6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu 1957 yılından bu yana yürürlükte bulunmakta. Kanun, sanayi işletmelerinin tanımını yapıyor ve bu sanayi işletmelerini işletenlerin; yani sanayicilerin birtakım yükümlülüklerini düzenliyor. Bunların başında da çoğu sanayicinin bildiği Sanayi Sicil Belgesi alma mükellefiyeti var.


Peki, sanayici bu belgeye niye ihtiyaç duymakta? Çünkü sanayi siciline kaydın bazı avantajları bulunuyor: Elektrik faturalarını sanayi abonesi tarifesinden ödemek, ihraç kaydıyla mal teslimlerinde KDV tecil-terkin uygulamasından faydalanmak (böylece KDV ihracat gerçekleşince terkin ediliyor veya iade alınabiliyor), Kamu İhale Kanunu kapsamında yerli istekli sayılmak vb. (Mal alımı ihalelerinde yerli malı teklif eden istekliler lehine yüzde 15 oranına kadar fiyat avantajı bulunmaktadır. Sanayicilerin bu ihalelere başvuruları aşamasında sanayi sicil belgesine sahip olmaları önem arz etmektedir.) 


Bahse konu kanun ve 2014 yılında yayımlanan Sanayi Sicil Tebliği uyarınca sanayi işletmeleri, faaliyete başladıkları tarihten itibaren iki ay içerisinde e-devlet (anahtar kelime: sanayi sicil bilgi sistemi) veyahut doğrudan https://sanayisicil.sanayi.gov.tr adresi üzerinden başvuru yaparak sanayi sicil belgesi almak mecburiyetindedir. Bu sayfada sistem, işletmelerden çalışan sayıları ve üretim bilgilerine ilişkin bazı verileri talep etmektedir.


Sanayi Sicil Kanunu gereği, bu iki aylık sürenin geçmesinden sonra sanayi sicil belgesi müracaatında bulunan firmalara idari para cezası verilmektedir. Ancak 1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Sanayi Sicil Kanunu’na eklenen Geçici 3. madde kapsamında; faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın sanayi işletmelerinden sanayi siciline kaydolmayanlardan, kanunun yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2017’den itibaren bir yıl içinde (1 Temmuz 2018’e dek) sanayi siciline kaydolup sanayi sicil belgesi alan sanayi işletmelerine idari para cezası uygulanmayacaktır. Af niteliğindeki bu düzenlemeden yararlanmak isteyen ve bugüne kadar sanayi işletmeleri için sicile kaydolup belgesini almayan sanayicilerin önünde çok az bir süre bulunmakta.


Yazılım sektörü için de son gün 1 Temmuz
Yazımızı bitirirken, yine 2017 yılında yayımlanan 7033 sayılı Kanun ile yapılan diğer önemli bir düzenlemeyi de dikkatinize sunmak istiyoruz. Şöyle ki; hangi işletmelerin sanayi işletmesi olduğu Sanayi Sicil Kanunu’nda tanımlanmıştır. Yapılan son düzenleme ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de sanayi işletmesi ve sanayici kapsamına alınmıştır. Bu çerçevede NACE Rev.2 62,01 -  bilgisayar programlama faaliyetleri sınıfında faaliyet gösteren işletmelerin 1 Temmuz 2018 tarihine kadar sanayi siciline kayıt olmaları gerekmektedir. Endüstri 4.0 ile birlikte artık yazılım ve bilişim, sanayinin temel bir öğesi oldu. Sanayinin dijitalleşmesi olarak tanımlanan Endüstri 4.0’ın omurgası olan yazılımı üreten yazılımcıların da sanayici kabul edilmesi yerinde olmuştur. 


Bu yazıda belirtilen görüşler yazarına ait olup çalıştığı kurumu bağlamaz, yazarın çalıştığı kurum veya göreviyle ilişki kurulmak suretiyle kullanılamaz.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.