Yazımızda Katma Değer Vergisinin (KDV)  önemli uygulamalarından olan ve ihracatçılara çok büyük avantajlar sağlayan tecil-terkin uygulamalarında sanayi sicil belgesinin gerekliliğini inceleyeceğiz.

      KDV Kanunu’nun 11/1-c maddesinde; ihraç edilmek şartıyla imalatçılar tarafından kendilerine teslim edilen mallara ait KDV’nin ihracatçılar tarafından ödenmeyeceği, mükelleflerce tahsil edilmeyen ancak ilgili dönem beyannamesinde beyan edilecek olan bu verginin, vergi dairesince tarh ve tahakkuk ettirilerek tahsil olunacağı ve söz konusu malların, ihracatçıya teslim tarihini takip eden ayın başından itibaren 3 ay içinde ihraç edilmesi halinde, tecil edilen verginin terkin olunacağı belirtilmiştir.

27 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde de; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca tanımı yapılan imalatçı kapsamına girmeyen mükelleflerin tecil-terkin uygulamasından yararlanamayacakları, ancak diğer şartları taşımakla birlikte sadece sanayi sicil belgesine sahip olmayan mükelleflerden; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı/na başvuran ve söz konusu belgenin verileceğine ilişkin olumlu görüş alanlarında, sanayi sicil belgesi verilmesi beklenilmeden tecil-terkin uygulamasından yararlanabilecekleri açıklanmıştır.

Buna göre, tecil-terkin uygulamasından yararlanılabilmesinin esas koşullarından biri sanayi sicil belgesine sahip olmaktır. Ancak ilgili Bakanlığa başvurulması ve sanayi sicil belgesi verilmesi olumlu bulunması halinde sicil belgesi olmayan mükellefler de belgenin verilmesini beklemeden uygulamadan yararlanabileceklerdir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.