ÜRETENLER KERVANI

Yapılaşma atağındaki endüstri kenti Sakarya, yeni OSB çalışmalarının yanı sıra Organize Ticaret Bölgeleri ve endüstri sahalarıyla da gücüne güç katmaya hazırlanıyor. Kent, kümelenme ve yerli üretim çalışmalarıyla da imrenilen sanayi şehirleri arasında...

ÜRETENLER KERVANI

Yapılaşma atağındaki endüstri kenti Sakarya, yeni OSB çalışmalarının yanı sıra Organize Ticaret Bölgeleri ve endüstri sahalarıyla da gücüne güç katmaya hazırlanıyor. Kent, kümelenme ve yerli üretim çalışmalarıyla da imrenilen sanayi şehirleri arasında...

27 Şubat 2017 Pazartesi 11:27
ÜRETENLER KERVANIOSB’LERİYLE KALKINAN KENT
1’inci Dünya Savaşı’nda üretilen ilk tahta arabaların memleketi, bugünün milli üretim ve otomotiv şehri... Milli tankı üreten, milli trenini üretmeye hazırlanan, nitelikli istihdamın oluşturduğu sıfır hatalı üretimiyle adından söz ettiren bir yeni sanayi şehri, yerli otomobilin talibi; Sakarya… Gurur veren üretimlere imza atan Sakarya’nın OSB’leriyle Türkiye’ye büyük katkı sunduğunu belirten Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalat İhtisas OSB Başkanı A. Akgün Altuğ, kümelenme çalışmalarıyla titiz bir endüstri yapılanması içerisine giren Sakarya’nın KOBİ’leriyle imrendiren bir şehir haline geleceğini dile getirdi. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Altuğ,  Ar-Ge yetkinliğini artıran kenti omuzlayan pek çok sektör olduğunu ifade ederek; “Sakarya’yı bir dünya markası haline getirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Aynı zamanda Sakarya TSO Meclis Üyesi olan Altuğ, makinecilerin en önde gelen küme platformu olmaya hazırlanan Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalat İhtisas OSB’yle ilgili de; “Endüstri 4.0’a uygun yeni üretim teknolojilerinin yeşerme alanı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

KONTROLLÜ SANAYİYE DOPİNG
2023 hedeflerini gerçekleştirme ekseninde Sakarya TSO Başkanı Mahmut Kösemusul’la birlikte çağın şartlarına uygun ve sert rekabete dayanabilen yeni sanayi yöntemleri üzerinde durduklarını belirten Altuğ ; “Kümelenme çalışmalarına hem sanayide hem de ticarette hız verdik ve başarılı da olduk. Şehri kirletmeyen, doğal yapısına zarar vermeyen sanayinin kontrollü olarak kümelenerek şehrin tarım-sanayi-ticaret-turizm dengesine azami katkı vermesini hedefliyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda şekillendiriyoruz” dedi.

YATIRIM BÖLGELERİNDEN ‘YERLİ’ ATAĞI
1. OSB, Hendek 2. OSB, Söğütlü 3. OSB ve Karasu OSB’yle gururlanırken Ferizli OSB’nin de üretenler kervanına katıldığını belirten Altuğ; “Ferizli OSB genişleme alanımız var, Kaynarca Mobilya İhtisas OSB, Kaynarca Makine İhtisas OSB, Adapazarı Karma OSB ve Söğütlü 2. OSB ile ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor” diye konuştu.
Karasu’da Otomotiv İhtisas Münferit Bölgesi olarak Bakanlar Kurulunca ilan edilen 222 hektarlık alanın özellikle savunma sanayinde Sakarya’mızın adını sıkça telaffuz ettirecek güce sahip olduğunu belirten Altuğ; “BMC yatırım kararı alarak yerli ve milli üretimler gerçekleştirecek.  Gurur duyduğumuz Milli Tank ‘ALTAY’ Sakarya’mızda OTOKAR’da üretiliyor. Milli Tren için şehrimizin markası TÜVASAŞ’ta çalışmalar sürüyor. Dünyanın sıfır hata ile üretim yapan tek fabrikası TOYOTA, Sakarya’mızda. Yerli oto üretimi için gereken tüm parametreler Sakarya’mızda mevcut ve biz bu çalışma için şehir olarak hazırız” şeklinde konuştu.

