banner89

KITALARIN GEDİKLİSİ

Son teknolojinin izinden giden ve başarılı Ar-Ge projeleriyle kaynak ve döküm sektörlerindeki yerini sağlamlaştıran Gedik Holding, Endüstri 4.0’a uyumlu altyapısıyla rakiplerini solluyor. Ürünlerini birçok kıtaya ulaştıran lider firma, Sakarya yatırımının da meyvelerini kısa zamanda toplamaya hazırlanıyor.

KITALARIN GEDİKLİSİ

Son teknolojinin izinden giden ve başarılı Ar-Ge projeleriyle kaynak ve döküm sektörlerindeki yerini sağlamlaştıran Gedik Holding, Endüstri 4.0’a uyumlu altyapısıyla rakiplerini solluyor. Ürünlerini birçok kıtaya ulaştıran lider firma, Sakarya yatırımının da meyvelerini kısa zamanda toplamaya hazırlanıyor.

27 Şubat 2017 Pazartesi 10:39
KITALARIN GEDİKLİSİHoldinge Bağlı Firmalar: Gedik Kaynak, Gedik Döküm ve Vana, Gedik Sağlık
Vakıf ve Eğitim Kurumu: Gedik Eğitim Vakfı, İstanbul Gedik Üniversitesi
Toplam İstihdam Sayısı: 1500
Yetkili: Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya GedikELİNİ İNOVASYONDAN ÇEKMİYOR
Gedik Holding Onursal Başkanı olan baba
sı Halil Kaya Gedik’in emanet ettiği koltuğa oturan ve kuruluşu Türkiye’nin ‘en’lerinden biri haline getiren Türkiye’nin en güçlü sanayicilerinden Hülya Gedik, Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a konuştu. 1963’te Gedik Kaynak’la başlayan üretim serüvenini, bugün onlarca ülkeye ihracat yapan bir dünya devi konumuna gelerek pekiştiren, birbirinden başarılı firmalarının Ar-Ge hamleleriyle savunma sanayine katma değer yaratan ve Endüstri 4.0 altyapısına hızlıca entegre olan Gedik Holding’in, yeni yatırımlarıyla rakipleriyle arasındaki farkı açacağını belirten Hülya Gedik; “Sakarya 2. OSB’deki yatırımımızla özellikle Ür-Ge’de adımızı altın harflerle sektöre yazdıracağız. Gedik’in yatırımlarını düzenli yapan, elini Ar-Ge’den ve inovasyondan çekmeyen bir kuruluş olma vizyonunu güçlendireceğiz” şeklinde konuştu. ‘Büyük projelerin altına attığımız imzada sinerjimizin de payı var’ mesajını veren Hülya Gedik, sanayiden kazanılan pratik tecrübenin teorik bilgiyle kaynaşım dönüşüm üssü olan İstanbul Gedik Üniversitesi’nin üniversite-sanayi işbirliğine hazırladığı altyapıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

İHRACAT HAKİMİYETİ
Gedik Holding olarak 20-25 senedir Kuzey Afrika, Orta Doğu, Amerika, Avrupa ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelere ihracat yaptıklarını belirten Hülya Gedik; “Ayrıca her sene Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden ve diğer ihracatçı birliklerinden ödüller alıyoruz. Hendek 2. OSB’de dökümhanemiz var, bu yerde kaynak ve vana üretiyoruz. Savunma sanayi için döküm parçaları üretiyoruz, hem de büyük projelere parça satışı yapıyoruz” diye konuştu.

GEDİK KAYNAK
650 civarında personelin istihdam edildiği Gedik Kaynak’ın her türlü sarf malzemeleri ve kaynak makinelerinin üretildiği, bir o kadar da robota ve otomasyona yönelik çalışmaların yürütüldüğü güçlü bir sanayi kuruluşu olduğunu ifade eden Hülya Gedik; “Kaynak şirketimizle, Türkiye’de lider konumundayız. Her sene şirketlerimiz büyüyor, yeni yatırım yapacak kar ve cirolara ulaşıyoruz. Biz Holding olarak, her sene yatırım yapmaya özen gösteriyoruz” dedi.

