banner110


Sınai mülkiyet hakları kamu/özel /tüzel kişilerin patent, marka, tasarım gibi sanayiye uygulanabilir yeniliklerle ilgili haklardır. Ülkemizde sınai mülkiyet haklarının tescili konusunda yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. 
Sınai mülkiyet ekonomik ve teknolojik büyümenin sürekliliği için vazgeçilmezdir.
Ülkelerin gelişim ve zenginlik kaynağının sırrı, yapmış oldukları Ar-Ge yatırımları ve sahip oldukları sürekli inovasyon felsefesinde yatmaktadır. Bu noktada Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği alanlardan biri olarak teknoparklar/teknokentler oldukça önem taşımaktadır. Girişimci, sanayici, araştırmacı, buluş sahipleri ve akademisyenlerimizin bir araya geldiği teknoparklarımızda ülkemiz için katma değer yaratan büyük projelere imza atılmaktadır. 
Teknoparklardaki firmalarımızın yenilikçi fikirler üreterek ve yenilikleri ticarileştirerek ekonomik büyümeye katkıda bulunmaları yönünde sahip oldukları bilincin son yıllarda geldiği nokta oldukça sevindiricidir. Şüphesiz bu bilinçte, devletimizin teknoparklara ve teknoparklar bünyesinde yer alan firmalarımıza özellikle Ar-Ge faaliyetlerinde sağladıkları teşviklerin ve desteklerin katkısı büyüktür. 
Türk Patent ve Marka Kurumu olarak teknoparklarımızda sınai mülkiyet farkındalığının artırılmasına yönelik olarak çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği işbirliğiyle başlatmış olduğumuz Ar-Ge Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınai Mülkiyet Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında teknoparklarımızda faaliyet gösteren çok sayıda firmamıza yönelik bilgilendirici etkinlikler gerçekleştirdik. 
Firmalarımız ortaya koydukları yenilikleri patent, marka, tasarım tescilleri ile koruma altına alabilir ve bunları zenginliğe dönüştürebilirler. 
Sınai mülkiyet haklarından teknik buluşlar için verilen patentler, başvuru tarihinden itibaren 20 yıl süre ile hak sahibine patent konusu ürünü başkalarının üretmesini, satmasını, kullanmasını veya ithal etmesini önlemeye yönelik bazı özel haklar sağlar. Bu özel hakları patent sahibi kendisi kullanarak güçlü bir pazar pozisyonu elde edebileceği gibi bu haklarını lisans yoluyla başkasına devredebilir ya da kiralayabilir. Patent konusu ürünün ticarileşmesi ise patentin sağladığı haklar vasıtasıyla yüksek bir kazanç kaynağı olabilir. 
Patentler, firmaların rekabet gücünü artırdıkları gibi, faaliyet gösterilen alanda uzmanlık ve yüksek teknolojik kapasite göstergesi olarak prestij kaynağı vazifesi de görürler.
Firmalarımızın patent başvurusunda bulunmadan önce buluşun yeni olup olmadığına yönelik bir ön araştırma yapmaları, yeni olmayan ve patent alınamayacak buluşlar için para ve zaman harcamalarını engelleyecektir. Ayrıca, başvuru yaparken başvuru kriterlerine ve şekli koşullara uygunhareket edilmeli, hak kaybına uğramamak için patent başvuru sürecindeki ve sonrasındaki işlemlere, özellikle yıllık ücretlere ilişkin ödemelerin zamanında yapılmasına özen gösterilmelidir. 
Üretilen ürünün arkasındaki teknoloji ve bilgi birikimi, verilen emeğin yüksek gelire dönüşmesinde oldukça önemlidir. Bu bilinçle kurulan teknoparklarımız ve bünyesindeki firmalarımızın ürettikleri katma değeri yüksek ürünlerle, aldıkları patentlerle, markalaşma ve girişim hamleleriyle ülkemiz ekonomisinin daha da gelişmesine ve küresel rekabet gücünün artırılmasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.

 


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.