TİCARETTE DE ‘ORGANİZE’
Sadece sanayide değil ticarette de kümelenme çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi’nin Organize Ticaret Bölgeleri oluşturarak şehrin ticaretine yeni bir soluk getirdiğini belirten A. Akgün Altuğ; “Yeni Kamyon Garajı ve Tır Parkı tamamlanırken şimdi sıra Galericiler Sitesi, İnşaat Malzemecileri ve Geri Dönüşümcüler Sitelerinde. İnşallah bu projelerde de 2017 yılında sonuca yaklaşacağız. Otomotiv sektöründeki 100 yıllık tecrübemiz ve kalifiye ustalarımızla, bu sektöre verdiğimiz önemle şehrimiz ihracatta ilk 6 il arasında yer aldı. Hedefimiz ilk 5 il arasında olmak. Kısa sürede bu hedefe de ulaşacağımızı düşünüyorum” bilgisini verdi.

Sakarya, üretim altyapısında teknolojiyi ne derece etkin kullanmaktadır?
En yaygın teknoloji kullanımı otomotiv sektöründe. Şehir olarak bu anlamda çok başarılıyız, ama daha önümüzde yolumuz da var. Sakarya TSO olarak teknolojinin önemini her fırsatta dile getiriyor ve bu yolda eğitim ve yönlendirme yapıyoruz. Dünya değişiyor, üretim yapma, iş yapma, pazarlama yöntemleri değişiyor. Özellikle son dönemde bir Sanayi 4.0 çağı ile ilgili çalışmalar var. Sanayi 4.0’ın bizim için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Başarının gelmesi için doğru okuma, iyi analiz ve hazırlık yapmak gerekiyor. Bu çağla birlikte eğitim ve istihdam politikalarımıza, üretim yöntemlerimize çekeceğimiz formatın kapsamı üzerine kafa yormak zorundayız.
Sanayi 4.0 ve dijital devrim için çalışmalar yaparken bu organizasyonu insandan arındırılmış bir organizasyon olarak düşünemeyiz. Bilgi teknolojilerinin kabiliyetlerinin kullanımıyla insan odaklı ve paydaşlarla değeri çok daha yüksek bir organizasyon oluşturur ve başarının temel şartlarını yerine getirirsek bu devrime ayak uydurmak daha kolay olacaktır.
Bu devrimin gerekliliklerini yerine getirirken Odamızın Türkiye’ye örnek işbirliği çalışmalarını hayata geçirdiği sanayi – üniversite işbirliğinin de üzerinde durmamız gerekiyor. Sanayi, teorilerin pratiğe dönüştüğü, gerçeğin olduğu yerdir. Doğru ve sürekli iletişimin, her iki tarafın birbirinin amacını iyi anlamasının önemi burada ortaya çıkmaktadır.
Hükümetimizin verdiği yüksek teşvikler ve vergi muafiyetlerine ek olarak iş dünyamızın eğitim dünyası ile güçlü ortaklıklar ve kapsamlı iş birlikleri geliştirmesi de yeni dönüşüme ayak uydurmak noktasında ekonomimize hız kazandıracağı bir gerçektir. Bu durumda Sanayi 4.0, firmalar için yönetim, eğitim ve teknik bilgi düzeyinin mevcut durumdan daha yüksek düzeylerde olmasını gerektirmektedir.
Bu anlamda özellikle, mesleki ve teknik eğitim önem kazanmaktadır. Odamızda bu farkındalığın artırılması için çalışma başlattık, 2017’de çalışmalarımızı hızlandıracağız.  Teknoloji konusunda bu devrim bizim için fırsattır, doğru değerlendireceğimizi düşünüyorum.

Sakarya’nın Türkiye ihracatına sunduğu katkılar nelerdir? OSB’ler bu başarının neresindedir?
Sakarya’mızın ticaret performansı, hem Kocaeli, Bolu, Düzce ve Yalova illerinin yer aldığı TR42 bölgesi hem Bursa ve Eskişehir gibi gelişmiş illerin yer aldığı Doğu Marmara bölgesi hem de Türkiye’nin geneli ile kıyaslandığında oldukça yüksektir.
Özellikle 2016’nın son çeyreğinde ihracatımızda önemli bir ilerleme var. Ülkemiz ihracatının da en önemli sektörü olan otomotivdeki başarımız ortada. 2016 Aralık ayı ihracatında Sakarya’mızın otomotiv sektörünün Türkiye otomotiv sektöründeki oranı %19’lara ulaştı. Bu başarı ile Türkiye sıralamasında 6’ncıyız. Özellikle son 10 yılda ihracatta ürün çeşitliliğimizi, ihracat gerçekleştiren sektör sayımızı oldukça artırdık. Gelinen bu yolda kümelenme çalışmalarımızın katkısını es geçmemiz mümkün değildir. Sanayi ve ticarette Organize Sanayi ve Organize Ticaret Bölgelerini oluşturmak için gayret ediyoruz. Çarpık yapılaşma ile başarıdan söz etmek mümkün değildir.

