SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜ ASAŞ

Sektörün en çok istihdam yaratan katma değerli üretim üslerinden ASAŞ Alüminyum, sektördeki ilkleri gururla devreye alıyor. Çevre dostu faaliyetleriyle öne çıkan ve Ar-Ge merkeziyle taleplere daha verimli karşılık veren ASAŞ, yerli üretim atağıyla da Türkiye ekonomisine artı değer oluşturuyor.

SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜ ASAŞ

Sektörün en çok istihdam yaratan katma değerli üretim üslerinden ASAŞ Alüminyum, sektördeki ilkleri gururla devreye alıyor. Çevre dostu faaliyetleriyle öne çıkan ve Ar-Ge merkeziyle taleplere daha verimli karşılık veren ASAŞ, yerli üretim atağıyla da Türkiye ekonomisine artı değer oluşturuyor.

27 Şubat 2017 Pazartesi 11:44
SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜ ASAŞKuruluş:
1990
İhracat: 80’den fazla ülke


DEĞER ÜRETEN TESİSLER
ASAŞ bugün; Sakarya’nın Akyazı bölgesinde 2 bin 200’den fazla çalışanıyla, son teknoloji ile donatılmış 5 üretim tesisinde üretilen ve birçok sektöre hitap eden farklı ürünlerle Türkiye ekonomisine güç katıyor. Toplam 640 bin metrekarelik alanda ve tam entegre üretim tesislerinde;  alüminyum ekstrüzyon ürünlerinin, PVC kapı-pencere ve sürme sistemlerinin, panjur sistemlerinin, alüminyum yassı mamullerin, alüminyum kapı, pencere ve giydirme cephe sistemlerinin, alüminyum kompozit panelin, alüminyum bayrak ve aydınlatma direklerinin üretimini gerçekleştiren firma; çalışanlarına verdiği değer, yapmış olduğu yenilikçi Ar-Ge çalışmaları ve üretimleriyle Türkiye’nin İSO 500 sıralamasında 2015 yılında 91. sıraya yükseldi; 2023 yılında ise İSO 500 listesinde ilk 25 firma arasında olmayı hedefliyor.

SÜREKLİ BÜYÜYEN ÇEVRECİ FİRMA
Müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek daha verimli iş süreçlerini hayata geçirebilmek için son beş yılda 685 milyon TL’lik yatırım yapan ASAŞ, yenilikçi ve müşteri odaklı yaklaşımıyla sürekli kendini yenileyerek her yıl ortalama yüzde 20 büyüyor ve bugün 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Yatırımlarında kalite, performans ve ergonomi gibi faktörlerin yanında çevresel faktörleri de gözeten ASAŞ; Türkiye’de ilk ve tek olan soğuk haddede ve folyo haddesinde bacadan atılan yağların geri dönüşümünü sağlayan tesisiyle doğanın korunmasına katkı sağlıyor. Üretirken daha az tüketmenin fırsatlarının araştırılması da sürekli kurumda gerçekleştirilen projelerle destekleniyor. 2016 yılında enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması için geliştirdiği proje ASAŞ’a; Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından düzenlenen “Verimlilik Proje Ödülleri” kapsamında “Büyük Ölçekli İşletmelerde Sürdürülebilir Üretim” kategorisinde ödül kazandırdı.  Firmanın ödüle konu hayata geçirmiş olduğu çevreye duyarlı projesiyle, aynı işin yılda 72 bin 268 kwh (286 hanenin 1 aylık elektrik ihtiyacı) daha az elektrik enerjisi kullanılarak yapılması sağlanarak enerjide dışa bağımlı olan ülkemizin kaynaklarının doğru bir şekilde kullanılmasına katkı da sağlanmış oluyor. Getirdiği yenilikler ve iş yapma şekliyle de sektörde rol model olmayı kendine misyon edinmiş olan firma sektörün İlk Ar-Ge Merkezini inşa ederken doğaya daha az zarar veren, çevreci malzemeler kullandı. Yapılan denetimlerden başarıyla geçen Ar-Ge Merkezi binası Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen Leed Gold Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

