banner110
 

Ülkemizin sanayi başkenti bilindiği gibi ilimiz Kocaeli'dir. Yabancı ve yerli sermayeli büyük işletmelerin ilimizde bulunması ve hala yatırımcıların ajandalarında ilk sırda yer alması bu durumun göstergesidir. Kocaeli; imalat sanayinde ciddi bir oranı karşılamakta, önemli sektör ve iş kollarında ülkemize öncelik etmektedir. Stratejik konumunu avantajlarını kullanarak limanlarla, bağlantı karayolları, demiryolları ve ilimizde bulunan Cengiz Topel Havalimanı ve Sabiha Gökçen  Uluslararası Havalimanı’na yakınlığı vb. özellikleriyle de lojistiğin kalbi olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

Geleceğe yönelik plan yaparken öncelikle içinde bulunan mevcut durumun tespitini yapmak gerekir. Bu açıdan ilimizle ilgili bazı istatistiki bilgilere değinmek gerekiyor: 

Kocaeli ülkemizin en önemli sanayi kentidir. Kocaeli ilinin erişilebilir pazar büyüklüğü, bu pazara yakınlığı, güçlü ve entegre ulaşım altyapısı; yatırım sürecinde yatırımcının göz önünde bulundurduğu tercih özelliklerindendir.          

2016 yılı Aralık ayı itibariyle, Kocaeli’nde 260’si yabancı sermayeli olmak üzere yaklaşık 2 bin 849 sanayi yatırımı bulunmaktadır. İlimizde, 14 Adet OSB, 2 adet serbest bölge ve biri yapım aşamasında 4 adet Teknopark bulunmaktadır. Bölgemizde bulunan KOSBAŞ Serbest Bölgesi ise deniz taşıtları ve yat sanayisi ile gelişmiştir. Yatırımlar; OSB’ler, Teknopark ve Serbest Bölgelerde teşvik edilmektedir. Bölgede baraj, doğalgaz, iletişim, elektrik, atık yakma tesisleri gibi alt yapı olanakları gelişmiştir. Gebze OSB, TOSB Otomotiv ve Yan Sanayi İhtisas OSB, Makine İhtisas OSB,  İMES Makine İhtisas OSB, Gebze Kimya İhtisas OSB, Gebze Plastikçiler OSB, Dilovası OSB, Arslanbey OSB, Gebze Güzeller OSB, Gebze Kömürcüler İhtisas OSB, Alikahya OSB, Asım Kibar OSB, Kandıra Gıda İhtisas OSB ve Kocaeli Dilovası Köseler Islah OSB faaliyette olan OSB’ler olup Küçük Sanayi Sitesi(KSS) olarak Gebze KSS, İzmit Küçük KSS, Köseköy KSS, Gebze Hasköy KSS, Yarımca KSS, Darıca KSS ve Gölcük(Başiskele) KSS olmak üzere 7 adet KSS bulunmaktadır. Gerek İstanbul’a yakınlığından, gerekse kaynaklara ve hammaddeye ulaşım imkânlarındaki ve ürünlerin hedef pazarlara hava, kara ve denizyolu aracılığı ile nakledilmesindeki kolaylıklardan ve ayrıca birçok konudaki güçlü altyapısından dolayı yatırımcılar açısından cazip bir bölge durumundadır. 

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen 2016 yılı büyük kuruluşlar listesinde; ilk 500 listesinden 80  işletme, ilk 1000 listesinden 132 işletme Kocaeli ilinde faaliyet göstermektedir. Türkiye'nin büyük işletmelerinin yüzde 13'ünü Kocaeli firmalarının oluşturması, ilimizin imalat sanayi ve vergi oranlarıyla da örtüşmektedir. Türkiye dış ticaretinin yüzde 17'si Kocaeli'nden gerçekleşmektedir.

İmalat sektöründeki ilimizin büyük rol oynadığını belirttiğimiz sektörel bazda incelersek; kimya sanayinde yüzde 27, otomotiv sanayinde yüzde 41, metal sanayinde yüzde 19 şeklindedir. Gelişmiş bölgeler arası doğal yapının korunması, ili endüstrileşmeye ek olarak cazip bir yaşam alanı niteliğinde olmasına, bunun yanı sıra bölgedeki güçlü eğitim altyapısı da nitelikli işgücü arzına olanak sağlamaktadır.
Kocaeli ili, çok verimli tarım arazilerine sahip olması ve tarımsal üretime uygun iklimi ile tarım yatırımları açısından da avantajlı bir konumda bulunmaktadır. İstanbul-Ankara gibi büyük pazarlar arasında yer alması ayrıca Avrupa ve Rusya gibi dev pazarlara yakınlığı ve bununla birlikte bu bölgelere erişim kolaylığı, bölgenin bu alanda yapılacak yatırımlarda da avantaj sağlamaktadır.
 