Kaynarca Doğu Marmara Makina İmalat İhtisas OSB’nin Türkiye sanayisine sunacağı katma değeri anlatabilir misiniz?
Sakarya-Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas OSB, Kaynarca İlçesi, Eğrioğlu, Gölce ve Güven köyleri arazileri üzerinde toplam 315 hektarlık alanda kuruldu. Sakarya – Kaynarca karayoluna bitişik, Karadeniz Sahil Yolu, Karasu Limanı, planlanan Kuzey Marmara Otoyolu gişelerine çok yakın, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına 140 km, Atatürk Havaalanına 200 km mesafede olan kapsamlı bir kümelenme çalışmasından söz ediyoruz. Makine sektörü, şehrimizin iddialı olduğu bir sektördür. Sakarya potansiyeli ve fırsatları ile yatırımcılarımızın da hedefinde olan bir şehir konumundadır. İstanbul ve Kocaeli’de olan doluluk yatırımcıyı doğal olarak şehrimize kaydırmıştır. Makine OSB’mizde inşallah yeni sanayi yöntemlerini maksimum uygulayarak, yerli ve yenilikçi üretim anlayışı ve modern üretim merkezleri ile hem şehrimize hem de ülkemize en yüksek katkıyı vermeyi arzuluyoruz.

Hem OSB, hem de TSO bünyesinde bir kimliğe sahipsiniz. Sakarya’yı güçlendirici çalışmalarınız nelerdir, bahsedebilir misiniz?
Ben Sakaryalıyım. Bu şehirde doğdum, okudum, büyüdüm, çalıştım. Bu şehri sokak sokak bilirim, insanlarını tanırım. Şehrimi çok seviyorum. Sanayici kimliğimle şehrimize en yüksek katkıyı vermek istedim hep. Gerek Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı dönemimde olsun, gerek şu an memnuniyetle üstlendiğim Meclis Başkanlığı dönemimde olsun, çalışma arkadaşlarımla istişare ve birlikte çalışma anlayışı ile şehrimiz daha iyi noktalara nasıl gelir bunun peşinde oldum. Sosyal yaşamın daha nitelikli ve daha güzel olması için de ayrıca gayretlerimiz oldu. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Basketbol Takımı başkanlığı yaptım, Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetimine girince başkanlığım sona erdi. Tam destek yolumuza devam ediyoruz. İnşallah bu yıl basketbolun zirvesi olan bir üst lige çıkacak ve Sakarya’mıza büyük bir sevinç yaşatacağız.
Sanayide yüksek hedeflerimiz var. Şehrin ekonomisinin görev olarak son 8-10 yılında gayretlerimiz var. Makine ve Süs Bitkiciliği sektöründe önemli potansiyelimizin olduğuna ve başarının mutlaka geleceğine kalpten inanıyorum. Makine OSB ile de bu sebeple özel olarak ilgileniyorum, OSB başkanlığını yürütüyorum.
Sakarya’mız diğer şehirler gibi değil. Her alanda Allah vergisi potansiyeli ve geleceği olan bir şehir. Bizler de tüm paydaşlarımızla eksik noktaları tespit ettik, hedeflerimizi belirledik. İnşallah 2023’ün lokomotif şehirlerinden biri olacağız. Bu konuda emin adımlarla ilerleyişimizi sürdürüyoruz.

