TCMB Kasım Beklenti Anketi’nde piyasa katılımcılarının yıl sonu enflasyon beklentilerinde artış meydana gelmiştir. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi Ekim anketinde yüzde 9,89 olarak oluşmuşken, Kasım ayında piyasa oyuncularının ve kurumların enflasyon beklentilerinin yüzde 10,68’e yükseldiğini görmekteyiz. Kısa dönemli enflasyon beklentilerine baktığımızda; kasım ayı enflasyonu yüzde 0,75, aralık ayı enflasyonu yüzde 0,43 ve 2018 ocak ayı enflasyonu ise yüzde 1,27 beklenmektedir. Enflasyon söz konusu aylarda beklentilere paralel bir şekilde artarsa kasım, aralık ve ocak aylarında yıllık enflasyon da sırasıyla yüzde 12,16, yüzde 10,82 ve yüzde 9,53 olarak gerçekleşecektir.

Son dönemde TL’deki değer kaybının belirginleşmesi ve emtia fiyatlarındaki artışın maliyet kanalından yansımaları çerçevesinde, reel sektörün ve piyasa yorumcularının enflasyon beklentilerinde de bozulma meydana gelmiştir. Enflasyondaki artış eğiliminin önümüzdeki ay da sürmesini, aralık ayında ise baz etkisinden dolayı beklenen geri çekilmenin TL’deki değer kaybının enflasyonist etkisi nedeniyle sınırlı kalmasını bekleriz. Bu kapsamda 2018’den önce enflasyonda tek hane beklemiyoruz.

12 ve 24 ay sonrasına ilişkin en ağırlıkta olan nokta enflasyon tahminlerine göre; katılımcıların yüzde 42,7’si 12 ay sonra enflasyonun yüzde 8,50-8,99 aralığında olmasını beklerken yüzde 22,1’lik bir oran da 12 ay sonra enflasyonu yüzde 8,00-8,49 aralığında öngörmüştür.

AOFM beklentileri yüzde 12’de kalarak değişmezken, repo faiz oranı beklentileri bir önceki anket dönemine göre sınırlı bir şekilde değişim göstermiştir. Repo ve Ters Repo Pazarı’nda oluşan faiz oranı beklentileri ay sonu için yüzde 11,98’den yüzde 12,02’ye yükseldiğini gözlemlemekteyiz. 5 yıllık DİBS faiz oranı beklentilerinde yüzde 11,11’den yüzde 11,92’ye doğru bir yükseliş görülürken, 10 yıllık DİBS faizlerinin ise 12 ay sonra yüzde 11,57 seviyesinde olması beklenmektedir. Önceki tahmin döneminde bu beklenti yüzde 10,98 düzeyindeydi. 14 Aralık’ta TCMB’nin kısa vadede enflasyonun yüksek kalacağı beklentisine uygun bir şekilde sıkı para politikasına devam edeceğini ve faizlerde bir değişiklik yapmayacağını düşünüyoruz. Kısa vadeli faizlerde jeopolitik belirsizlikler ve hızlanan enflasyon ile birlikte yukarı yönlü baskının devam etmekle beraber, uzun vadeli faizlerin daha aşağıda kalmasından dolayı getiri eğrisi aşağı eğim göstermeye devam etmektedir. Yalnız, son dönemde uzun vadeli faizlere de tahvillere olan talepte azalma çerçevesinde bozulma görülmektedir.

Enerji ve altın ithalatının artmasına ek olarak, TL’deki değer kaybının da ithalat fiyatlarını artırıcı etkisinin olması, bu bakımdan çekirdek göstergede de bozulma görülmesi çerçevesinde cari açık beklentilerinde de yukarıya doğru hareket görmekteyiz. Mevcut anket döneminde 39,1 milyar USD’ye yükselen cari yılsonu cari açık beklentisi, önümüzdeki aylarda da ithalatın ihracattan daha yüksek artmasının etkisiyle daha da artış gösterebilir. Biz yıl sonunda mevcut veri serisiyle 45 milyar USD’ye yakın bir yıllık cari açık olabileceğini düşünüyoruz. Büyüme beklentilerinde ise, yüksek cari açık vererek büyüme yapısallığı paralelinde yüzde 5,2’den yüzde 5,5’a artış görülmektedir.

Döviz kuru beklentilerinin önceki ankete göre yükseldiği görülmektedir. Cari yıl sonu USDTRY beklentisi 3,72’den 3,86’ya yükselirken, 12 ay sonrasına ilişkin kur tahmini ise 3,88 seviyesine yükselmiştir. Sıkı para politikasının devamı çerçevesinde kurda yükseliş beklentilerinin sınırlı kaldığı, ankete göre TL’deki değer kaybının kur üzerindeki etkilerinin daha çok kısa vadede belirgin şekilde görüleceği anlaşılmaktadır. Ancak kur oynaklığının devamının ve TL’de ilave değer kaybı görülmesinin ileriye dönük kur tahminleri üzerinde de yukarı yönlü risk taşıdığı unutulmamalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.