Kocaeli’de öne çıkan en büyük sanayi sektörleri kimya, otomotiv ve demir çelik sektörüdür.  İlimiz 35 adet liman tesisi ile bir liman kenti olma özelliğini de taşımaktadır. Kocaeli Türkiye de sanayinin merkez üssü konumundadır. Son yıllarda, Ar-Ge ve İnovasyonun merkez üssü olma konusunda da hızla ilerlemektedir. Bilişim Vadisi projesi kapsamında kurulan Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi(Bilişim Vadisi) ile bu daha da güçlü hale gelmiştir.
 
10. Kalkınma Planı ve Bakanlığımızın Stratejik Planını ana konularının başında Ar-Ge gelmektedir. Milli üretim ve markalaşma için daha çok Ar-Ge projesine dolaysıyla daha çok Ar-Ge firmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu tespitten yola çıkarak Ar-Ge Merkezlerini  42 Adet Ar-Ge merkezi bulunmaktadır.  Türkiye' de Ar-Ge Merkezi sayısı bakımından ilimiz 4. sıradadır. 2016’da Kocaeli; 18,3 milyar dolar ihracat ile toplam ihracatın yüzde 12,9’unu, 40,7 milyar dolar ithalat ile de toplam ithalatın yüzde 21’ini karşılamıştır. İlimiz, 59 milyar dolar dış ticaret hacmiyle toplam dış ticaretin yüzde 17,3’ünü tek başına karşılamıştır.

Gebze ilçemiz..
Gebze deyince sanayisi yapısı akla gelir. Gebze ilçesindeki sanayileşme, ilçe nüfusunun hızla artması ve bu artış göz önünde bulundurulduğunda 2016 nüfus dağılımı verilerine bakılırsa bu durum çok net görülecektir. 357 bin 743 kişi ile Kocaeli'nin en kalabalık ilçesi haline gelmiştir. Bu durum sosyal konut ihtiyacını ortaya çıkarması ile birlikte yürütülmekte olan projelere ek olarak yeni projelerle bu ihtiyaca cevap verilebilir.

Gebze ilçemizi cazibe merkezi yapan diğer özelliklerinden bahsetmek istersek;  ulaşım merkezlerine yakınlığı, yol, su, elektrik, internet ve altyapı hizmetlerinin yeterli oluşu, bu hizmetlerde ihtiyaç olduğunda kurum ve kuruluşlar tarafından eksikliklerin zamanında giderilmesi ve bunun yanında geçiş hattı üzerinde bulunması sayılabilir. Birçok sektöre ait çok sayıda fabrikayı barındırmasının yanı sıra, ülkemizin özellikle otomotiv ve kimya sektörüne öncelik etmesinin kaynağında yine Gebze ve çevresindeki OSB'lerdeki işletmeler bulunmaktadır. Gebze ilçemiz sadece özel sektör açısından değil aynı zamanda kamu kurumları açısından da yatırımlarda akla ilk gelen ilçelerimizdedir. Bilişim Vadisi projesinin faaliyete geçmesi ile dünyanın önde gelen firmaları Gebze'nin önümüzdeki zamandaki konuklarından olacaktır. Bakanlığımız yatırımlarında da görüleceği üzere ilçemiz ülkemizin tam anlamıyla teknoloji üssü olma yolunda yoluna hızlıca devam etmektedir.

Yatırımlar ve devam eden projelerden bahsederken insan kaynağı faktörünü unutmamak gerekir. Bu durum daha çok insan kaynağını ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Böylelikle yatırımlar hem ilimizde hem de ülkemizdeki işsizlik oranını daha düşük rakamlara çekecektir. İlimizde bulunan Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi kaliteli eğitim programlarıyla istihdam yaratan yatırımlara insan kaynağı konusunda destek olabilecek pozisyondadır. Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği çerçevesinde yürütülen çalışmalarda her iki üniversitemiz de aktif rol almaktadır. Teknoloji üretmeyi, Ar-Ge ve inovasyonu temel politikası edinen Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi köklü üniversitelerle yarışabilir duruma gelmiş olmakla beraber bazı programlarda ülkemize öncülük etmektedirler. Üniversitelerimizin her geçen gün daha da gelişmesi hem Gebze ilçemize hem ilimize büyük katkı sunmaktadır.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.