SEKTÖRDEKİ İLKLER ASAŞ’TAN
Yenilikçilik, müşteri odaklılık, çalışana saygı, sürekli gelişim ASAŞ’ın başarısının arkasında yatan stratejilerin en önemli yapı taşlarını oluşturuyor. Yatırımlarıyla her zaman müşterilerine daha iyiyi sunmayı hedefleyen firma, sektörün ilklerine de imza atıyor. ASAŞ, Alüminyum Ekstrüzyon Üretim Tesislerinde Türkiye’de en büyük ve en geniş kesitli profilleri üreterek, müşterilerinin tasarımlarını hayata geçirmelerinde kendilerine geniş imkanlar sunuyor. Türkiye’de ekstrüzyon sektöründe ilk dik boya tesisini kuran, Avrupa’da ilk 15 metre eloksal tesisini kuran ASAŞ; yenilikleri ilk olarak Türkiye’ye kazandırmanın haklı gururunu yaşıyor.
Türkiye’deki ilk alüminyum kompozit panel üretim tesisini kuran firma, geçmişte 2-3 kat daha pahalı yurt dışından ithal edilen malzemenin Türkiye’de üretilmesinin önünü açarak ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamış oldu. Avrupa’da Raylı ulaşım sektörünün talep ettiği IRIS sertifikasına Türkiye’de sahip olan ilk kuruluş olan ASAŞ; otomotiv, raylı sistemler, enerji vb. sektörlerin farklı alaşımlardaki nitelikli ürün taleplerini; sahip olduğu teknoloji ve know-how ile değer katarak bitmiş ürün ya da yarı mamul olarak karşılıyor. ASAŞ tarafından son dönemde yatırımı tamamlanan ve üretime başlayan ülke ekonomisi için önemli bir değer olan Yassı Mamuller Üretim Tesisi Avrupa’nın en modern ve teknolojik tesisi olarak gösteriliyor. Tesis aynı zamanda 2 bin 200mm eninde, 2 bin 600mm çapında ve 26 tonluk bobin üretebilen Türkiye’deki tek fabrika konumunda. Sektörün Bakanlık onaylı ilk Ar-Ge merkezine sahip ASAŞ, 72 Ar-Ge personeliyle sadece bugünün değil geleceğin ihtiyaçlarına da çözüm geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Geliştirdiği üretim prosesleriyle de sektörde öncü olan firma; ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6A’nın yerlileşmesine de destek verdi. Dar toleranslarda eksenel oluklu alüminyum ısı borusu tasarımı ve üretimiyle ASAŞ, Türkiye’de bir ilke daha imza attı.

ASAŞ “ÖNCE İNSAN” DİYOR
Dokunarak çalışana saygı, doğru davranışı sergileyerek etik olmak, sürekli gelişimi arayarak mükemmelliğe yolculuk ve sürekli değer yaratarak müşteri odaklı olmak ASAŞ’ın kurum kültürünün yapıtaşlarını oluşturan değerler... Her şeyin öncelikle çalışan memnuniyetiyle başarılabileceğine inanan firmada çalışanların motivasyonlarını yükseltecek nitelikli projeler geliştiriliyor. Firma kurduğu ASAŞ Akademi ile eğitim faaliyetlerini geliştirerek; kişisel gelişim, mesleki gelişim, yönetsel becerilerin gelişimi gibi birçok alanda çalışanlarına fırsatlar sunuyor. Geleceğin yöneticilerini kendi bünyesinden yetiştirmeyi hedefleyen firmanın bu kapsamda özel olarak hazırlığını yaptığı projeleri bulunuyor. Çalışanlarının çocuklarının da daha iyi bir geleceği sahip olması için çalışmalarını sürdüren ASAŞ verdiği burslarla çalışan çocuklarının eğitimlerine de katkıda bulunuyor. İş hayatının stresinden uzaklaşmak ve sosyal aktivitelerle iletişimi güçlendirmek için çalışanlar ASAŞ’ta Hayat topluluğunun etkinliklerine katılabiliyor. ASAŞ’ta Hayat topluluğu içinde çalışanların, sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları teşvik ediliyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen gönüllü, bilinçli, düzenli kan bağışçıları sağlamak ve tekrarlanabilir kan bağışı süreçleri oluşturmak amacıyla başlatılan Trombosit ve Kök Hücre Bağışlama Kampanyasıyla da örnek olan firma; çalışanlarından alınan kök hücre örneğiyle bir hastaya umut olmanın mutluluğunu yaşıyor. Çalışanlarının yanında olan ve onları destekleyen firma; gelenekselleştirdiği “Altın Top” projesiyle çocuk sahibi olmak isteyen kurum çalışanlarından her yıl 10 ailenin masraflarını karşılayarak, çocuk sahibi olmasına da destek oluyor.

SANAT VE ENDÜSTRİNİN BULUŞTUĞU NOKTA: ASAŞSANAT 
ASAŞ, 2015 yılında kurduğu ASAŞSANAT ile son teknolojik ekipmanlarla donatılmış üretim tesislerinin tüm imkânlarını sanatçılara açarak sektöründe bir ilke daha imza attı. Sanatçıların, öğrencilerin ve akademisyenlerin teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak, projelerini imalat kısıtlarına takılmadan özgürce hayata geçirmeleri için firma bünyesinde ayrıca döküm atölyesi de kuruldu. Sanatın ve tasarımın çeşitli alanlarında eğitim alan, eğitmenlik yapan ve eser/ürün üreten kişilere firmanın tüm olanaklarının açılarak; sanatta farklı malzemelerin ve tekniklerin kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sağlanması da hedefler arasında yer alıyor. Bu kapsamda üniversitelerle ortak yürütülen programlar çerçevesinde öğrencilere ve akademisyenlere destek sağlanırken, profesyonel sanatçı ve tasarımcılara eserlerini üretebilmeleri için profesyonel atölye hizmeti ve artizan desteği veriliyor.


Son Güncelleme: 27.02.2017 12:46
Anahtar Kelimeler:
Asaş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.