OSB YATIRIMLARI
Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Sakarya 2. OSB’de 150 dönümlük yatırımları bulunduğunu belirten Hülya Gedik; “ 150 dönümlük OSB yatırımımıza başladık. 1. binamız bitiyor. Bu sene tamamlanacak, kısım kısım taşıyacağız. Minimum 80 - 100 milyon dolar civarında bir yatırım olacağını düşünüyoruz” şeklinde bilgi verdi. Hülya Gedik, Ar-Ge merkezi olmak için dosyalarını Bakanlığa sunmak üzere olduklarını belirterek, kuruldukları günden beri Ar-Ge ve ürün geliştirme hassasiyetine sahip olduklarını ifade etti.

“OSB AİLESİNE KATILIM ŞART”
Altyapı hizmeti olarak OSB’lerin en doğru yatırım bölgeleri olduğunu söyleyen Hülya Gedik; “OSB’ler doğalgaz, elektrik ve diğer enerjilerin alımında ortak hareket edince ücret düşüyor. Sanayide enerji çok önemli. Yerel yönetimlerle ilgili birlik ve koordine avantajı da OSB’lerde var. Aynı ortamda üretim yapmanın, iş insanları olarak güçlü bir platform oluşturmaya zemin hazırladığını belirten Hülya Gedik, tüm sanayi şirketlerinin OSB’ler bünyesinde yer alması gerektiğini, aksi takdirde elenme risklerinin daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

BİR SİNERJİ ÜNİVERSİTESİ
Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı / İstanbul Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik:
İstanbul Gedik Üniversitesi, sanayiye yakın alan ve mühendislikleri barındırıyor. Üniversitemizle memleketimize katkı sağlayalım, fırsatı olmayana burs verelim istedik. 2010’da MYO’muzu kurduk. 2011’de İstanbul Gedik Üniversitesi haline geldik. Sanayi ve üniversite kollarına olan hâkimiyetimiz, işbirliklerimizi güçlendirmemiz konusunda bizlere destek verdi. Hocalarımızla TÜBİTAK ve patent çalışmaları yapıyoruz. Mevcut sanayi kollarımızla ilgili hocalarımızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Sanayi şirketlerimiz için de hocalarımız çok önemli. Bizler de onlara pratiği anlatıyoruz. İki üniversitemiz var, büyük bir sinerji yaratıyoruz. Eğlenceli bir çalışma ortamımız var, ekibimiz güçlü. Ortak akılla idare ediyoruz birbirimizi. Daha yukarı nasıl çıkabiliriz onu düşünüyoruz. Kafamız sürekli işte, ihracatımızı düşünüyoruz. Yurt dışından TURQUALITY belgesi aldık. Yurt dışında ofisler, depolar açma düşüncesindeyiz. Öz kaynaklarımızla yatırım yapma mücadelesi veriyoruz. Fakat enflasyon oranını tahmin edemiyoruz.

ENDÜSTRİ 4.0 VE AR-GE
“Özellikle bizler gibi metal sektörüne mensup şirketler için Ar-Ge’yi önemsememek demek, yerinde saymak ve geri gitmek demek. Biz Ar-Ge’yi daha hızlı koşabilmek ve katma değeri yüksek ürün üretebilmek için önemsemek zorundayız. İnovasyona yatırım yapan ve dijitalleşen şirketler uzun soluklu olacaktır. Tıpkı Endüstri 4.0 gibi. Şu an en çok önem atfettiğimiz konu dijitalleşme. Endüstri 4.0’da avantajlıyız. Otomasyon ve robot bölümümüz var, şu anki döküm firmamızda mevcut. Taşıyacağımız kaynak firmamızda da olmasını hedefliyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Ar-Ge’de bilinç arttı. Sanayiciler de katkı sağlamanın ve yerliyi üretmenin peşinde. Teknoloji makineden başlar, eğer onu ithal ediyorsanız durup düşünmeniz gerekir. Siz bütün parçalar dâhil ürünü kendiniz en verimli şekilde, ekipmanlarıyla birlikte üretebiliyorsanız zirveyi garantilemişsiniz demektir. Biz mevcut üretimimizi farklı bir yere taşırken verimliliği nasıl ön plana alabileceğimizi düşünüyoruz. Otomasyonun ve insan becerilerinin yüksekliği bizim amacımızdır.” 
Son Güncelleme: 27.02.2017 11:42
Anahtar Kelimeler:
Gedik Holding Hülya Gedik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.