı’ndan faydalanma oranı yüzde bin 302 oranında artış gösterdi. İş Birliği-Güç Birliği Destek Programı kapsamında 2010-2017 yılları aralığında verilen destek rakamları; ödeme tutarı olarak yüzde 492 oranında arttı. Bu destekten yararlanan işletme sayısı da yüzde 933 yükseldi.

100 BİNE YAKIN İSTİHDAM

Girişimcilerin önünü açan KOSGEB, aynı zamanda istihdama da önemli bir katkı sağlıyor. KOSGEB, gerek proje çağrıları ile desteklenen projeler kapsamında yeni personelin istihdamı ve Nitelikli Eleman İstihdam Desteği adı altında en az yüksekokul mezunu olmak şartıyla, KOBİ’lerin proje hazırlamasına gerek kalmadan, yalnızca bir başvuru ile destek alabilecekleri destek mekanizmalarını da hayata geçirdi. KOBİ’ler, basit bir şekilde, proje hazırlamadan, yalnızca bir başvuru ile bu destekten faydalanabiliyor. 2010 yılında 833 personel desteklenirken, 2017 yılında bu sayı 29 bin 184’e ulaştı. İstihdam sorununun çözümüne katkı sağlamak amacı ile 2010 yılından bu yana, Genel Destek Programı altında bulunan Nitelikli Eleman İstihdam Desteği ile 86 bin 170, Ar-Ge İnovasyon Destek Programı ile 5 bin 340, Endüstriyel Uygulama Destek Programı ile bin 281 olmak üzere toplamda 100 bine yakın personel KOSGEB desteği ile istihdam edildi.

247 FİRMA GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI

KOSGEB’in bir başka güçlü programı “İş Birliği-Güç Birliği Destek Programı” kapsamında 2010 yılından bugüne kadar firmalara 82 milyon 261 bin liralık ödeme yapıldı. 2010 yılında sadece 3 işletmenin faydalandığı program kapsamında bin 364 liralık ödeme yapılırken, 2017 Kasım ayı sonunda 31 işletmeye 8 milyon 86 bin liralık ödeme gerçekleştirildi. Bu yıllar arasında toplam 247 işletme programdan yararlandı.

KOBİGEL’DEN 1 MİLYON TL

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Proje Destek Programı kapsamında, ulusal strateji dokümanlarında önceliklendirilen konularda proje hazırlayan işletmelere 300 bin lirası geri ödemesiz, 700 bin lirası geri ödemeli olmak üzere 1 milyon TL’ye kadar proje desteği veriliyor. Programın ilk uygulama yılı olan 2016’da; “Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ'lerinde Katma Değerin Arttırılması”, “Orta Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ'lerinde Kapasite Geliştirilmesi”, “Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi”, “Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme” ve “KOSGEB Destekli Girişimlere İvme” konulu 5 proje teklif çağrısı yayınlandı. Projesi kabul edilen ve taahhütname vererek projesini başlatan toplam 2 bin 334 işletme için onaylanan desteğin hacmi yaklaşık 488 milyon lira oldu. 2017 yılı proje teklif çağrısı eylül ayında ilan edilen programın teması “Üretim ve İhracatta Teknoloji Seviyesi Yüksek, Katma Değerli Ürünlerin ve KOBİ’lerin Payının Arttırılması” olarak belirlendi. Ekim ayı sonlarına kadar toplam 8 bin 355 proje başvurusu alınırken, yapılan ön kontrollerin ardından toplam 7 bin 589 geçerli proje başvurusu değerlendirilmek üzere ilgili Kurullara sevk edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.