Sakarya’yı omuzlayan sektörler hangileridir? KOBİ’ler ve büyük ölçekli tesisler Sakarya’nın önde gelen sanayi şehirleri arasında yer almasında ne derece etki sahibidir?
Sakarya’mızı omuzlayan sektörler, ihracat sıralamasında Türkiye’nin baş sektörleri ile paralel ilerliyor. Otomotiv, çelik, demir ve demir dışı metaller, çimento ve toprak ürünleri, meyve ve sebze, hububat, madencilik ve diğer sektörler.. Ancak ifade ettiğim gibi sektör çeşitliliğimiz var. Özellikle süs bitkiciliği üzerinde önemle duruyoruz. Sakarya’mızın bu sektörde ciddi potansiyeli var. Firmalarımızın tecrübelerinin artması ve ihracatta rekabette verim alınması için Doku Kültürü Laboratuvarı kuruyoruz. Sakarya’mızda KOBİ’lerimizin daha üstün performans sağlamaları için üzerimize düşen sorumlulukla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kaliteli eğitim, nitelikli istihdam, katma değerli daha güçlü üretim, daha ileri teknoloji ve yüksek ihracat için çalışmalarımız devam ediyor.
Sakarya’mızdaki KOBİ’lerin global düzeyde rekabet edebilir hale gelebilmesi için Ar-Ge, İnovasyon ve Ürün Geliştirme bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla, Sakarya Üniversitemiz ile çeşitli programları hayata geçiriyoruz.  Bu çalışmalar da etkiyi her geçen gün yükseltiyor.

Sakarya sanayisinin ihtiyaç duyduğu dinamikler hangileridir? 
Sakarya’mız sanayide başarılı bir şehir diyebiliriz ancak ilerlemesini sürdürüyor. 5 yıl içinde çok daha farklı bir konumda olacak. Sanayimizin ihtiyaç tespitini kendileri ile sürekli bir araya gelerek yapıyoruz. Özellikle sanayi 4.0 ile arge merkezleri konusunda almamız gereken mesafeler var. Kümelenme beraberinde bir sistemi de getiriyor. Eğitimde kendimizi daha çok geliştirmek zorundayız. Otomotiv sektöründeki nitelikli istihdam avantajımızı diğer sektörlerimize yaymak durumundayız. İleri teknoloji bizim için çok önemli. Üniversitemizle bu konuda özellikle Teknokent üzerinden kapsamlı çalışmalarımız var, ara eleman konusunda Türkiye’ye örnek önemli çalışmalarımız var. Sanayi – Üniversite konusunda hayata geçirdiğimiz o kapsamlı işbirliğini şimdi meslek liselerinde gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Yani öğrencilerin hayallerini iş dünyasının ihtiyaçları ile buluşturuyoruz.
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Teknoparklar, Teknoloji Transfer Ofisleri, Ar-ge ve Tasarım Merkezleri, üniversitelerdeki bölümlerimiz, üzerinde kuvvetle durmak zorunda olduğumuz meslek liselerimiz, eğitimcilerimiz, gösterecekleri çaba, iş dünyamızın bu devrime inanarak vereceği düşünsel, nitelikli ve güçlü bir desteğin var olması zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir.
Bölgesel teşviklerin yanında sektörel teşviklerin de olması için çalışıyoruz. Dış mekân süs bitkiciliğinin üzerinde önemle durduğumuzu ifade etmiştim. Üretim alanı ve fidan sayısı bakımından Sakarya’mız Türkiye’de önemli bir merkez haline gelmiştir. Üretim alanı olarak Türkiye’deki toplam alanın yaklaşık %35’ine sahibiz. İhracatımız her geçen gün yükseliyor. İhracatımız 5 milyon doları aşmış durumdadır ve bu Sakarya’mıza yatırım yapmak isteyenler için önemli bir referanstır.
Sektörde faaliyet gösteren işletme sayısı her geçen gün artan ilimizin hedefi Avrupa’daki pazar payını arttırmaktır. İhracatımızı 2020 yılında 20 milyon dolara ve 50 milyon adet pazarlanabilir bitki üretim hacmine çıkarmayı böylece iç ve dış mekân süs bitkileri yetiştiriciliğinde “SAKARYA” markasının dünyada bilinir ve aranır hale getirmeyi hedefliyoruz.
Sanayide çalışmaları devam eden ve hedeflenen olmak üzere 10 OSB, bir otomotiv ihtisas bölgesi, organize ticaret bölgeleri kısacası kümelenme projelerinin bitmesi, Karasu Limanı bitti ona paralel tamamlanması gereken Karasu Demiryolunun hızla tamamlanması, 3. Boğaz Köprüsü yol güzergâhının tamamlanması ile birlikte sanayimiz şehrimizin ve ülkemizin gelecek hedeflerine ulaşmak yolunda üzerine düşenin daha fazlasını yerine getirecektir.


Son Güncelleme: 27.02.2017 12:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.