FİZİKİ GÜVENLİĞE OPTİMA DAMGASI

Parmak ısırtan Ar-Ge ve Ür-Geprojeleriyle öncü kurum ve kuruluşların desteğini kazanan ve 45 ülkeye ihraç ettiği inovatif ürünleriyle ödüle doymayan Ankara değeri OPTİMA Mühendislik, kendi inovasyon yol haritasını çiziyor.

FİZİKİ GÜVENLİĞE OPTİMA DAMGASI

Parmak ısırtan Ar-Ge ve Ür-Geprojeleriyle öncü kurum ve kuruluşların desteğini kazanan ve 45 ülkeye ihraç ettiği inovatif ürünleriyle ödüle doymayan Ankara değeri OPTİMA Mühendislik, kendi inovasyon yol haritasını çiziyor.

16 Mayıs 2017 Salı 08:36
FİZİKİ GÜVENLİĞE OPTİMA DAMGASI


Firma adı: OPTİMA Mühendislik LTD.ŞTİ.

Firma yetkilisi: Genel Müdür – Makina Mühendisi / İsmail Tamer Ülgen

Kuruluş yılı: 05 /12 /2000

İstihdam: 56

İhracat
: 45 ülke

Sektör: Başka yerde sınıflandırılmamış diğer özel amaçlı makinelerin imalatı


KENDİ AR-GE’SİNİ YAPIYOR

Aralık 2000’de OSTİM’de kurulan, güvenlik sektörü için otopark bariyeri ve turnike üretimleriyle  iç pazara ürün satmaya başlayan Ankara şirketi OPTİMA Mühendislik, 2004’te Dubai’de katıldığı fuar sayesinde gerçekleştirdiği ilk ihracatıyla özellikle Orta Doğu pazarına girerek “Yüksek Güvenlikli Giriş Kontrol Sistemlerini” sundu. Ticari güvenlik sektörü için mekanik, elektromekanik, hidrolik ve pnömatik, yazılım kontrollü yol blokları, yol babaları, kapanlar, turnikeler, sürgülü-katlanabilir kapılar, tahrik üniteleri, genişleyebilir konteynerlar, öğütücüler ve tıbbi atık sterilizasyon sistemlerini kendi bünyesindeki Ar-Ge,Ür-Ge ve inovasyon ekibiyle tasarlayıp üreten OPTİMA, yenilikçi ürünlerini Mart 2017 itibariyle 45 ülkeye ihraç ediyor. 2015’te Başkent OSB’ye kendi fabrikasına taşınmasıyla Ar-Ge, inovasyon ve kurumsallaşma yatırımlarını yoğunlaştıran firma, aynı zamanda devlet destekli birçok başarılı projenin arkasındaki güç…

 

DESTEK YAĞMURUNA TUTULDU

Ar-Ge ve inovasyon projeleriyle TÜBİTAK, KOSGEB, OAİB, Ekonomi Bakanlığı, Ankara Kalkınma Ajansı Devlet Destekleri’nden yararlandı. OPTİMA, Ankara Kalkınma Ajansı’nın şirketlere ücretsiz sunduğu “Proje Döngüsü Eğitimleri”ne katılarak kendi bünyesinde hazırladığı “İleri Teknolojili Sektörde Üretim Yapan ve Ürünlerini Dış Pazara Sunan OPTİMA’nın İhracat Gelirinin Artışının Sürdürülmesi” adlı proje ile Ajans’tan 2014 yılında628 bin 700 TL bütçeli; yüzde 50 hibe destekli, 9 aylık projeyle desteklendi. OPTİMA’nın bu projesi, Ankara’da bu programa başvuran 192 proje arasından 1. seçildi. OPTİMA’nın başarıyla tamamlamış olduğu devlet hibe destekli projelerden bir diğeri de BOSB’taki OPTİMA Fabrikası’nın yatırımı ve inşaası için Ekonomi Bakanlığından aldığı 2. Bölge Yatırım Teşvik Belgesi. TÜBİTAK TEYDEB’den Tıbbi Atık Sterilizasyon Sistemi’nin yanı sıra, Atık ve Geridönüşüm Amaçlı 4 Şaftlı Kırıcı Sistemi desteği de alan OPTİMA’nın, KOSGEB kapsamında aldığı desteklerin proje bilgileri ise şu şekilde: Atık ve Geridönüşüm Amaçlı 4 Şaftlı Kırıcı Sistemi, KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği, KOSGEB Geri Ödemeli Makine Teçhizat Desteği ve KOSGEB Yurtdışı Fuar Desteği.


İNOVASYON YOL HARİTASI

Kaliteli makine parkuru, yetenekli Ar-Ge, Ür-Ge ve üretim personeli sayesinde hem yurtiçinde hem de yurtdışında ürünlerinin kalitesi ve yenilikçiliğiyle ilgili çeşitli belge ve sertifikalar alan OPTİMA’nın ürettiği ürünlerin bazıları için Türkiye Patent Ofisi’nden onaylı Faydalı Model ve İncelemesiz Patent Belgeleri bulunuyor.Çankaya Üniversitesi TTO ve Yetkin Patent Danışmanlıkaracılığıylaişlemleri devam eden yenipatent başvuruları bulunan OPTİMA, Temmuz 2016’da Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Sabancı Üniversitesi kuruluşu İnovent’in firmaların sürdürülebilir katma değer yaratarak ihracatı artırması amacıyla oluşturduğu “İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi”nde yer almak için yarışmaya başvurdu. Türkiye’den projeye başvuranlar arasından ilk 100’e girerek, 11 ay sürecek bu projede yer almaya hak kazanan OPTİMA, mentörlük hizmetini Çankaya Üniversitesi TTO’dan alıyor. Haftalık yapılan düzenli toplantılar sayesinde OPTİMA, kendine özel “İnovasyon Yönetimi Sistematiği” oluşturarak inovasyon yetkinlik/kapasite becerilerini de geliştiriyor. Bu proje sonucunda, OPTİMA’ya ait İnovasyon Yol Haritası belirlenmiş ve hayata geçmiş olacak.

 

TASARIMIYLA BÜYÜLEYECEK

“Ar-Ge ve Tasarım Merkezi” olma yolunda TİM’in katkılarıyla Sistem Global Danışmanlık’la yola çıkan OPTİMA, TOBB ve TEPAV’ın düzenlediği “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Şirketleri”ni belirleyen Türkiye çapındaki “Türkiye 100” adlı yarışmaya Ekim 2016’da katıldı. 2012-2015 yılları arasındaki ciro artış hızı göz önüne alınarak değerlendirilen ve Türkiye 65’incisi olan firma, Ocak 2017’de TOBB’da düzenlenen törende ödülünü kucakladı.
Son Güncelleme: 16.05.2017 08:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.